Współpraca godna polecenia

Enterprise Europe Network (EEN) to największa na świecie sieć wspierająca mikro, małe i średnie firmy we wchodzeniu na zagraniczne rynki. Jedną z wielu firm, które skorzystały z usług oferowanych przez ośrodek EEN działający przy Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, jest firma Liebre Style.

Autor

Karina Tessar

 

Enterprise Europe Network oferuje sektorowi MSP kompleksowe usługi, które mają pomóc w pełni rozwinąć potencjał eksportowy i zdolności innowacyjne przedsiębiorstw. Obecnie działa ponad 600 ośrodków Enterprise Europe Network na całym świecie, w tym 30 ośrodków w Polsce. EEN to jednak więcej niż pojedyncze instytucje rozmieszczone w różnych krajach i regionach. Wyjątkowa wartość i możliwości sieci wypływają ze ścisłej współpracy ośrodków, polegającej na wymianie potrzebnych klientowi informacji oraz dostępie do wspólnych baz zawierających oferty firm szukających partnerów zagranicznych.

Szczeciński biznes międzynarodowy

Liebre Style jest firmą projektową, która tworzy unikatowe buty i torby z tkanin zebranych podczas podróży na całym świecie. Studio projektowe firmy znajduje się w Szczecinie i jest prowadzone przez parę z Meksyku i Hiszpanii – Elenę i Israela. Stworzyli oni Liebre Style od zera, bez wcześniejszego doświadczenia w branży obuwniczej i eksportowej. – Od samego początku byliśmy pewni, że chcemy dotrzeć na rynek międzynarodowy, a nasi pierwsi klienci pochodzili z USA lub Japonii – mówi Israel. – Mieliśmy tak wiele pytań i wątpliwości na temat podstawowych procesów prowadzenia międzynarodowej firmy. Na przykład, desperacko próbowałam nauczyć się, jak wysyłać produkty do klientów w krajach Unii Europejskiej i poza nią, by dopełnić wszystkich formalności celno-podatkowych, a jednocześnie zapewnić szybką dostawę towaru do klienta – dodaje Elena.

Z odpowiednim wsparciem na cały świat

– Przyjaciółka ze Szczecina, właścicielka firmy produkującej płaszcze, poleciła niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem Enterprise Europe Network, z których usług wcześniej korzystała – mówi Elena. Liebre Style od razu rozpoczęło współpracę z ośrodkiem EEN działającym przy Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie. Pierwszym celem był wybór najskuteczniejszego sposobu wywozu produktów firmy poza UE. Teraz Liebre Style realizuje dostawy na wszystkie kontynenty i uzyskuje doskonałe oceny od klientów w zakresie obsługi klienta i dostawy. Kolejną wartością współpracy z EEN, którą podkreślają właściciele Liebre Style, jest szeroka sieć współpracowników EEN w różnych krajach. – Nasza konsultantka z EEN wielokrotnie kontaktowała nas z osobami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, kiedy mieliśmy pytania dotyczące dystrybutorów sprzedaży lub wystaw i targów w tych krajach. EEN działa w ponad 60 krajach na całym świecie – opisuje Elena i dodaje: W tej chwili organizujemy dużą wystawę w Szwajcarii, która będzie wymagała transportu naszych butów i toreb przez granicę szwajcarską. Moją pierwszą reakcją był kontakt z konsultantką z zapytaniem, czy mogłaby pomóc mi zrozumieć procedury wwozu i wywozu towarów. Oczywiście, tutaj też otrzymałam wsparcie. Ośrodek EEN zorganizował spotkanie z agencją celną, która wyjaśniła krok po kroku proces eksportu i importu produktów do i z Szwajcarii. EEN działa, by pomóc lokalnym firmom w eksporcie i pomaga łączyć firmy z odpowiednimi ekspertami i partnerami, aby mogły rozwijać swój biznes na arenie międzynarodowej.

Pomysł na biznes – i co dalej?

Częścią usług oferowanych przez EEN są również innowacje. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł, konsultanci mogą również pomóc w jego weryfikacji i przekształceniu go w międzynarodowy sukces komercyjny. - W naszym studiu projektowym stale oceniamy możliwości wprowadzenia nowych produktów w różnych kategoriach, ale najpierw musimy się mocno zastanowić, czy mają one sens – mówi Elena. – Konsultanci EEN przeprowadzili warsztaty Business Model Canvas, podczas których mogliśmy ocenić wszystkie obszary związane z biznesem. Po ich zakończeniu otrzymaliśmy raport z warsztatów wraz z rekomendacjami. – Bardzo polecam skontaktowanie się z ośrodkiem Enterprise Europe Network, działającym przy ZUT w Szczecinie, jeśli jesteś zainteresowany utworzeniem lub prowadzeniem międzynarodowej firmy. Kontakt z konsultantami jest niezwykle pomocny, praktyczny i nieskomplikowany, a oni naprawdę chcą cię wspierać – podsumowuje Elena.

Wszystkie zachodniopomorskie firmy zainteresowane rozwojem zapraszamy do kontaktu z ośrodkiem Enterprise Europe Network działającym w ramach RCIiTT na www.innowacje.zut.edu.pl lub mailowo pod adresem transfer@zut.edu.pl.

kt/foto: materiały prasowe

Prestiż  
Marzec 2020