Ukryty problem: zaburzenia orgazmu

W dniach 26-29 września 2019 w Warszawie odbył się XXII Kongres Medycyny Estetycznej. To największe spotkanie lekarzy medycyny estetycznej oraz przeciwstarzeniowej w Europie Środkowej. Do grona wykładowców została zaproszona szczecińska ginekolog dr Dorota Gródecka. Przedstawiła temat „Zespół luźnej pochwy a orgazm! Ukryty problem, który dotyczy kobiet w każdym wieku: 20+, 30+, 40+, 50+ …”.

Autor

Karina Tessar

galeria

W tym roku grono wykładowców liczyło ponad 80 osób z całego świata, a liczba uczestników przekroczyła 1000. Jak co roku, odbyła się również sesja ginekologiczna. Sesję poprowadził wybitny polski profesor Włodzimierz Baranowski, a szczecińska ginekolog przygotowała streszczenie wykładu specjalnie dla czytelników Prestiżu. 

Kogo może dotknąć VRS

VRS to rozluźnienie tkanek pochwy wynikające z rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy. Do najczęstszych objawów należą: wygładzenie ścian pochwy z charakterystycznym uczuciem utraty napięcia tkanek pochwy (luzem), nawracające infekcje intymne, zmniejszenie doznań seksualnych i orgazmów pochwowych, prowadzące w konsekwencji do ograniczenia lub wycofania się z życia seksualnego. Szacuje się, że nawet 16,5% kobiet zgłasza zaburzenia orgazmu. VRS jest problemem powszechnym u kobiet po przebytych porodach drogami natury, zwłaszcza wieloródek, pań, które urodziły duży płód, po porodach w nieprawidłowym mechanizmie czy zakończonych zabiegowo (próżnociąg, kleszcze). VRS może jednak wystąpić także u pacjentek, których ciąże rozwiązano cięciem cesarskim. Czynnikami ryzyka są otyłość, wiek, a także zaburzona gospodarka hormonalna. 

Jak sobie z tym radzić?

Problem jest poważny, ale na szczęście są na niego sposoby. RCOG (brytyjska organizacja skupiająca położników i ginekologów – przyp. red.) rekomenduje rzetelne omawianie znaczenia ćwiczeń wzmacniających dno miednicy u każdej położnicy po porodzie pochwowym. Oceny stanu miejsc intymnych należy dokonać już na pierwszej kontrolnej wizycie po zakończonym połogu, kontynuując ocenę na każdej kolejnej wizycie i wykorzystując w tym celu również kwestionariusze satysfakcji z życia seksualnego. Diagnostyka VRS to przede wszystkim rzetelnie zebrany wywiad i badanie ginekologiczne. Kluczową kwestią po zdiagnozowaniu VRS jest zaproponowanie pacjentce optymalnej dla niej metody leczenia – rehabilitacji mięśni dna miednicy, laseroterapii, radiofrekwencji czy metod wykorzystujących zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, kwasu hialuronowego, nici aż po leczenie operacyjne. 

Wykład usystematyzował wiedzę na temat VRS i wskazał drogę do prawidłowego badania, diagnozowania i leczenia rozluźnienia tkanek pochwy u kobiet w różnym wieku.

Tuwima Stomatologia i ginekologia
ul. Tuwima 27/3
Szczecin

Dorota Gródecka, specjalista położnictwa i ginekologii
tel. 570 70 71 72

11( 132)
Listopad'19