Cała naprzód z Morskim Centrum Nauki

Powstające na szczecińskiej Łasztowni  Morskie Centrum Nauki zapowiada się spektakularnie. Zdradzamy kilka szczegółów na temat tego co czeka przyszłych gości tego niezwykłego miejsca. 

 

Autor

prestiz

galeria

Wiemy na pewno, że zainstalowanych będzie aż 211 eksponatów. – Na parterze zaplanowano 2 z 5 bloków tematycznych – wymienia Witold Jabłoński, dyrektor MCN. – Zwiedzający „Całej naprzód!” poznają budowę statku, proces jego projektowania i budowania, a także typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, własności wody i ich wpływ na jednostki pływające.  Za to blok żartobliwie zatytułowany „Chlap!” będzie miał charakter wodnego placu zabaw dla dzieci. Autorem wystawy, firmą która zaprojektuje, wyprodukuje i zainstaluje każdy z eksponatów będzie warszawski Trias AVI.

Wszystkie eksponaty wchodzące  w skład stałej wystawy będą miały charakter edukacyjny i popularnonaukowy a adresowane będą do wszystkich zwiedzających, zarówno dzieci i jak i dorosłych. Jednym z wielu atrakcyjnych eksponatów będzie „Chrzest statku” (wizualizacja). – Ta część wystawy prezentować będzie jedną z ważniejszych tradycji morskich: ceremonię nadania statkowi nazwy – mówi dyrektor MCN. – Składać się będzie z dużego elementu scenograficznego prezentującego fragment burty, dziób statku, litery w pojemniku i podwieszony na lince elastyczny model butelki szampana. Zwiedzający będzie mógł wybrać z pojemnika litery i zawiesić je na burcie statku tak, by ułożyły się w dowolną nazwę. Następnie będzie mógł uderzyć modelem butelki o burtę, co uruchomi aplikację odtwarzająca dźwięki: rozbijanego szkła, brawa i galową muzykę. W scenografii stanowiska (i na sylwetce statku) pojawią się elementy towarzyszące uroczystości chrztu: elegancko ubrani ludzie, flagi, girlandy kwiatów.

Budynek Morskiego Centrum Nauki ma być gotowy już w przyszłym roku, a zamontowana Wystawa Stała w 2022.

8( 141)
Grudzień'20