Zapuść wąsy, biegnij po zdrowie

Stowarzyszenie Fizjosport po raz kolejny uczestniczy w kampanii Movember Polska i organizuje edukacyjno-sportową imprezę pod nazwą „Movember Bieg Z Wąsem”. Celem akcji jest uświadomienie, jakim problemem są nowotwory prostaty i jąder, dotyczące coraz większej ilości panów. 

Autor

Karolina Wysocka

Nazwa wydarzenia, czyli „Movember”, pochodzi od dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) oraz november (listopad). Impreza odbędzie się 17 listopada. Będzie to bieg przełajowy oraz zawody Nordic Walking na dystansie 5 kilometrów. Trasa w formie pętli poprowadzi po pięknych ścieżkach malowniczego Parku Kasprowicza w Szczecinie. Start i Meta biegu zlokalizowane będą w sąsiedztwie Pomniku Czynu Polaków (Trzech Orłów). Impreza przeznaczona jest dla wszystkich osób pełnoletnich, bez względu na poziom zaawansowania.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej zabawy i wsparcia idei „Movember”. Każdy z uczestników biegu otrzyma w pakiecie startowym wąsy do przyklejenia, worek biegowy oraz oczywiście medal. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone. Partnerem Głównym Biegu z Wąsem w Szczecinie jest Centrum Diagnostyki Medycznej Hahs.

W ramach imprezy, dzień wcześniej, 16 listopada w Centrum Handlowym Galaxy zostaną przeprowadzone bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn do 45 roku życia.  Na miejscu odbędzie się też akcja „Zdrowie pod Kontrolą”. W jej ramach nie zabraknie bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi, analizy składu ciała, a także porad dotyczących prawidłowego odżywiania, wykonywania samobadania piersi i jąder, jak również udzielania pierwszej pomocy. Przez całą akcję będzie możliwa rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS. Zaplanowano także atrakcje dla najmłodszych.

Z kolei Centrum Diagnostyki Medycznej Hahs, które wspiera ideę Movember, podobnie jak w zeszłym roku, w listopadzie będzie oferowało badania profilaktyczne panów (USG jąder i PSA prostaty) z atrakcyjnym rabatem 20% i promowało profilaktykę nowotworową.

Pomysłodawcą i organizatorem Movember Bieg z Wąsem jest Stowarzyszenie Fizjosport – znane z lokalnego podwórka Grupa Biegowa FIZJOBIEGACZE Szczecin. Współorganizatorem wydarzenia, udzielającym wsparcia z zakresu organizacji działań edukacyjnych i badań jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland, Oddział Szczecin oraz Fundacja „Kapitan Światełko”, odpowiadająca za ogólnopolską akcję Movember Polska.

Prestiż  
Listopad 2019