Zmiany w SARP-ie

Szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) ma nowego prezesa. Został nim młody architekt, Karol Nieradka. To wielkie wyróżnienie dla samego projektanta, ale i szansa dla naszego miasta. 

Autor

Karina Tessar

Szczecinianin został też członkiem KSK (Kolegium Sędziów Konkursowych) i delegatem na walny zjazd organizacji w Warszawie, gdzie znajduje się zarząd główny SARP. W przeciwieństwie do Izby Architektów RP udział w SARP jest dobrowolny. Organizacja zrzesza wszystkich tych, którym bliska jest idea piękna w architekturze. – Misją SARP jest dbanie o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska na każdym polu – legislacyjnym, edukacyjnym, społecznym. Moją osobiście, jako nowego prezesa SARP Szczecin, jest dalsza profesjonalizacja działań stowarzyszenia i rozwój w kierunku ważnego w mieście think tanku. Chciałbym odpowiednio wyważyć elitarność i egalitarność SARP, która wpisana jest w jego 140-letnią historię. Z przyjemnością zapraszamy do naszego grona zarówno laureatów konkursów architektonicznych, jak i ambitnych młodych projektantów – mówi Karol Nieradka. Architekt jest laureatem nagrody Brick Award 2019, w Szczecinie prowadzi autorskie biuro projektowe maxberg. Jego „Dom Atrialny” znalazł się wśród najlepszych domów w Polsce według portalu F5.pl, a „Dom w Dobrej” wśród 10 najciekawszych zrealizowanych domów jednorodzinnych 2018 roku według portalu Archinea. 

SARP w Szczecinie to już 70 lat historii. Ważnym aspektem jego działalności jest promocja idei konkursów architektonicznych jako najlepszej metody wyboru projektu w zamówieniach publicznych (w przeciwieństwie do przetargów). Na drodze konkursu
w Szczecinie zrealizowano Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, basen olimpijski Floating Arena, Centrum Dialogu Przełomy, Plac Lotników, kilka osiedli TBS, a niedługo gotowe będą Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach i biblioteka publiczna na osiedlu Słonecznym. Te przykłady pokazują, jak dobre budynki i przestrzenie otrzymuje zamawiający, a więc i my wszyscy, kiedy architekci ścigają się na jakość i pomysł, a nie na pieniądze i terminy. Obecnie SARP współorganizuje konkurs na projekt budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, co roku odpowiada też za organizację festiwalu architektonicznego Westival – Sztuka Architektury. 

 

Prestiż  
Grudzień 2019