Zakotwicz w Szczecinie

Wrocław ma krasnale, Szczecin ma szansę mieć kotwice. Nic chyba nie kojarzy się z morzem i statkami dobitniej, jak ten ogromnie ważny element każdej pływającej jednostki.

Autor

prestiz

„Zakotwicz w Szczecinie” to jeden z projektów (nr 26) zgłoszonych w tym roku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, którego autorem jest Yacht Klub Polski Szczecin. W ramach projektu w rożnych punktach miasta zostaną zamontowane wyremontowane kotwice, wydobyte podczas prac pogłębiarskich, związanych z przebudową toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Obok każdej z kotwic znajdą się tablice edukacyjne opisujące statki zbudowane w Stoczni Szczecińskiej. – Kotwica według Encyklopedii Żeglarstwa to: „urządzenie do utrzymywania statku w miejscu na wolnej przestrzeni wodnej…”, symbolizuje również nadzieję – mówi komandor Marcin Raubo z Yacht Klub Polski Szczecin, pomysłodawca projektu. – Celem projektu jest propagowanie oraz upamiętnianie wiedzy o morskiej historii Szczecina a także przybliżenie sylwetek statków powstających w tutejszej stoczni. Kotwice wyłowione z toru Szczecin-Świnoujście są naturalnym symbolem, który podkreśla tożsamość Szczecina jako miasta portowego, żeglarskiego i od zawsze związanego z wodą. 

W ramach promocji tego projektu zorganizowana zostanie również akcja „inwentaryzacji” kotwic już funkcjonujących w miejskiej przestrzeni. Przewidziany jest również wirtualny spacer z przewodnikiem miejskim Przemysławem Głową pod hasłem „Liczymy szczecińskie kotwice” i stworzenie w trakcie realizacji projektu interaktywnej mapy ze zdjęciami mieszkańców z kotwicami już istniejącymi w przestrzeni miasta.

Więcej informacji: www.szczecinskiekotwice.pl

8( 141)
Grudzień'20