Eko ciekawostki

Autor

Karolina Wysocka

Wieczne lasy

Według naukowców w ciągu najbliższych dekad możemy stracić ogromną liczbę drzew, a przecież ich korzystny wpływ na nas jest nie do przecenienia. To nasi naturalni sprzymierzeńcy, regulują efekt cieplarniany, zatrzymują wodę, tworzą przyjazny mikroklimat, wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Na szczęście w Polsce powstała fundacja Las Na Zawsze, której celem jest sadzenie lasów i utrzymanie ich w stanie naturalnym. Według członków grupy dzięki temu utrzymamy równowagę biologiczną. – Chcemy sadzić lasy. Tu i teraz. W Polsce. By równowaga była trwała sadzimy lasy, które będą rosnąć zawsze. Mają zagwarantowaną bezpieczną i bujną przyszłość. Dla nas samych, dla przyszłych pokoleń, dla wszystkich żyjących na Ziemi – mówią.

Pan Śmieciarz podpowiada

Gdzie wyrzucić karton po soku, stary dywan czy klawiaturę? Podpowie Ci sztuczna inteligencja. Pan Śmieciarz to aplikacja, która została opracowana przez firmę Cludo. Działa w oparciu o technologię Asystenta Google na telefonach z Androidem i jej zadaniem jest przekazania nam wiedzy o najważniejszych detalach dotyczących segregacji odpadów. Co więcej, interakcja z programem może być nie tylko pouczająca, ale też zabawna. Pan Śmieciarz zna dowcipy, umie prawić komplementy. By przetestować polską inteligencję śmieciową wystarczy uruchomić Asystenta Google i wymówić frazę „Ok Google, porozmawiaj z Panem Śmieciarzem”.

Zaadoptuj koalę

Pożary w Australii poruszyły cały świat. Mimo, że są stałą tamtejszego klimatu, tym razem zaczęły się o wiele wcześniej i okazały znacznie groźniejsze. Ofiary śmiertelne, ludzie pozbawieni dachu nad głową, miliony hektarów spalonej ziemi oraz cierpiące zwierzęta. Wobec tego wszystkiego trudno przejść obojętnie. Co można zrobić, by pomóc? Okazuje się, że sposobów jest mnóstwo, a jeden z nich to wirtualna adopcja koali, czyli zwierząt narażonych na wyginięcie. Pożary spowodowały śmierć ogromnej liczby tych ssaków, zniszczyły ich siedliska i główne źródło pożywienia. Z pomocą pośpieszyły im już polskie gwiazdy, muzycy, politycy oraz dziennikarze. Namawiają także innych do adopcji on-line. Wystarczy wejść na stronę www.koalahospital.org.au i przejść do zakładki: Adopt. Koszt niewielki, a pomoc ogromna.

Zrób coś dla klimatu

Według niektórych naukowców zostało nam tylko 11 lat, by powtrzymać zmiany klimatyczne. Co w takim razie każdy z nas może zrobić dla planety? Okazuje się, że całkiem sporo. Wystarczy zakasać rękawy i przystąpić do działania. Portal ulica ekologiczna sporządził na początku roku przydatną listę:

  1. ogranicz jazdę samochodem, 
  2. jedz mniej mięsa,
  3. przestań latać na wakacje samolotem,
  4. używaj mniej plastiku,
  5. kupuj rzeczy używane,
  6. oszczędzaj energię,
  7. sadź drzewa,
  8. oblicz swój ślad węglowy,
  9. dowiedz się więcej i
  10. rozmawiaj z innymi.

Szczegóły na stronie: ulicaekologiczna.pl.

Eko-seniorki szyją torby

Seniorki z zachodniopomorskiego Nowego Warpna szyją torby z resztek materiałów. Mówi o nich cała Polska, a krajowe media chętnie prezentują prace kreatywnych pań. Ich cel to usunięcie foliówek z regionu. Zastąpić je mają torby, które powstają ze starych firanek, ubrań i pościeli. Każda wyjątkowa, niepowtarzalna oraz oryginalna. Zaangażowane panie uszyły już tysiące ekologicznych, wielorazowych worków. Marzą o tym, by ich torby podbiły całą okolicę. Rozdają je bliskim, sąsiadom, ich ekologiczne dzieła można znaleźć w miejscowych sklepikach. Podkreślają, że dopóki będą miały materiały, będą szyć, aż w końcu… wyeliminują plastikowe reklamówki z gminy. 

Szczupak dla strażników drzew

Szczecinianie coraz więcej uwagi poświęcają ekologii. Świadczą o tym różne inicjatywy, o których głośno zrobiło się w 2019 roku. Jedną z ciekawszych jest Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina. Organizacja w grudniu otrzymała statuetkę Szczupaka. Słynną nagrodę szczecińskiej redakcji „Gazety Wyborczej” dostała za działania, które mają na celu powstrzymanie dewastacji zieleni w naszym mieście. Organizacja zaprasza do siebie wszystkich, którym na sercu leży los lokalnej przyrody. – Wierzymy, że rozwój miasta i poszanowanie środowiska naturalnego mogą, a wręcz powinny iść w parze – piszą na swoim Facebooku obrońcy szczecińskiej przyrody.

2( 135)
luty'20