Szpargałek ekologiczny hit na skalę kraju

Zamiast wyrzucać po lasach, parkach czy polanach odpady, przywieźmy je do Ekoportu. Zadbajmy o nasze środowisko i jednocześnie pomóżmy potrzebującym. W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają unikalne na skalę kraju galerie, które są przykładem dla innych miast Polski. 

Autor

Andrzej Kus

galeria

Jest bez wątpienia prawdziwym hitem, nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce. Powstawały o nim programy, reportaże, jest podawany jako przykład prawidłowej, i jakże potrzebnej segregacji odpadów. Szpargałek, bo o nim mowa, to charytatywna galeria, w której każda osoba może za symboliczną kwotę zdobyć upragniony, często unikatowy i niezwykle cenny przedmiot. Znajduje się w Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej. Galeria czynna jest raz w miesiącu, a dochód z niej w stu procentach trafia na konta potrzebujących organizacji. 

- Przy każdej kolejnej edycji Szpargałka na półkach można znaleźć setki, a nawet tysiące przedmiotów – tłumaczy Tomasz Wawrzyńczak z Zakładu Usług Komunalnych. – Nie są to zwykłe rzeczy. Każda z nich odzyskana jest z odpadów, które trafiają do 9 szczecińskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Co ciekawe często są to nowe przedmioty, nawet z metkami. Wśród nich mamy zabawki, meble – także z czasów PRL, naczynia, porcelanę, a nawet rowery, wózki dziecięce, narty, sprzęt AGD, RTV i mnóstwo, mnóstwo innych perełek. Każda z nich jest przed wstawieniem na półki wyczyszczona i dokładnie sprawdzona. Gdy okaże się, że wszystko jest z nią w porządku może trafić w kolejne ręce.

W Galerii Szpargałek można znaleźć także wiele obrazów, książek, płyt winylowych czy nawet puzzli. Te ostatnie są pod szczególnym nadzorem, gdyż niekompletne mogą rozczarować nowego nabywcę. 

– Dlatego pracownicy sprawdzają, czy w pudełku np. na 10 tysięcy elementów jest dokładnie tyle. Wyobraźmy sobie, że dziecko składa je i okazuje się, że są niekompletne. Może poczuć ogromny zawód, a do tego nie chcemy dopuścić. 

W Galerii Szpargałek nie ma obrotu gotówką, za przedmiot płacimy w nieco inny sposób. Punkt współpracuje niemal z 20. organizacjami pożytku publicznego. Aby zabrać do domu wybraną rzecz należy pokazać dowód wpłaty na konto potrzebującej organizacji.

– Każde znalezisko jest wyceniane na określoną ilość punktów. Najdroższy z przedmiotów kosztuje 25 punktów, gdzie 1 punkt jest równy złotówce. Oznacza to, że za 25 złotych możemy dostać krzesła, komody, fotele, porcelanę, naczynia, zabawki, a nawet rowery, wózki, czy hulajnogi! – tłumaczy Wawrzyńczak. – Aby zabrać do domu wybraną rzecz należy pokazać dowód wpłaty na konto potrzebującej organizacji. Suma musi odpowiadać liczbie punktów przypisanych do danego przedmiotu. Przelew można wykonać za pomocą urządzenia mobilnego, bądź komputera znajdującego się w Ekoporcie. Honorowane są również dokonane wcześniej przekazy pocztowe. Jeśli nasza wpłata jest wyższa niż wartość wybranego przedmiotu, otrzymamy bon na odpowiednią liczbę punktów, do wykorzystania podczas kolejnych wizyt.

Sposób na odzysk odpadów jest niesamowity. Przedmioty „wyłowione” z kontenerów znajdujących się w Ekoportach odzyskują drugie życie. Trafiają niemal za bezcen w ręce tych, którzy często ich szukają miesiącami. Dzięki Galerii Szpargałek potrzebujące organizacje, m.in. hospicjum dla dzieci, schronisko dla bezdomnych czy stowarzyszenie rodziców dzieci chorych na białaczkę otrzymały już blisko 140 tysięcy złotych!

Odzyskują też książki

Ekoporty to również miejsce, które może pochwalić się inną oryginalną galerią o nazwie „Książka na wynos”. Do kontenerów do tej pory trafiało mnóstwo książek. Mieszkańcy nie mieli co z nimi robić i zwyczajnie wyrzucali. Teraz, w godzinach funkcjonowania obiektu przy ulicy Taczaka, mogą przynieść do specjalnego pomieszczenia zbędne lektury i zostawić na półkach. Dodatkowo każdy ma możliwość zabrania dla siebie z tych półek dowolnej ilości książek, bez konieczności późniejszego ich oddawania. 

– Na specjalnie przygotowanych regałach mamy kilka tysięcy pozycji: od książek historycznych, czy szkolnych, po dziecięce, kulinarne, aż do encyklopedii. Wybór jest ogromny. Obie te galerie niezwykle przypadły do gustu mieszkańcom. Dzięki tym działaniom: edukacyjnym, charytatywnym i również proekologicznym mamy możliwość sprawienia wielu osobom mnóstwo radości. Niektórych z pewnością korci, by odpady porzucić w lesie, czy na jakiejś polanie. Zachęcamy do tego, by przywozić je do naszych dziewięciu Ekoportów. Zadbajmy o nasze środowisko – podsumowuje Tomasz Wawrzyńczak. 

 
3( 136)
Marzec'20