Moc witamin

Kroplówki stają się coraz popularniejszą formą wsparcia i regeneracji organizmu. Zawarte w nich witaminy, aminokwasy i związki mineralne uzupełniają niedobory i regulują pracę narządów wewnętrznych. Korzystają z nich sportowcy, osoby aktywne fizycznie i umysłowo, troszczące się o swoje zdrowie i piękny wygląd oraz te borykające się ze stresem czy przewlekłym zmęczeniem. O zaletach, wskazaniach i bezpieczeństwie stosowania dożylnych kuracji opowiada dr n. med. Jolanta Szymańska-Pasternak z kliniki witaminowej vitaCare. 

Autor

Karina Tessar

Pani doktor, kroplówki witaminowe to moda czy medycyna?

Substancje zawarte w kroplówkach spełniają konkretną rolę w organizmie. Ich działanie jest znane i dobrze udokumentowane. Mogą one korzystnie wpływać na procesy biochemiczne, a tym samym np. regulować ciśnienie i poziom cukru we krwi, wzmacniać system odpornościowy, obniżać poziom cholesterolu, chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, przyspieszać proces regeneracji i odbudowy tkanek, aktywować metabolizm komórkowy. Właściwości te sprawiają, że koktajle witaminowe stanowią realne wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych, w walce z chorobą czy w trakcie intensywnego wysiłku. 

Czym różni się kuracja dożylna od tradycyjnej suplementacji?

Z jednej strony ceną, ale z drugiej także skutecznością. Ceny kroplówek witaminowych zależą od wielu czynników, m.in. od liczby i rodzaju składników. W centrum vitaCare jednorazowy koszt to średnio 160 zł, ale ceny zaczynają się już od 50 zł. Przy kuracjach długoterminowych można liczyć na korzystne rabaty. Suplementy w tabletkach są trochę tańsze, ale zdecydowanie mniej skuteczne! Wchłanialność związków, które wchodzą w skład preparatów przyjmowanych doustnie, zazwyczaj nie przekracza 20-30%. Co więcej, badania laboratoryjne suplementów diety zlecone przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazały, że skład wielu z nich nie do końca odpowiada deklaracjom producentów. Dodatkowo niektóre substancje pomocnicze stosowne w takich preparatach mogą mieć negatywny wpływ na organizm i powodować na przykład dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kroplówki stanowią szybszą i skuteczniejszą alternatywę dla suplementów doustnych. Podaż dożylna witamin, aminokwasów oraz mikro- i makroelementów pozwala ominąć barierę układu pokarmowego, dzięki czemu zostają one w blisko 100% przyswojone i mogą w maksymalnie pozytywny sposób oddziaływać na organizm.

Kroplówka zamiast leku?

Zdecydowanie nie. Wlewy nie stanowią formy leczenia i nie zastąpią terapii konwencjonalnej, mogą jednakże działać profilaktycznie, a także znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia i kondycji psychofizycznej, wzmocnić organizm oraz zniwelować negatywne objawy choroby. 

Czy suplementacja dożylna jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo naszych pacjentów to sprawa priorytetowa. VitaCare ma status podmiotu leczniczego i zatrudnia doświadczony i wykwalifikowany personel medyczny, który czuwa nad procesem dożylnej podaży przygotowanego koktajlu. Każda kroplówka poprzedzona jest konsultacją z lekarzem, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, by określić potrzeby indywidualne organizmu i analizuje wyniki jego badań laboratoryjnych. Przy stwierdzonym braku przeciwskazań, dobierany jest skład kroplówki i dawka poszczególnych związków. Wszystkie stosowane przez nas substancje biologicznie czynne są produktami aptecznymi, a ich dawki zostały zatwierdzone w badaniach klinicznych. Dzięki temu eliminujemy możliwość ich toksycznego działania. Przed podaniem kroplówki przeprowadzany jest również pomiar ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy. 

Wyróżnia nas naukowe zacięcie. W swojej pracy opieramy się na wytycznych opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych, a pacjenta staramy się objąć kompleksowym wsparciem. Nasz zespół specjalistów składa się z lekarzy, dietetyków, psychologa i rehabilitanta. W vitaCare prowadzimy pełnoprofilową diagnostykę, opartą na badaniach krwi i moczu. Wykonujemy także wodorowe testy oddechowe, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie dolegliwości gastroenterologicznych oraz nietolerancji pokarmowych. Naszym pacjentom umożliwiamy ponadto skorzystanie z dobrodziejstw terapii ozonem, przeprowadzanej za pomocą wysokospecjalistycznego aparatu. Serdecznie zapraszam!    

Dziękuję za rozmowę.

 
Dr n. med. Jolanta Szymańska-Pasternak

Dr n. med. Jolanta Szymańska-Pasternak jest adiunktem dydaktycznym w Zakładzie Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz założycielką Centrum Witaminowego VITACARE w Szczecinie.

11( 132)
Listopad'19