Implanty zębowe: komfort i estetyka

Piękny uśmiech dodaje nam uroku, ujmuje lat.  Wiedzą o tym najlepiej specjaliści ze szczecińskiej kliniki Dental Implant Aesthetic Clinic, która  specjalizuje się m.in. w implantologii. Ich motto brzmi „zadbaj o swój uśmiech, to kapitał na lata”. Postanowili odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów zębowych.

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Czym jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny, zwany też wszczepem, to wykonana najczęściej z tytanu śruba, którą umieszcza się w kości szczęki w miejscu brakującego zęba. Nowoczesne systemy implantologiczne oferują wszczepy o różnych kształtach i rozmiarach, pozwalające na zastosowanie w szerokim spektrum wskazań. 

Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Uzupełnienie oparte na implantach będzie zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem zarówno w przypadku utraty pojedynczego zęba, jak i przy bardziej rozległych brakach zębowych. Implanty często okazują się wybarwieniem dla pacjentów bezzębnych, gdyż mogą stanowić oparcie
i stabilizację dla protez zębowych, znacząco podnosząc ich funkcjonalność oraz komfort użytkowania.

Jak wygląda przebieg wstawiania implantu i czy zabieg jest bolesny?

Decyzja o założeniu implantów poprzedzona jest szczegółowym badaniem, diagnostyką obrazową, RTG i tomografią komputerową, wywiadem medycznym. Poza nielicznymi wyjątkami zabieg okazuje się możliwy u większości pacjentów w każdym wieku. Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest zupełnie bezbolesny. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie w dziąśle, aby stworzyć dostęp do kości. Następnie preparuje w kości łoże, w którym umieszcza wszczep, a ranę następnie zaszywa. W przypadku pojedynczej implantacji taki zabieg trwa najczęściej około 30 minut.

Jak długo trwa leczenie?

Po 7 do 14 dni po zabiegu lekarz usuwa szwy i kontroluje przebieg gojenia. Tak założony implant pozostawia się na okres 2 do 5 miesięcy, aby zrósł się z kością, a następnie osadza się na nim docelowe uzupełnienie, na przykład ceramiczną koronę. W okresie wgajania implantu najczęściej możliwe jest wykonanie uzupełnienia tymczasowego. Bezpośrednio po osadzeniu uzupełnień pacjenci mogą odczuwać drobny dyskomfort związany z uczuciem obecności ciała obcego, jednak po krótkim okresie adaptacji, trwającym zwykłe od 7 do 14 dni, nowe zęby stają się praktycznie niewyczuwalne i funkcjonują tak jak naturalne. Pacjent oswaja się z nowymi zębami i odkrywa, że umożliwiają one sprawne przeżuwanie pokarmów, tak jak zęby własne.

Czy powinniśmy jakoś szczególnie dbać o implanty zębowe?

Osoby z implantami stomatologicznymi obowiązują takie same zasady higieny jamy ustnej jak innych. Zalecane jest szczotkowanie dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej, a w przypadku trudno dostępnych miejsc, szczoteczek międzyzębowych. Niemniej istotne są regularne wizyty kontrolne dwa razy do roku.

Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? 

Implanty zębowe to szczytowe osiągnięcie światowej stomatologii, pozwalające osobom, które utraciły zęby, cieszyć się uzupełnieniami, które funkcjonalnością, estetyką i komfortem najbardziej zbliżone są do naturalnego pierwowzoru. Zadbane zęby są naszą wizytówką.

Dziękuję za rozmowę. 

 

 
Piotr Fuksiński

Lekarz dentysta

Ukończył wydział lekarsko-dentystyczny Pomorskiego Uniwersyte - tu Medycznego w 2012 roku. Absolwent Curriculum Implantologii Stomatologicznej pod patronatem uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji naukowych, wciąż aktywnie poszerza swoją wiedzę. Jego główne zainteresowania to implantologia, chirurgia stomatologiczna i protetyka. 

W swojej pracy stawia na nowoczesne rozwiązania oparte o najnowsze technologie. Wysoce ceni sobie indywidualne podejście do każdego leczonego pacjenta dzięki czemu cieszy się ich niesłabnącym zaufaniem.

Dr n. med. Marek Froelich

Lekarz dentysta

Założyciel kliniki stomatologicznej Dental Implant Aesthetic Clinic. Znany i ceniony stomatolog, absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny). W roku 1992 w Hamburgu otworzył prywatną praktykę, zdobywając nie tylko cenne doświadczenie lecz przede wszystkim zyskując uznanie pacjentów. Doktor Marek Froelich jest specjalistą z zakresu protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej. Pacjenci kliniki cenią doktora za profesjonalizm i wyjątkowo łagodne usposobienie.

Dental Implant Aesthetic Clinic
ul. Panieńska 18
Szczecin

+48 91 48 88 250
dental@froe.pl
www.froe.pl

4( 137)
Lipiec'20