
Cztery dwuosobowe kabiny dla gości, każda w innym stylu i z własną łazienką. Piąta znacznie większa, bo o powierzchni ponad 40 metrów kwadratowych – dla właściciela jachtu. Kolejne 3 kabiny mieszkalne dla załogi. Dzięki temu jachtem może wygodnie podróżować od 10 do 12 pasażerów obsługiwanych przez 6 osób. Załoga to kapitan, 1 oficer, mechanik, pomocnik, kucharz i stewardesa. Do dyspozycji gości jest jeden z 4 pokładów – każdy wykończony w innym zestawieniu drewna. Jest też salon, bar, jacuzzi, a w garażu motorówka i skuter wodny. Wnętrza wykonano z wyselekcjonowanych i szlachetnych gatunków drewna, kamieni, tkanin, metali i kryształów. Tak w dużym skrócie wygląda C133 „Viatoris”, czyli „Podróżnik” – 40 metrowa duma Conrada, stworzona na zamówienie rosyjskiego klienta.
Bryła ze światłocieniem
Za wygląd zewnętrzny jachtu odpowiada Brytyjski duet Andrew Langton i Pascale Reymond – obecnie jedni najbardziej uznanych projektantów super jachtów na świecie. Pierwowzorem „Viatorisa” był „Apostrophe”, łódź także wymyślona przez Reymond Langton Design. Właśnie nią w 2015 roku zainspirował się klient Conrad Shipyard.
– Klient chciał na początku bardzo podobny jacht, tylko krótszy, bo 30 metrowy – opowiada Mikołaj Król, prezes Conrad Shipyard. – Krótsze wersje wyglądały znacznie gorzej niż oryginalny „Apostrophe” i dlatego ostatecznie jacht ma również 40 m. Aby nie powstała dokładna kopia poprosiliśmy więc projektantów, by przygotowali nam 8 nowych wersji stylistyki jachtu. Spośród nich zaproponowaliśmy armatorowi wersję łączącą elementy tradycyjne z nowoczesnością. Dzięki temu linia jest ponadczasowa. Bryła ma dużo ściętych płaszczyzn oraz wklęsłych, giętych powierzchni szczególnie trudnych do wykonania i wykończenia. Dzięki temu jednak jest jak rzeźba w której pojawia się dużo światłocienia oraz niezwykłe odbicia światła i wody. Gdy jacht stoi na kotwicy na wklęsłych powierzchniach odbijają się refleksy wody, co daje niesamowity efekt.
Drewno i kamienie
Projekt wnętrza to już dzieło Conrad Shipyard.
– Klient z pochodzenia jest Rosjaninem, chciał by wszystko było bardzo bogate. Każda kabina miała być inna. W domu, czy też mieszkaniu inny wystrój każdego z pokoi jest zupełnie naturalny, bo charakterystyczne elementy łączy dominująca ilość architektonicznych elementów neutralnych jak ściany, sufity, czy podłogi. Na jachcie wszystko jest
w innej skali i bardzo ściśle powiązane ze sobą dlatego zwykle wszystkie wnętrza projektuje się jako spójną całość w jednym stylu. Tak więc musieliśmy ostatecznie pogodzić oczekiwania klienta z zasadami sztuki projektowania wnętrz na jachcie. Projekt ten charakteryzował się bardzo dużym stopniem skomplikowania i ogromną liczbą indywidulanych detali – wyjaśnia Mikołaj Król.
Ostatecznie każdy pokład wykonany został w innych gatunkach drewna. Dolne kabiny to kombinacja zebrano, dębu i orzecha. Główny pokład to kombinacja palisander Santos, dębu naturalnego oraz bejcowanego na ciemny brąz. Z kolei na górnym pokładzie znalazł się macassar ebony, mahoń oraz mahoń bejcowany na czarno.
Na jachcie zastosowano 4 gatunki kamienia – marmury Portoro Black & Gold oraz Batticino, onyx Miele oraz czarny granit. Klamki mają ręcznie robiony efekt młotkowany. Skóry i tkaniny posiadają specjalne certyfikaty morskie – wszystkie materiały muszą być niepalne, nie mogą też wydzielać toksyn. Kryształowe lampy pochodzą włoskiej firmy Masiero.
Wszystkie prace począwszy od kadłuba po luksusowe wnętrze wykonywane są w Gdańsku. Stocznia ma własną stolarnię, lakiernię, doświadczonych szkutników oraz specjalistów innych branż i jedynie prace kamieniarskie i tapicerskie wykonują sprawdzeni podwykonawcy. Budowa jednostki trwa około 2,5 roku.
– Rok to dokumentacja oraz konstrukcja kadłuba i nadbudówki. Jak tylko zaczyna się budowa kadłuba wtedy także też rusza produkcja mebli. Jak kadłub jest skończony, okablowany to wchodzimy z wykończeniem. Wyposażamy jacht we wszystko – najmniejsze lampki, sztućce, a nawet ręczniki – opisuje Mikołaj Król.
Na długie podróże
„Viatoris” ma 40 metrów długości. Napędzany jest dwoma silnikami Caterpillar o mocy 500 kW każdy. Zbiorniki mogą pomieścić 48 tys. litrów paliwa. Jacht z łatwością może odbywać podróże międzykontynentalne. Jednorazowo zabiera także 10,5 tys. litrów wody, a zbiornik na ścieki pomieści ich aż 6,6 tys. litrów. Prędkość maksymalna to 13 węzłów. Jak podaje producent przy prędkości 10,5 węzła zasięg jednostki wynosi 4 tys. mil morskich.
Na te cechy – duży zasięg i ciche wnętrze, oprócz samego designu, zwróciła uwagę komisja przyznająca światową nagrodę World Superyacht Awards 2019.