Ekologia, klasa, elegancja

Mercedes-Benz EQC wyglądem przypomina klasycznego SUV’a, choć komfort jazdy zbliżony jest do topowej limuzyny. Elegancki na zewnątrz, przestronny i wygodny w środku. Do tego mocny silnik i niezłe przyśpieszenie. Jedyne co zastanawia to fakt, że jest niezwykle cichy. W końcu to jednak Mercedes, najlepszy wśród najlepszych. Ile więc taki Mercedes może palić? I tu następuje zaskoczenie – nic. Mercedes EQC jest autem w pełni elektrycznym, które podczas przyśpieszania staje się samochodem sportowym.

Autor

Aneta Dolega

galeria

– To auto jest rewelacyjne, aż żal było się z nim rozstawać – mówi z entuzjazmem Lilla Sobczyk, która przez dwa dni testowała nowego Mercedesa EQC. – To model samochodu, którym każdy z nas powinien jeździć, chociażby ze względu na jego ekologiczny charakter i związaną z tym ochronę środowiska. 

A jeździ się nim wyjątkowo komfortowo i na całkiem sporą odległość. Ten model posiada akumulator wysokiego napięcia o zawartości energii użytecznej 80 kWh (WLTP). Dzięki niemu można przejechać nawet 400 km. Wystarczy to na wiele codziennych tras, uwzględniając również drogę do i z pracy. Ale to nie jedyna dobra rzecz związana z tym autem.  – Rzecz, która mnie zaskoczyła:  jest to bardzo ciche auto. Do tego stopnia, że podjeżdżając nim pod przejście dla pieszych, osoby przechodzące przez pasy go nie słyszą. Tym samochodem się nie jeździ, tylko skrada – śmieje się pani Lilla. – To bardzo zrywny model, testowałam go za miastem i naprawdę ma niezłego „kopa”.

Faktycznie, EQC, który waży ponad dwie tony, do setki przyspiesza w pięć sekund, co czyni go w tym momencie autem sportowym. Już z postoju dostępny jest pełny moment obrotowy, który natychmiast katapultuje EQC do przodu. To różni napęd wyłącznie elektryczny od każdego tradycyjnego pojazdu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Wynikiem jest całkowicie nowa, fascynująca dynamika jazdy.

– Ten Mercedes jest bardzo wygodny – mówi Lilla Sobczyk. – Wyposażony jest w szerokokątny kokpit o wysokiej rozdzielczości. Intuicyjny w obsłudze – można go dotykać, można do niego mówić. W tym modelu znajduje się mnóstwo czujników, które dbają o bezpieczeństwo. Na przykład, kiedy, jadąc za miastem z większą prędkością, w trakcie przekraczania linii rozdzielającej pasy, poczułam szarpnięcie. To w razie gdybym straciła czujność za kierownicą. Oprócz tego EQC informuje o tym, gdzie znajdują się najbliżej nas stacje ładowania. Dzięki temu, możemy sobie zaplanować podróż tak, by np. w trakcie jazdy nie wylądować gdzieś w polu, w rozładowanym aucie.

Za wygodą idzie bezpieczeństwo. Nowy model Mercedesa ma zmienny napęd na cztery koła. Ma on pozytywny wpływ na trakcję i stabilność jazdy, przede wszystkim w trudnych warunkach drogowych: szczególnie w przypadku mokrej, ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. O bezpieczną podróż dba także szereg pakietów i systemów, które automatycznie reagują na zagrożenie, pomagają w trakcie jazdy, parkowania, chronią przed wypadkiem bądź minimalizują jego następstwa, chronią również przed kradzieżą. Widoczność na drodze, szczególnie w nocy także jest lepsza, a to dzięki światłom, które można mieć włączone non stop, przy okazji nie oślepiając innych kierowców.

– Do tego wszystkiego to piękne, eleganckie i… oszczędne auto. Miałam przyjemność przejechać się czarnym modelem z jasną tapicerką – wyznaje na koniec Lilla Sobczyk. – Z posiadaniem tego Mercedesa wiąże się możliwość skorzystania z wielu ulg, np. można wykupić za symboliczne 10 złotych roczny abonament w płatnej strefie parkowania. Samo jego ładowanie nie jest skomplikowane i kosztowne. W Szczecinie znajduje się kilka bezpłatnych stacji, ale nawet kiedy trafimy na płatną, to w porównaniu z tradycyjnym paliwem, ten typ samochodu i tak jest tańszy w użytkowaniu. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że miasto podpisało porozumienie z Eneą i takich ładowarek ma się w Szczecinie pojawić około dwustu. To cieszy.

 
Mercedes-Benz EQC

Moc silnika: 408 KM

Prędkość maksymalna: 180 km/h

Przyśpieszenie: 5,1-100 km/h [s]

Zużycie energii: ok. 27 kWh/100 km

Pojemność baterii: 80 kWh

 
Mercedes-Benz Mojsiuk
ul. Pomorska 88
Szczecin
1( 142)
Styczeń'21