Jak właściwie zadbać o higienę jamy ustnej?

Problem z próchnicą ma ponad 95% Polaków. Oznacza to, że nie dbamy o jamę ustną właściwie, a nasza świadomość tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów i dziąseł jest nikła. Co zatem należy zrobić, by móc cieszyć się olśniewającym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem? – Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy – przekonuje Maciej Gut, właściciel sklepu z artykułami do pielęgnacji jamy ustnej Denthelp.pl zlokalizowanego w Atrium Molo.

Autor

Karina Tessar

galeria

Dlaczego Polacy mają tak duży problem z próchnicą i innymi schorzeniami jamy ustnej?

Nawet najbardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków pomiędzy zębami, co sprawia, że zalegają w nich bakterie, które następnie prowadzą m.in. do wykształcania się próchnicy. Aby zatem właściwie oczyścić jamę ustną z drobnoustrojów, codzienne szczotkowanie należy uzupełniać usuwaniem naleciałości z trudno dostępnych miejsc przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora, a także stosowaniem antybakteryjnych płynów do płukania. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u stomatologa, które powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku.

Czy tyle wystarczy, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Regularne szczotkowanie, nitkowanie oraz korzystanie z płynów do płukania powinno pozwolić nam usunąć z newralgicznych miejsc nawet 99% szkodliwych bakterii. Ważne jest jednak również to, z jakich produktów korzystamy w trakcie codziennej pielęgnacji. Stomatolodzy rekomendują, by szczotkowanie przeprowadzać z wykorzystaniem szczoteczek elektrycznych, które znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem bakterii niż klasyczne szczoteczki manualne.

Może Pan przybliżyć sposób działania szczoteczek elektrycznych? Wiele osób nie ma pojęcia, jak takie urządzenia funkcjonują.

Na rynku funkcjonują obecnie tradycyjne szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne oraz szczoteczki ultradźwiękowe. Te pierwsze posiadają okrągłą główkę czyszczącą, która może przywodzić na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Dzięki takiemu wyprofilowaniu ząb jest otoczony ze wszystkich stron, a bakterie zostają mechanicznie usunięte z możliwie największej jego powierzchni. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe posiadają z kolei podłużną główkę czyszczącą, a swoje działanie opierają odpowiednio o emitowanie fal dźwiękowych i ultradźwiękowych. Za ich sprawą dochodzi do zmieszania się ze sobą w jamie ustnej wszystkich płynów, czyli wody i pasty do zębów, z których następnie powstają tak zwane mikrobąbelki, wnikające w przestrzenie międzyzębowe i obmywające je z bakterii.

Dlaczego szczoteczki elektryczne są uważane ze skuteczniejsze od manualnych?

Tradycyjną szczoteczką w ciągu minuty jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów, natomiast najszybsze szczoteczki soniczne, np. te firmy Smilesonic, potrafią w tym samym czasie wykonać nawet 96 tysięcy ruchów. Różnica jest zatem kolosalna. Właśnie dzięki niej szczoteczki soniczne mają szansę w ciągu sześćdziesięciu sekund usunąć znacznie więcej drobnoustrojów. Mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi jest też zwyczajnie bardziej komfortowe – oferują one kilka trybów pracy oraz dodatkowych funkcji i udogodnień, dzięki którym każdy może dostosować pracę urządzeń do swoich potrzeb.

Po które szczoteczki konsumenci sięgają najchętniej? 

Największą popularnością wciąż cieszą się szczoteczki manualne, ale na inwestycję w zaawansowaną szczoteczkę elektryczną decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej kupowane są szczoteczki marek Smilesonic, Philips Sonicare, Panasonic, Oral-B i Curaprox. W sklepie Denthelp.pl oferujemy je wszystkie w bardzo przystępnych cenach.

Wiemy już, z jakich produktów korzystać i jak należy na co dzień pielęgnować jamę ustną. A co z dietą? Czy jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słodyczy? Dla niektórych może to się okazać bolesne…

Słodycze na pewno powinniśmy ograniczyć. Zawierają one dużą ilość cukrów prostych, które negatywnie wpływają na szkliwo i tworzą środowisko sprzyjające próchnicy. Nie musimy całkowicie wykluczać ich z diety, ale spożywajmy słodkie rzeczy rozsądnie – sporadycznie i w niewielkich ilościach. Zaraz potem zaś dokładnie umyjmy zęby.

Dziękuję za rozmowę.

 
Denthelp.pl

www.denthelp.pl

Punkt stacjonarny sklepu Denthelp.pl znajdziesz w Centrum Handlowym Atrium Molo, ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin

11( 132)
Listopad'19
gajda