Jak schudnąć? Sprawdzone sposoby na skuteczne odchudzanie

Nadwaga lub otyłość to problem wielu osób. Z nadmiarowymi kilogramami coraz częściej walczą osoby bardzo młode, w tym nawet młodzież i dzieci. Szczupłe ciało to nie tylko kwestia estetyki i urody, ale przede wszystkim zdrowia. Proces utraty zbędnych kilogramów nie należy do łatwych, ale jest jak najbardziej możliwy. Jeśli więc interesują cię sprawdzone sposoby na skuteczne odchudzanie, ten artykuł jest dla ciebie.

Autor

prestiz

galeria

W tekście znajdziesz:

  1. zasady skutecznego odchudzania
  2. sport i treningi personalne Szczecin
  3. właściwa dieta i odżywianie
  4. śniadanie – najważniejszy posiłek dnia
  5. pij dużo wody
  6. powiedz STOP fast foodom.

 Zasady skutecznego odchudzania

Nie ma jednego, w pełni efektywnego sposobu na odchudzanie, który sprawdzi się u każdej osoby. U niektórych bardziej skuteczne mogą się bowiem okazać metody, które u innych nie będą tak efektywne. Istnieją jednak określone zasady, których stosowanie pozwala w zdrowy sposób utracić zbędne kilogramy. Należą do nich przede wszystkim właściwe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz picie dużej ilości wody.

Sport i treningi personalne Szczecin

Jak już wspomniano, jednym z podstawowych elementów procesu chudnięcia jest regularna aktywność fizyczna. Rzecz jasna nie musisz od razu zostać maratończykiem i trenować po kilka godzin dziennie. Wystarczy mniejsza, ale regularna aktywność ruchowa. Najlepiej poświęcić ok. pół godziny-trzy kwadranse na ćwiczenia fizyczne każdego dnia. Odpowiednie są specjalne ćwiczenia aerobowe dedykowane osobom, które chcą schudnąć. Ćwiczenia tego rodzaju można znaleźć np. w internecie, ale polecanym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług specjalisty. Profesjonalny trener personalny skutecznie doradzi, co robić, aby utracić niechcianą wagę. Co ważne, dostosuje te zalecenia do konkretnej osoby. Tak więc osoby mające np. problemy z kręgosłupem albo nogami mogą liczyć na ćwiczenia nieobciążające tych partii ciała, ale równocześnie pomagające w walce ze zbędnymi kilogramami.

Dobrym sposobem na utratę kilogramów poprzez sport jest też jazda na rowerze albo bieganie. Odpowiednie może być też regularne spacerowanie. Długi, codzienny spacer działa dobroczynnie na zdrowie, a równocześnie pozwala spalić kalorie.

Właściwa dieta i odżywianie

Poza sportem, podstawą schudnięcia, jak zresztą zdrowego życia, jest prawidłowe odżywianie. Wielu osobom proces utraty kilogramów kojarzy się z koniecznością przejścia na dietę, która polega na odmawianiu sobie posiłków. Należy jednak wiedzieć, że zazwyczaj wystarczająca okazuje się zmiana nawyków żywieniowych. Nie jest więc konieczne głodzenie się. Wręcz przeciwnie – brak posiłków, zamiast pomóc, zazwyczaj prowadzi do groźnych skutków, z chorobami czy schorzeniami różnego rodzaju włącznie.

Wielu osobom trudno jest samodzielnie ustalić dla siebie odpowiednie zasady żywieniowe.
W takim przypadku w opracowaniu odpowiednio dopasowanej do danej osoby diety pomoże profesjonalny dietetyk Jakub Piotrowski,  specjalista z firmy https://www.dietetykwszczecinie.pl. Ekspert analizuje stan pacjenta, jego potrzeby oraz cel, który chce on osiągnąć. Po dokonaniu owej wszechstronnej analizy, opracowuje indywidualny plan, którego stosowanie pozwala w zdrowy sposób pozbyć się niechcianych kilogramów. Plan ten obejmuje przede wszystkim indywidualny jadłospis, ale często specjalista w porozumieniu z trenerem personalnym opracowuje plan całościowy, który obejmuje również konieczne ćwiczenia sportowe.

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

O czym należy pamiętać, zmieniając swój sposób żywienia celem schudnięcia? Przede wszystkim o tym, aby jeść regularnie. Ważne są mniejsze porcje, ale pełne niezbędnych składników odżywczych. Najistotniejszym posiłkiem jest śniadanie. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia nie tylko w kontekście rozważań o zdrowym odżywianiu, ale również chudnięciu. Najlepiej jeść śniadanie w ciągu godziny po przebudzeniu. Należy wiedzieć, że codzienne spożywanie śniadań zapobiega podjadaniu między posiłkami, a także pozwala kontrolować napady głodu. Według różnych badań naukowych, osoby, które regularnie zjadają śniadanie, szybciej chudną, a także łatwiej utrzymują uzyskaną nową masę ciała po odchudzaniu. Odpowiednie śniadanie powinno być lekkie, ale sycące. Najlepiej, aby zawierało sporo białka i zdrowych tłuszczów.

Pij dużo wody

W procesie odchudzania bardzo istotne jest też regularne nawadnianie się. Ok. 1,5-2 litry czystej wody dziennie to podstawa zdrowej diety dla wszystkich, ale jest szczególnie ważna dla osób odchudzających się. Dzięki temu pobudzamy metabolizm, czego skutkiem jest szybsza i bardziej efektywna praca organizmu. Woda jest ponadto niezbędna do prawidłowej pracy mózgu, serca oraz innych narządów. Oczyszcza nerki, co również wpływa na proces utraty zbędnych kilogramów.

Powiedz STOP fast foodom

Bardzo ważnym elementem zdrowego odchudzania, a także ogólnie zdrowego stylu życia, jest wycofanie z jadłospisu fast foodów. Częste podjadanie hamburgerów, zapiekanek, hot dogów czy pizzy z pewnością jest pyszne, ale również bardzo niezdrowe i działające negatywnie na proces chudnięcia. Najlepiej więc wyeliminować je z jadłospisu, podobnie zresztą jak różnego rodzaju słodkie przekąski, takie jak batoniki, cukierki czy mleczna czekolada (gorzka czekolada od czasu do czasu jest dopuszczalna, ponieważ dostarcza organizmowi sporą dawkę niezbędnego magnezu).

foto: mat.prasowe, pixabay

4( 137)
Lipiec'20