Sztuka w każdym wnętrzu, czyli fototapeta z abstrakcją

Czy ścienna dekoracja może prezentować się jak dzieło sztuki? Okazuje się, że tak. Wielkoformatowe przedstawienie przypominające współczesną abstrakcję to znakomity pomysł na to, by w ciekawy sposób ozdobić mieszkanie. Salon, sypialnia, a nawet kuchnia nabierze w ten sposób artystycznego charakteru. 

Autor

prestiz

galeria

Istnieje wiele dekoracji, którymi możemy ozdobić ściany w mieszkaniu. Dlaczego więc w orbicie naszych zainteresowań znalazła się akurat taka fototapeta? Abstrakcja – oderwana od rzeczywistości kompozycja – to niezwykle oryginalny pomysł na urozmaicenie wystroju. O ile przedstawienia na płótnie są nam dobrze znane, o tyle wielkoformatowy wzór, który pokryje całą ścianę, jest z pewnością rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Taka dekoracja będzie wymagała od nas odwagi, bo całkowicie zmieni naszą dotychczasową stylizację, ale gwarantujemy, że warto się na nią zdecydować. To właśnie nietuzinkowe realizacje sprawią, że nasze mieszkanie będzie się zjawiskowo prezentować, a jego wystrój nie znudzi się nam przez wiele kolejnych lat. Jakie wzory zasługują na uwagę? Sprawdźcie koniecznie nasze pomysły!   

Aranżacja pełna twórczej ekspresji

Nie musimy być koneserami ani znawcami sztuki współczesnej, by w naszym wystroju pojawiła się nowoczesna dekoracja. Abstrakcyjna fototapeta skierowana jest do każdego właśnie dlatego, że nie przedstawia niczego konkretnego. Dzięki temu każdy może w niej dojrzeć coś innego i znaleźć coś dla siebie. Znakomitym kryterium przy wyborze określonego wzoru może być kryterium kolorystyczne. Znajdźmy taką kompozycję, która będzie się odznaczać miłą dla oka paletą barwną. To świetny pomysł, by wyczarować nastrojową, a jednocześnie nowoczesną w wyrazie sypialnię. W przypadku tego pomieszczenia unikajmy wzoru o silnie zgeometryzowanych formach. Postawmy raczej na abstrakcję, która składa się z kolorowych, przenikających się plam farby. Pastelowa tonacja sprawi, że stworzymy sobie idealne warunki do wieczornego wypoczynku.

Fototapeta inspirowana op-artem

Ścienne dekoracje mogą jednocześnie zdobić i pełnić użyteczne funkcje. Doskonale widać to na przykładzie przestrzennej fototapety. Abstrakcja 3d inspirowana op-artem to idealny przepis na to, by w mgnieniu oka powiększyć optycznie kameralny metraż. Jeśli doskwiera nam fakt, że nasz salon nie odznacza się loftowym charakterem, umieśćmy na ścianie wzór, który wprowadzi do wnętrza iluzję głębi. W ten sposób optycznie powiększymy nasz dzienny pokój. Choć kolorowe kompozycje także powstawały w tym nurcie, największą popularność zdobyły te czarno-białe i właśnie taką fototapetę chcemy zaproponować. Przedstawienie, które wydaje się na naszych oczach wirować, falować lub zapadać do środka stanie się ozdobą, od której nie będzie można oderwać oczu. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować również wtedy, gdy chcemy powiększyć niewielki przedpokój. Dzięki niej stanie się zachwycającą wizytówką naszego mieszkania.

Geometryczna abstrakcja w kolorze

Sprawdźmy teraz jak może wyglądać fototapeta do kuchni. Abstrakcja, którą chcemy tutaj zaproponować, będzie się odznaczać wyrazistą formą. Dlaczego? By rano budziła nas lepiej niż filiżanka kawy! Przyzwyczailiśmy się, że w kuchni rzadko mamy do czynienia z dekoracyjnymi akcentami. Ozdobną rolę mogą pełnić płytki lub elegancka armatura. Tymczasem ścienna dekoracja to znakomity sposób, by w jedno popołudnie odświeżyć wygląd pomieszczenia, które zdążyło nam się znudzić po kilku latach. Świetnym źródłem inspiracji mogą być dla nas arcydzieła takich artystów jak Paul Klee lub Wassily Kandinsky. Na ich płótnach znajdują się figury geometryczne i zygzaki, a także zbiory najrozmaitszych kształtów, które mogą przypominać elementy architektury lub pejzażu. Jeśli nasza kuchnia odznacza się stonowaną kolorystyką, znajdźmy wzór utrzymany w podobnej tonacji, by aranżacja harmonijnie się prezentowała.   

Pokój jak wnętrze kalejdoskopu

Jeśli lubimy odważne stylizacje i nie boimy się sięgać po oryginalne akcenty dekoracyjne, ostatnia zaprezentowana tutaj propozycja okaże się strzałem w dziesiątkę. Będzie to fototapeta, która od razu przyciągnie nasz wzrok, gdy tylko przekroczymy próg pokoju. Będzie przypominać wnętrze dziecięcego kalejdoskopu, w którym można było oglądać zapierające dech w piersiach barwne mozaiki. Taka ozdoba stanie się główną dominantą w wystroju, dlatego istnieją tylko dwa pomysły na jej wkomponowanie do wnętrza. Albo pozwolimy jej grać główną rolę, rezygnując z jakichkolwiek innych ściennych dekoracji i bibelotów, albo wprowadzimy ją do pokoju, w którym panuje styl maksymalistyczny. Wówczas stanie się ona ukoronowaniem odważnej aranżacji. Taka fototapeta zagwarantuje nam, że w pokoju nigdy nie zapanuje nuda.

Miejsce abstrakcji jest nie tylko na ścianie w muzeum. Nowoczesna kompozycja to także doskonały przepis na niepowtarzalną aranżację mieszkania, które dzięki takiej ozdobie nabierze charakteru i stylu. 

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl.

foto: materiały prasowe

 

3( 136)
Marzec'20