Bezpieczny zabieg – tylko u lekarza

Rynek medycyny estetycznej cały czas się rozwija, co skutkuje powstawaniem miejsc, w których pracują osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Gabinety te kuszą niższymi cenami, ale warto mieć na uwadze to, że konsekwencje złego wyboru mogą być poważne. Dr Paweł Perzanowski, lekarz medycyny estetycznej, podpowiedział nam m.in. jak wybrać bezpieczne miejsce i uniknąć powikłań po źle wykonanym zabiegu.

Autor

Karolina Wysocka

Dlaczego należy wykonywać zabiegi medycyny estetycznej u lekarzy?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zawsze były zabiegami luksusowymi i nie były osiągalne dla każdego. Od jakiegoś czasu coraz częściej wykonują je kosmetolodzy oraz kosmetyczki, kusząc atrakcyjnymi cenami. Należy jednak zaznaczyć, że są to inwazyjne zabiegi, przerywające ciągłość skóry i nie bez powodu powinni je wykonywać lekarze. Wykwalifikowany personel gabinetu to podstawa! Większość zabiegów powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarza, który ukończył studia z medycyny estetycznej i posiada odpowiednie certyfikaty. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii, a pacjent może być wtedy pewien, że znajduje się w rękach specjalisty. Bezpieczny, profesjonalny punkt, prócz wykwalifikowanego personelu, powinien spełniać wymogi gabinetu lekarskiego i zabiegowego. Miejsce musi być czyste oraz sterylne.

Podobno do powikłań często dochodzi po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Dlaczego?

Powikłania po kwasie hialuronowym są niestety obecnie częste, mimo, że preparat jest teoretycznie bezpieczny. Zazwyczaj środek zostaje nieprawidłowo podany. Zabieg powinna wykonywać odpowiednio wykwalifikowana osoba, która zna dobrze anatomię, wie w które miejsca może bezpiecznie podać kwas hialuronowy i jak głęboko oraz ile powinna bezpiecznie wstrzyknąć. Podanie preparatu w złe miejsce, może bowiem w najlepszym wypadku skończyć się nieestetycznym wyglądem, a w najgorszym: utratą wzroku i martwicą skóry, jeśli zatkamy naczynie krwionośne. Trzeba też dbać o antyseptykę zabiegu, lekarze wiedzą, jak bardzo ważne jest, by wszystko wykonywać sterylną igłą i strzykawką, po wcześniejszym odkażeniu skóry. Dodatkowo, w razie kłopotów, to  lekarz jest w stanie natychmiast i właściwie zareagować na ewentualne powikłania oraz je wyleczyć.

Czy pan doktor leczy takie powikłania? 

Niestety tak. Kilkanaście razy w miesiącu leczę takie pacjentki, są to głownie panie po zabiegach wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej rozpuszczam nieprawidłowo podany kwas hialuronowy, koryguję też zabiegi botoksu. Ratuję również skórę przed martwicą, czyli jej obumarciem i… odpadnięciem. Oczywiście zaznaczam, że nie należy bać się botoksu, jest on bezpiecznym preparatem w rękach doświadczonego lekarza, jednak podany nieumiejętnie może spowodować powikłania. Najbardziej widocznym, choć niezbyt częstym powikłaniem błędnego podania toksyny, jest „opadanie powieki” lub „opadanie brwi”. Zbyt duża ilość botoksu może spowodować całkowite unieruchomienie mięśni i tzw. „efekt maski” lub problemy z mimiką. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki, ciężkiego czoła czy zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy. Lekarz jest jednak w stanie niektóre z tych powikłań wyleczyć. Dlatego najlepiej korzystać z usług profesjonalnie przeszkolonych specjalistów, pracujących na najwyższej jakości preparatach.

Na koniec, co chciałby pan poradzić osobom, które planują właśnie zabieg?

Poprawiajcie urodę z rozwagą. Do zabiegów medycyny estetycznej warto podejść po namyśle. Chcąc poprawiać urodę, przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby odbyło się to bez uszczerbku na zdrowiu. Nie warto płacić zdrowiem za urodę.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dr Paweł Perzanowski

Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Szczecinie. Pracuje w jednym z klinicznych ośrodków medycznych w Niemczech. Prowadzi prywatną praktykę w zakresie medycyny estetycznej w Szczecinie. Posiada Międzynarodową Specjalizację z Medycyny Estetycznej Międzynarodowego Centrum Medycyny Anti-Aging. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTL oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej (American Academy of Aesthetic Medicine).

Dr Perzanowski, PPestetyczna
Żupańskiego 6/1
Szczecin
11( 132)
Listopad'19
gajda