W zdrowym ciele zdrowy kręgosłup

Kręgosłup jest ważny i nie tylko ten moralny. Ten, który jest częścią naszego ciała jest najważniejszy, bo na nim wszystko się opiera. Przez to też jest często narażony na kontuzje i schorzenia, a tych jest sporo i cierpimy na nie co raz częściej i w co raz młodszym wieku. Jednym z takich schorzeń jest rwa kulszowa. O niej, a także o tym jak dbać o swój kręgosłup, rozmawiamy z mgr spec. neurologii fizjoterapeutycznej Bartłomiejem Aleksandrem, właścicielem gabinetu fizjoterapii FizjoAlex.

Autor

Aneta Dolega

O rwie kulszowej mówimy wtedy, gdy dochodzi do nagłego, niespodziewanego i silnego bólu w okolicy lędźwi, który schodzi w stronę mięśnia pośladkowego większego. Ból pojawia się wskutek wylania się dysku
i nacisku uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na rdzeń kręgowy. Często rozciąga się od mięśnia pośladkowego, przez mięśnie uda jak  i łydki aż do dużego palca u stopy. U tej grupy pacjentów trzeba zastosować chiropraktykę, jak i terapie manualną, co daje efekty odbarczenia rdzenia kręgowego.

Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Schorzenie tego typu może wystąpić wskutek mechanicznego urazu lub przewiana nerwu. Może być również skutkiem nadmiernej aktywności fizycznej, a także może pojawić się u grupy pacjentów, u których występują stany zwyrodnieniowe.  

Jak przebiega sama terapia?

Na początku przeprowadzamy wywiad z pacjentem. W tym przypadku można zastosować terapię tkanek głębokich, przechodząc do terapii manualnej lub chiropraktyki. Można też połączyć akupunkturę z terapią manualną i chiropraktyką co daje świetne efekty i staje się coraz bardziej popularne. Wszystko oczywiście zależy od stopnia problemu, najlepiej jak pacjent nie zwleka i do razu umówi się na wizytę. Wtedy taką osobę można postawić na nogi w trzy dni.

Równie popularnym schorzeniem jest tzw. wypadniecie dysku czyli dyskopatia. 

To schorzenie jest zazwyczaj związane z osłabieniem mięśni głębokich oplatających kręgosłup. Dyskopatia jest przyczyną odwodnienia dysku. Odwodnienie powoduje, że krążki kręgowe zaczynają się o siebie ocierać co powoduje ból, dyskomfort, ogólnie utrudnia mocno życie. Dyskopatia pojawia się u co raz młodszych osób. W tym przypadku wiek nie jest przyczyną tego schorzenia. To może być tryb życia, stres, tusza, inne pochodne choroby. 

W takim razie czym jest sam dysk?

To chrząstka międzykręgowa oddzielająca powierzchnie trzonów kręgów i przybierające ich kształt. Dyski są jednak nieco większe od kręgów, więc wystają poza brzegi ich trzonów. Łącznie stanowią około 1/4 długości kręgosłupa. Grubość chrząstek wzrasta od góry do dołu kręgosłupa podobnie jak wzrasta wysokość trzonów kręgów. Najmniejsze (ok. 4 mm) znajdują się w części szyjnej, a największe (ok. 12 mm) w części lędźwiowej kręgosłupa. Każdy krążek składa się z bardziej zbitej i trwalszej części obwodowej zwanej pierścieniem włóknistym oraz części środkowej utworzonej przez miękkie jądro miażdżyste. Jądro położone jest bliżej brzegu tylnego chrząstki i bez wyraźnej granicy przechodzi ono w pierścień włóknisty. Krążki międzykręgowe zwane potocznie dyskami, dzięki swojej sprężystości, amortyzują wstrząsy kręgosłupa. Dodatkowo pierścień włóknisty jest czynnikiem silnie hamującym ruchy kręgów, jądro miażdżyste natomiast wspomaga ruchy kręgosłupa. Czyli dysk odpowiada za to ze możemy się w ogóle poruszać. 

W takim razie co należy robić by w tym przypadku uniknąć problemów ze zdrowiem albo je zminimalizować? Co nam w tym pomoże?

Przede wszystkim ćwiczenia, ale ćwiczenia w trybie umiarkowanym, skupione na mięśniach głębokich. Pływanie jest bardzo dobre. Ogólnie zalecam sport, ale w umiarkowanym stopniu. Mamy teraz modę na triathlony i maratony. Ludzie, przesadzają, trafiają z maratonu na maraton, bez przerwy na regenerację. Chrząstki stawowe nie mają czasu się zregenerować. Łękotki w kolanach po takim maratonie dochodzą do siebie czasem i trzy miesiące.

Tymczasem co raz więcej ludzi biega… 

Bieganie nie jest dla każdego. Wszystko zależy od ułożenia ciała, od jego masy i gramatury. Bardzo dużo zależy od stóp. Stawy skokowe mogą spowodować takie urazy jak podrażnienie nerwu kulszowo-goleniowego. 

Co robić, a czego unikać by nie nabawić się któregoś z tych schorzeń?

Ważne by zwracać uwagę na to jak się poruszamy. Na przykład możemy doznać urazu, gdy zbyt szybko podnosimy się z łóżka. W tym przypadku, kiedy już się podniesiemy i spuścimy nogi, lepiej chwilę posiedzieć i dopiero po jakimś czasie spokojnie wstać. Należy zwracać uwagę na to na czym siedzimy. Jeśli nie mamy wyprofilowanego krzesła czy fotela to możemy użyć „beretu” do stabilizacji. Siedzenie na niej daje naprawdę dobre efekty. Nie należy również się schylać po ciężkie przedmioty. Zdecydowanie bezpieczniej jest zrobić przysiad do 90 stopni i wtedy unieść przedmiot. Warto też codziennie rano trochę poćwiczyć – taki poranny rozruch świetnie nawadnia krążek stawowy. 

Obok biegania, modne stały się treningi na siłowni. Za podnoszenie ciężarów zabiera się co raz więcej ludzi. Te osoby nie zawsze wykonują to prawidłowo.

Ogólnie martwy ciąg nie jest zdrowy – nadwyręża kręgosłup. Ćwiczyć ze sztangą mogą osoby, które naprawdę są do tego dobrze przygotowane. Pacjentom bez przygotowania radzę by głównie ćwiczyli na maszynach zamkniętych lub z trenerami personalnymi. 

Przyjmuje pan dużo pacjentów?

Sporo. Mam pacjentów właściwie w każdym wieku. 

Dziękuję za rozmowę.

 

 
FizjoAlex Mgr Bartłomiej Aleksander spec. neurologia rehabilitacyjna FizjoAlex Mgr Bartłomiej Aleksander spec. neurologia rehabilitacyjna
ul.Rydla 93
Szczecin

tel.: +48 785 187 509
https://wwwfacebokk.com/ FizjoAlex

4( 137)
Lipiec'20