Kupujesz dom? Jakość jest ukryta w szczegółach

Zakup nieruchomości to dla większości z nas inwestycja na lata. Dlatego wszyscy chcemy, aby nowy dom był dobrze i trwale wykonany. Co jednak zrobić i na co zwrócić uwagę, jeżeli kupimy nieruchomość, która już została wykonana, a my nie znamy historii i przebiegu budowy? Nie wiemy przecież z jakich materiałów i jak starannie była budowa prowadzona. Często okazuje się, że usterki wychodzą po latach. Waldemar Demiańczyk –inżynier budownictwa i kierownik budowy z wieloletnim stażem mówi o tym, na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy kupujemy nowy dom.

Autor

Dariusz Staniewski

– Przede wszystkim każdy kupujący musi zdać sobie sprawę, że ewentualne prawdziwe problemy z nieruchomością są zwykle spowodowane błędami na wczesnych etapach budowy, kiedy wykonywane są roboty ziemne i fundamentowe. Jeżeli wykonawca nie dopełnił należytej staranności i niewłaściwie posadowił budynek, to wyjdzie to po latach na pęknięciach ścian czy posadzek. Warto zapytać się i poprosić dewelopera o przedstawienie dowodów zakupu betonu i stali na dany budynek i porównać to z wpisami do dziennika budowy, o który zawsze można poprosić. Należy zapytać, czy i w jakim stopniu grunt nienośny był wymieniany pod budynkiem i jak był zagęszczany, na to też są przecież dowody w postaci wpisów do dziennika budowy i rachunków za wykonanie poszczególnych czynności i zakup materiału (np. piach zasypowy). Można też poprosić o badania geologiczne gruntów, dzięki którym będziemy wiedzieć na jakim gruncie nasz dom został wybudowany. To wszystko ma znaczenie – podkreśla inż. Demiańczyk.

Kolejna sprawa, która ulega zakryciu to izolacje fundamentów. Przyszłe problemy z wilgocią w domu mogą wynikać właśnie z niewłaściwego izolowania fundamentów. Można to sprawdzić oczywiście robiąc odkrywkę i odkopując w wybranym miejscu. Powinna tam znajdować się izolacja pozioma, zwykle jest to papa. Jeżeli nic tam nie zauważymy to mogą być problemy. Dostając się do tego miejsca możemy też sprawdzić, czy dom posiada właściwą izolację pionową fundamentów. Jest to szczególnie ważne na terenach trudnych odnośnie wód gruntowych. Jeżeli fundament nie jest porządnie zaizolowany to znowu mamy problem. Ważne jest jednak aby zrobić to przed zakupem nieruchomości. Lepiej bowiem nie kupić domu z którym mogą być problemy, niż kupić taki który został wykonany niezgodnie ze sztuką, a potem sądzić się z deweloperem narażając się na wysokie koszty.

Proszę pamiętać – mówi inż. W.Demiańczyk – że każdy element można sprawdzić, trzeba jednak wiedzieć jak? Kiedy kupujemy nieruchomość, będącą często inwestycją życia, warto zainwestować w zewnętrznego eksperta, który pomoże sprawdzić nieruchomość. W stosunku do wartości nieruchomości będzie to niewielki wydatek, a możemy uniknąć poważnych kłopotów.

Na prowadzonych przeze mnie budowach, w tym również na Osiedlu Brzoskwiniowym w Dołujach, zwracam szczególną uwagę na prace ulegające zakryciu, np. czy poprawnie wykonywana jest konstrukcja budynku jak stropy, biegi schodowe, belki, czy konstrukcja dachu. Dobrze wykonane prace w tych zakresach to gwarancja jakości na następnych etapach budowy i brak problemów dla kupujących w przyszłości. 

 

Prestiż  
Grudzień 2020