MILIONY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW NA ROZWÓJ!

Wielkie pieniądze dla przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie Pomorza Zachodniego! Od 500 tysięcy do 5 milionów złotych – tyle może wynieść preferencyjna Pożyczka Inwestycyjna Plus dla firm w ramach programu JEREMIE 2. Szczeciński Fundusz Pożyczkowy finansuje inwestycje, które przyczynią się do wzrostu znaczenia sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Autor

Prestiż

JEREMIE 2 to projekt realizowany w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 i jest kontynuacją Inicjatywy JEREMIE wdrażanej w okresie 2007-2013. Kilka miesięcy temu Szczeciński Fundusz Pożyczkowy podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, dzięki której uruchomiono kolejną transzę pieniędzy, tym razem w ramach instrumentu finansowego „Pożyczka Inwestycyjna PLUS”. Do dyspozycji w województwie zachodniopomorskim jest ponad 50 milionów złotych. 

Pożyczki udzielane są na preferencyjnych warunkach, dużo korzystniejszych niż tradycyjne finansowanie bankowe. Na plan pierwszy wybija się bardzo niskie oprocentowanie pożyczki – od 2,87%, a jeśli środki zostaną przeznaczone na finansowania przedsięwzięć z obszaru działalności badawczo-rozwojowej, oprocentowanie może być jeszcze mniejsze. Pożyczkę spłacać można maksymalnie przez 10 lat, jest możliwość karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy. Warto też dodać, że za udzielenie pożyczki nie jest pobierana prowizja, nie jest potrzebny wkład własny, a w umowie nie ma żadnych kruczków, czy ukrytych opłat. 

– Wszystko jest maksymalnie uproszczone i transparentne. Oczywiście potrzebne jest zabezpieczenie, rozważamy wszystkie dostępne możliwości zabezpieczenia pożyczki, np. hipoteka. Pożyczkobiorca musi też złożyć weksel in blanco, Środki są dostępne do momentu ich wyczerpania, szacujemy, że będziemy je mieli do dyspozycji jeszcze przez kilkanaście miesięcy – mówi Magdalena Kurtiak ze Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego. 

Pożyczka Inwestycyjna Plus może być udzielana na inwestycje w środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne, jak również kapitał obrotowy pod warunkiem, że będzie on powiązany z działalnością inwestycyjną lub dalszą ekspansją przedsiębiorstwa, na które zostało przyznane finansowanie. Środki mogą być również przeznaczone na określone przedsięwzięcia badawczo – rozwojowe. 

Czego nie wolno finansować z pieniędzy w ramach instrumentu Pożyczka Inwestycyjna Plus? Zabronione jest m.in. finansowanie kształcenia i szkolenia zawodowego pracowników, finansowanie zakupu nieruchomości przeznaczonych do obrotu, nie pozyskamy też pieniędzy na wszelką działalność związaną z produkcją, obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi. Środki nie mogą być też przeznaczone na refinansowanie jakichkolwiek pożyczek, kredytów lub rat leasingowych. 

– Szczeciński Fundusz Pożyczkowy udzielił już łącznie ponad 400 pożyczek na kwotę 140 mln zł dla firm. Ze środków dostępnych w ramach pierwszej Inicjatywy JEREMIE sfinansowano w Szczecinie takie inwestycje, jak kompleks hotelowo- biurowy Posejdon, apartamentowiec Black Pearl, restauracja Ceglana, lodziarnia Marczak, czy Vulcan Training Center. W ramach JEREMIE 2 środki na inwestycje pozyskała na przykład restauracja Parkowa 13. Warto pójść śladem tych przedsiębiorców i rozwinąć własną firmę dzięki preferencyjnym pożyczkom – mówi Agnieszka Weychan-Rączka, dyrektor Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego.

