Komiks dla młodych odkrywców

Tajemnicze kamienie, misja uratowania naszej planety, a także dwie bohaterki, które odkrywają różne środowiska na Ziemi. „Vicky and Patti Explore The World” to ciekawa anglojęzyczna książka edukacyjna, a powstała dzięki współpracy dwóch kreatywnych kobiet: Beaty DeSantis i Katarzyny Openchowskiej z Our World Explores Club. 15 grudnia publikacja zostanie zaprezentowana szerszej publiczności.

Autor

Karolina Wysocka

Prace nad projektem trwały około dwóch lat. Początki sięgają warsztatów języka angielskiego dla dzieci z regionu, które Beata DeSantis i Katarzyna Openchowska przeprowadziły dla gminy Kołbaskowo. Były to wirtualne wycieczki terenowe prezentujące Parki Narodowe w USA. Warsztaty zainspirowały obie panie do stworzenia książki edukacyjnej, a dokładniej komiksu, który pomoże dzieciom odkryć piękne zakątki przyrodnicze naszego globu oraz podpowie, jak dbać o planetę. Skąd pomysł na taką formę publikacji? – Wychowałyśmy się w czasach komiksów, takich jak „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i Atomek”.

W tamtych czasach te publikacje niezwykle działały na naszą wyobraźnię. Stwierdziłyśmy, że coś podobnego musi zaistnieć na naszym rynku, żeby zainteresować dzieci i młodzież. W tym wypadku jest to, forma przyjazna oraz edukacyjna – mówi pani Beata. Przyznaje też, że dużą inpiracją była dla niej córka, która od najmłodszych lat bardzo lubiła eksplorować naturę i z miejsc, które odwiedzała, przywoziła „magiczne kamyczki”.  – To nie tylko forma komiksu, w naszej publikacji jest też ciekawa, wciągająca fabuła, dzięki której uczeń kończąc jeden rozdział, jest zainteresowany tym, co będzie dalej – dodaje pani Katarzyna. Publikację przeznaczono dla dzieci w wieku lat 7-12 lat i jest zgodna z programem nauczania klas 4-6. – Pojawiają się w niej tematy poruszane na lekcjach przyrody, biologii czy geografii w szkole podstawowej – wyjaśnia Katarzyna Openchowska. – Książka ma zachęcać dzieci do podróży, eksplorowania świata. Bohaterki odwiedzaja Stany Zjednoczone, jak i Antarktydę. Jesteśmy również w kosmosie, w związku z 50. rocznicą lądowania na Księżycu. Dzieci poznają różne środowiska przyrodnicze, np. leśne, wodne, morskie, pustynne. Faunę i florę związaną
z miejscami – wymienia Beata DeSantis. – Pojawiają się też elementy prehistorii, dinozaury oraz geologia, w tym proces powstawania kamieni – zaznacza pani Katarzyna. Książka jest ciekawie skonstruowana, gdyż prócz fabularnego komiksu ma również część ćwiczeniową, słowniczek, a miłym dodatkiem są naklejki, które dają dzieciom sporo zabawy i ożywiają projekt. Na końcu publikacji znajdują się odpowiedzi, więc najmłodsi mogą z niej korzystać samodzielnie. Obie panie podkreślają, że książka ma służyć czytelnikom przez wiele lat, dlatego jej forma została starannie przemyślana pod względem treści, estetyki i spójności. Warto dodać, że ilustracje do książki wykonała utalentowana ilustratorka Julita Wodyk. – Całość publikacji została wykonana ręcznie, w technice akwarelowej – mówi pani Beata. – Książka liczy 152 strony, w tym znajduje się 245 scenek komiksowych, a wśród nich mamy 68 zwierząt. Te liczby robią wrażenie – dodaje pani Katarzyna. Ogromnym atutem publikacji jest jej oryginalność, gdyż dzięki połączeniu zabawy, edukacji oraz przyjemnej formy wizualnej książka z pewnością przyciągnie młodych czytelników, sprawiając, że z chęcią poszerzą swoją wiedzę. Niemały wpływ na jej kształt miały też wcześniejsze doświadczenia w pracy oraz pasje obu pań. – Chciałybyśmy stworzyć z tego serię. W planach mamy kolejną część książki, która będzie dotyczyć ekologii. Chcemy też przetłumaczyć publikację na język polski, a następną poświęcić polskim parkom – mówi Katarzyna Openchowska. Książka będzie dostępna zarówno w Polsce, jak też na rynkach krajów anglojęzycznych.

Wieczór autorski wraz z prezentacją „Vicky and Patti Explore The World” odbędzie się 15 grudnia o godz. 16.00 w Pałacu Rajkowo. Na wydarzeniu pojawią się specjalni goście, m.in. z Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Zespołu Parków Krajobrazowych woj. Zachodniopomorskiego oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie. Podczas imprezy nie zabraknie też innych atrakcji. 

 

 

Prestiż  
Grudzień 2019