Lifting intymny

Nazywany uroczo „wampirzym liftingiem” zabieg mezoterapii osoczem bogato płytkowym do tej pory cieszył się popularnością, jeśli chodzi o skuteczność w rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Jego spektakularne działanie zastosowano również w ginekologii z równie zadowalającym efektem. Na czym polega jego fenomen, że tak dobrze radzi sobie w obu przypadkach?

Autor

Aneta Dolega

Zacznijmy od tego, czym jest samo osocze bogato płytkowe (PRP). –  To osocze i koncentrat płytek krwi pozyskane z wcześniej pobranej, a następnie w odpowiedni sposób odwirowanej krwi pacjentki – tłumaczy ginekolog Dorota Gródecka, specjalista medycyny estetycznej z Gabinetu Tuwima. – Preparat ten, zawiera liczne czynniki wzrostu i mezenchymalne komórki naprawcze. Ich zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i tworzenie nowych naczyń oraz regeneracja tkanek. PRP pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu odpowiadającego za młody i zdrowy wygląd naszej skóry. 

Z sukcesem stosowane w medycynie estetycznej, znalazło również swoje miejsce w ginekologii estetycznej. Okazało się prawdziwym eliksirem młodości dla skóry okolic intymnych, która tak samo się starzeje jak skóra twarzy. – Iniekcjami z osocza bogatopłytkowego poprawimy elastyczność, wolumetrię, napięcie i gęstość warg sromowych większych – zachwala zabieg Dorota Gródecka. – Ważnym punktem w wykorzystaniu PRP jest przyspieszenie gojenia ran okolic intymnych np. po nacięciu krocza w trakcie porodu, po operacjach plastycznych lub do korekty i przebudowy blizn. 

Osocze nie tylko spełnia role kosmetyczną ale także świetnie się sprawdza w leczeniu różnych chorób.  – Do najnowszych wskazań należą liszaj twardzinowy: to przewlekle postępująca zapalna choroba. Może pojawić się w każdym wieku, a jej podstawowym objawem jest uporczywy świąd, często nasilający się w nocy, skóra sromu ulega zanikowi i bliznowaceniu – wymienia ginekolog.  – Suchość pochwy i atrofia, a co w późniejszym okresie życia ma olbrzymi wpływ na jakość współżycia to kolejne wskazanie do wykorzystania własnego osocza – dodaje.

W przypadku tego zabiegu jak i podobnych istnieją przeciwwskazania do których należą: choroby krwi, nowotwory, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne okolic intymnych. Pomimo tego jego działanie i skuteczność są bezcenne,  a na etapie szukania jak najbardziej naturalnych sposobów na walkę z upływem czasu – wręcz pożądane.

Zabieg z racji wykorzystania własnej krwi jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Brak jest reakcji alergicznych, a skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi.

 

 
Tuwima Stomatologia i ginekologia
ul. Tuwima 27/3
Szczecin

Dorota Gródecka, specjalista położnictwa i ginekologii
tel. 570 70 71 72

4( 137)
Lipiec'20