SZCZECIŃSKA MARKA: Stoewer

Przenieść się w czasie. Odwiedzić przedwojenny Szczecin, którego historia i rozwój nieodłącznie związane są z rodziną przedsiębiorczych Stoewerów, słynących ze śmiałych pomysłów oraz innowacyjnej myśli technicznej. Tę niezwykłą podróż oferuje Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie na wystawie „Stoewer – jakość ze Szczecina”, a REMONDIS Szczecin Sp. z o.o., jako Partner Strategiczny kolekcji serdecznie na nią zaprasza. 

Autor

Karolina Wysocka

Stoewer to marka wyrobów produkowanych przed wojną w Szczecinie, w fabrykach należących do dwóch pokoleń rodziny Stoewrów. Przedsiębiorstwo założone w 1858 roku początkowo produkowało maszyny do szycia, potem również maszyny do pisania i rowery. Z czasem firma zaczęła specjalizować się w produkcji samochodów. Szczecińskie produkty słynęły z jakości, a dzięki dobrej kampanii reklamowej przekraczały granice Europy. Od początku były jednak silnie związane z miejscem, w którym powstawały. Wyroby Stoewerów wyróżniały się logiem z postacią gryfa, a część nazw samochodów związana była z naszą lokalną historią i tradycją. Świadczą o tym np. Sedina, Greif oraz Arkona. Warto dodać, że zamożni klienci uwielbiali limuzyny Stoewera, które trafiały w ich wyszukane gusta. Posiadanie samochodu tej marki było w tamtych czasach synonimem prestiżu. W zakładach wyprodukowano w sumie 39,6 tys. różnych pojazdów, w tym ponad 60 modeli aut: osobowych, sportowych, ciężarówek, limuzyn. Wybuch II wojny światowej wymusił na fabryce dostosowanie swojej produkcji do wymagań niemieckiej armii. Koniec międzynarodowego konfliktu zbiegł się z rozpadem firmy. 

Po wojnie pamięć o wyrobach ze szczecińskiego przedsiębiorstwa pielęgnowali nieliczni. Na szczęście ogromną kolekcję stoewerianów zgromadził jeden człowiek – Manfried Bauer. Stworzył Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach w Hesji. Zebrał ponad 900 różnorodnych eksponatów. W 2019 roku sprzedał zbiór Szczecinowi. Dziś ekspozycja cieszy oczy osób odwiedzających Muzeum Techniki i Komunikacji –Zajezdnia Sztuki, przy ulicy Niemierzyńskiej 18A (www.muzeumtechniki.eu).  

Kolekcja to prawdziwy unikat, który przypomina o tym, że Szczecin był w czasach przedwojennych jednym z centrów myśli technicznej Europy. To, co powstawało w fabrykach przedsiębiorczej rodziny, było kiedyś lokalną specjalnością. Największe emocje wśród zwiedzających budzą oczywiście wyjątkowe auta, najstarsze pochodzi z 1913 roku. Co ciekawe, prezentowane samochody są sprawne, niektóre do niedawna brały udział w rajdach. Oprócz pojazdów, na wystawie można podziwiać 50 maszyn do szycia, 28 maszyn do pisania, 7 rowerów oraz wiele innych pamiątek związanych ze Stoewerami i ich epoką.– Kto jeszcze nie odwiedził ekspozycji, powinien to zrobić! –  zachęca REMONDIS Szczecin, Partner Strategiczny kolekcji.

 

 
4( 137)
Lipiec'20