5 dowodów na to, że jesteś w dobrych rękach

Co gabinet, to obyczaj. W czasach kiedy obok każdej apteki i dyskontu można powiększyć usta, zrobić depilację i zniwelować zmarszczki, zadajemy sobie to pytanie: czy aby na pewno trafiłam/trafiłem w dobre ręce? Pytanie to jest dlatego tak aktualne, że medycyna estetyczna przestała być usługą nieosiągalną, a stała się usługą powszechną i ogólnie dostępną. Dynamicznie rozwijające się technologie, nowoczesne rozwiązania i możliwości doprowadziły do tego, że obecnie regularne korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej jest równie istotne, co regularne wizyty u dentysty.

Autor

Prestiż

Prawdziwa medycyna estetyczna to nie sztuczne modyfikacje ciała lecz głównie stymulowanie naturalnych procesów odbywających się w naszych organizmach. Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby ingerencja w ciało stała się tylko bodźcem do regeneracji, a nie uszkodzeniem stanu zdrowia. Dlatego jako klinika z 20 letnim doświadczeniem, w trosce o dobro i bezpieczeństwo pacjentów chcących skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej stworzyliśmy kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego gabinetu.

Kadra profesjonalistów

To nie oznacza, że zespół kliniki tworzą tylko osoby zawodowo zajmujące się medycyną estetyczną. Profesjonalizm to składowa wiedzy, doskonałych umiejętności i doświadczenia. Oczywiście, każdy gabinet, godny polecenia, przyjmuje w swoje grono nowych pracowników, których należy następnie przeszkolić. To znaczy, że na początku swojej kariery w zespole te osoby nie posiadają jeszcze tak dużego doświadczenia jak pozostali. W medycynie zawsze istnieje ryzyko powikłań. Jednak najważniejsze jest to, aby w tym zespole znajdował się ktoś, kto będzie tzw. mentorem. Ta osoba  uczy, ale w sytuacji ryzyka powikłań, pomoże ich uniknąć lub potrafi skutecznie je leczyć.

Transparentność

Medycyna estetyczna stawia na jak najmniejszą ingerencję, dla uzyskania jak największych, ale - naturalnych efektów. Rezultat w przypadku większości zabiegów pojawia się po pierwszej wizycie, natomiast regularne stymulowanie skóry i ciała potęguje efekt. I to ten ostateczny efekt zawsze powinien być podstawą oceny skuteczności zabiegu. W dobrym gabinecie informacje na temat zasad osiągania efektów oraz harmonogram zabiegów są zawsze transparentne i jasno objaśniane.

Konsultacje ze specjalistą

Każdy organizm jest specyficzny - dla żadnej grupy Pacjentów nie stworzono jeszcze jednej, doskonale dopasowanej metody. Dlatego gabinet powinien zawsze oferować indywidualne konsultacje. Możliwość rozmowy ze specjalistą i przeprowadzenie wywiadu lekarskiego to elementy niezbędne dla określenia odpowiedniej metody działania. Ze względu na zindywidualizowane potrzeby Pacjenta specjalista dopasowuje optymalny i określony zabieg spośród wielu możliwych. Urządzenia wykorzystywane w medycynie estetycznej to nie uniwersalne remedium, każdy ma swoje wyjątkowe działanie, a rolą specjalisty jest dobranie najlepszej metody i urządzenia do spersonalizowanych potrzeb Pacjenta.

Uprawnienia i bezpieczeństwo

Konieczność posiadania uprawnień do wykonywania określonych zabiegów to bardzo istotny temat. Istnieją już przepisy Unii Europejskiej regulujące kwestię kompetencji do wykonywania niektórych zabiegów oraz dotyczące wybranych produktów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. W tym roku minie 3-letni okres przejściowy, po którym te normy zaczną obowiązywać w Polsce. Należy się zastanowić, jaka była przyczyna tych regulacji - brak odpowiednich kwalifikacji, niezarejestrowane produkty prowadzące nawet do uszkodzeń zdrowia. Przy doborze odpowiedniego gabinetu należy upewnić się, czy osoba, wykonująca zabieg, posiada odpowiednie kwalifikację, ma odpowiednio duże doświadczenie w wykonywaniu procedur oraz posiada wyłącznie certyfikowane produkty i urządzenia bezpieczne dla zdrowia. Należy sobie uświadomić, że wszelkie iniekcje, nawet te na niewielkiej głębokości mogą nieść za sobą ogromne ryzyko powikłań do których należy między innymi uszkodzenie nerwów, martwica lub wstrząs - a te wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nie sposób wymienić wszystkich powikłań jakie mogą wystąpić w przypadku zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej czy kosmetologii - można jednak wskazać działania, które pozwolą w dużym stopniu wyeliminować ryzyko ich wystąpienia. Pacjent musi zawsze zostać poinformowany o przeciwskazaniach przypisanych do danej procedury, o ryzyku związanym z zabiegiem i o reakcjach po zabiegu. W profesjonalnym gabinecie  powinien znajdować się pełen opis leczenia, dokumentacja musi zawierać informacje o wszystkich zastosowanych procedurach i podanych środkach.

 

Nie sprzęt, a ręka

Fach w ręku - zwrot w tej branży bardzo ważny, ale już nie zarezerwowany wyłącznie dla chirurga. Pewna ręka w medycynie estetycznej nierzadko trzyma coś bardziej niebezpiecznego niż skalpel. W dobie laserów, które nabyć może każdy, nietrudno o poparzenia, blizny i nierówny efekt zabiegu. Istotną kwestią jest wysokiej jakości sprzęt,  warto tu zwrócić uwagę na producenta i kraj pochodzenia sprzętu oraz certyfikaty jakości. Jednak to doświadczony specjalista wie, jak dobrać indywidualne parametry, jaką techniką działania się posłużyć i jak pracować z danym urządzeniem. Ta osoba nie tylko potrafi wykonać zabieg tak, aby nie stała się krzywda, ale ważna jest tutaj znajomość i rozumienie skóry i tkanek tak, aby przy minimalnym ryzyku, otrzymać jak najlepszy efekt. Natomiast przesadna ostrożność, czyli np. stosowanie zbyt niskich parametrów i brak pewności oraz znajomości sprzętu, może po prostu zakończyć się zabiegiem bez jakiegokolwiek rezultatu.

Do zabiegów medycyny estetycznej trzeba podejść z bardzo dużą rozwagą. Chcąc poprawiać urodę, warto również zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby odbyło się to bez uszczerbku na zdrowiu. Do naszej kliniki zgłaszają się pacjenci z całego kraju z poważnymi powikłaniami, które wymagają często wielu zabiegów korekcyjnych i niestety długiego czasu leczenia. Większości powikłań można by było uniknąć gdyby osoba wykonująca zabieg potrafiła rozpoznać nadmierną (nieadekwatną) reakcję tkanek, odpowiednio dobrać preparat lub parametry urządzenia, ale przede wszystkim odpowiednio szybko i właściwie zareagować w sytuacji rozwijającego się powikłania. 

Medycyna estetyczna jest piękną dziedziną medycyny i serdecznie zapraszamy do korzystania z jej uroków – ale z rozwagą.

Prestiż  
Styczeń 2020