Jak dbać o skórę zimą?

Pielęgnacja skóry zimą to niełatwa sprawa. Z ciepłego domu idziemy do pracy, gdzie klimatyzacja chodzi na największych obrotach. Temperatura na dworze powoli zaczyna sięgać zera. –  Cera zaczyna wariować – skóra jest ściągnięta, ale szybko zaczyna się świecić chociaż jest... odwodniona. Zima to wyzwanie dla naszej skóry, jednak odpowiednie dbanie o nią sprawi, że w dobrej kondycji dotrwamy do wiosny – mówi dr Paweł Perzanowski, lekarz medycyny estetycznej.  

Autor

Karolina Wysocka

Dlaczego w okresie jesienno-zimowym mamy problemy z cerą?

W tym czasie skóra jest narażona na wiele negatywnych czynników, które sprawiają, że staje się sucha, napięta i zaczerwieniona. W tym okresie wymaga więc specjalnej pielęgnacji i solidnego nawilżenia oraz odżywienia poprzez odbudowę płaszcza hydrolipidowego, który odpowiada za utrzymanie jej prawidłowego poziomu nawilżenia. Odpowiednie będą kosmetyki zawierające w swoim składzie substancje silnie nawilżające i zapobiegające odwodnieniu skóry, jak np. kwas hialuronowy, gliceryna, lipidy, ceramidy. Należy pamiętać o dbaniu nie tylko o skórę twarzy, ale i całego ciała. W tym miejscu muszę wspomnieć o gorących kąpielach, którym lubimy oddawać się w chłodne miesiące. Warto mieć na uwadze, że wysoka temperatura wody pogarsza suchość skóry, co może prowadzić do szkodliwych skutków, takich jak: stan zapalny, zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się. Należy ograniczyć czas kąpieli lub prysznica do 5-10 minut. Powinniśmy myć się letnią, a nie gorącą wodą. Po kąpieli warto natomiast zastosować odżywczy i nawilżający balsam. Bardzo ważny jest tutaj czas. Krem nakładamy zaraz po kąpieli, prawie na wilgotną jeszcze skórę, to zapobiegnie jej nadmiernemu wysuszeniu.

Jakie zabiegi warto wykonać w gabinecie?

To dobry czas na zabiegi złuszczające. Dokładnie, chodzi mi o złuszczanie kwasami, ale tymi o wysokim stężeniu, które może wykonywać tylko lekarz, czyli peelingi medyczne. Dają dobre efekty, gdy borykamy się ze zmarszczkami, przebarwieniami, rozszerzonymi porami czy bliznami po trądziku. Kwasy te różnią się pomiędzy sobą działaniem oraz efektami, dlatego peeling medyczny przeprowadza się po uprzedniej analizie stanu skóry. Często stosuje się różne mieszaniny kwasów, przez co możliwe jest dotarcie do różnych głębokości naskórka i uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów.

Który z peelingów szczególnie Pan poleca?

Cosmelan. Zabieg z jego wykorzystaniem jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych, nieinwazyjnych terapii wybielających, dostępnych we współczesnej medycynie. Jeżeli zatem problemem są nieestetyczne przebarwienia na skórze, niezależnie od tego, czy wynikają z nadmiernego opalania, czy ich przyczyną są zmiany hormonalne, terapia ta jest idealnym rozwiązaniem. Cosmelan to trzymiesięczna kuracja, na którą składa się specjalistyczna maska i samodzielna aplikacja kremu wspomagającego działanie maski. Terapia jest bezbolesna, a przede wszystkim jest prostą drogą do uzyskania wyjątkowej gładkości i odpowiedniego kolorytu skóry. Pierwsze rezultaty są widoczne już po tygodniu terapii. Schemat stosowania jest dobierany indywidualnie przez lekarza wykonującego zabieg. Plamy na skórze mogą zostać zredukowane niemal do zera. 

Jakie inne zabiegi można wykonywać zimą?

W chłodniejsze miesiące pacjentki chętnie korzystają też z zabiegu mezoterapii, polegającej na technice nakłuć, podczas których wprowadzane są w skórę, na określoną głębokość, aminokwasy, witaminy czy kwas hialuronowy. Ten zabieg silnie ujędrnia i odżywia skórę, a wykonane nakłucia stymulują produkcję kolagenu.

 
Dr Paweł Perzanowski.

Dr Paweł Perzanowski. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Szczecinie. Pracuje w jednym z klinicznych ośrodków medycznych w Niemczech. Prowadzi prywatną praktykę w zakresie medycyny estetycznej w Szczecinie. Posiada Międzynarodową Specjalizację z Medycyny Estetycznej Międzynarodowego Centrum Medycyny Anti-Aging. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTL oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej (American Academy of Aesthetic Medicine).

 

Prestiż  
Grudzień 2019