Świetnym przykładem jak dobrze można wykorzystać preferencyjną pożyczkę jest Vulcan Training Center, imponujące centrum szkoleniowe dla osób pracujących m.in. w przemyśle wydobywczym ropy naftowej, czy też przy budowie i obsłudze morskich elektrowni wiatrowych. To jedyne w Polsce centrum treningowe spełniające najsurowsze normy i najwyższe światowe standardy do prowadzenia podstawowych kursów BHP w pracy na morskich instalacjach Oil&Gaz. Prowadzone są tutaj bardzo realistyczne szkolenia z zakresu przeciwpożarowego, ratowania życia na morzu i pierwszej pomocy. W tym celu wybudowano m.in. poligon pożarowy, basen o wymiarach 15x8 m, symulator HUET pozwalający ćwiczyć ewakuację rozbitka z tonącego śmigłowca, czy ściankę do pracy na wysokości. Jest też wyciągarka symulująca akcję ratunkową i ewakuację za pomocą liny zrzuconej ze śmigłowca. Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 10 milionów złotych, z czego aż 7,5 mln. pochodziło z programu JEREMIE. 

35 milionów złotych kosztowała budowa luksusowego, dziewięciokondygnacyjnego apartamentowca Black Pearl. Inwestor – szczecińska spółka Idea Invest – część środków pozyskała ze Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Budynek stanął w centrum Szczecina, w miejscu kultowego dla szczecinian Baru Extra. To najbardziej pożądany adres w Szczecinie. W Black Pearl znajduje się 67 apartamentów i 2 tys. m2 powierzchni komercyjnej. Na parterze znajdują się lokale usługowe i handlowe, na pierwszym piętrze biura, a pozostałe kondygnacje przeznaczono na apartamenty mieszkalne. 30  nich posiada tarasy(o powierzchni od 7 do 41 m2), z których roztacza się imponujący widok na miasto. 

Jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji w ostatnich latach w Szczecinie jest kompleks biurowo-usługowo-hotelowy Posejdon powstający przy Bramie Portowej. Do realizacji tej inwestycji przyczyniły się także środki pozyskane przez inwestora w ramach programu JEREMIE. Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i zapewne Posejdon zostanie niedługo oddany do użytku. Znajdą się w nim nowoczesne powierzchnie biurowe (20 tys. m2), dwa hotele sieci Mariott, obiekt kongresowy 1000 osób, sklepy, restauracje oraz taras widokowy. W podziemiach zaparkuje 300 samochodów. Inwestor nie zapomina także o rowerzystach, dla których przygotowanych będzie około 100 miejsc oraz dedykowana szatnia. W całym Posejdonie prace znajdzie ponad 3000 osób. 

Jest to z pewnością jeden z najbardziej ekologicznych budynków w tej części Europy. Dzięki zastosowaniu pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia w Posejdonie ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 76 procent w porównaniu z tradycyjną technologią. Na dachu budynku zainstalowano zaś 342 panele fotowoltaiczne, dzięki którym budynek zasilany jest w energię elektryczną oraz system wentylacji doprowadzający świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń kompleksu, jak i odprowadzający powietrze zużyte. 

Ale to nie wszystko. System wykorzystania wody deszczowej w toaletach, windy wyposażone w system odzysku energii, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych dopełniają obrazu Posejdona jako wiodącego projektu proekologicznego – czytamy w komunikacie inwestora. Nic zatem dziwnego, że budynek otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”. 

– Firmy doceniają nasz fundusz za proste i nowoczesne rozwiązania – mówi Krzysztof Nowak, prezes spółki – mamy dużą satysfakcję z tego, że wspieramy przedsiębiorców i przyczyniamy się do rewitalizacji Szczecina. Nowa pula pieniędzy to szansa dla kolejnych interesujących przedsięwzięć.

Dzięki pieniądzom dostępnym w ramach instrumentu finansowego „Pożyczka Inwestycyjna PLUS” do tych spektakularnych inwestycji zmieniających oblicze Szczecina mają teraz szansę dołączyć kolejne przedsięwzięcia gospodarcze.  

 

Prestiż  
Grudzień 2019