Fotografia mistyczna

Niekonwencjonalne podejście do pracy i własnej twórczości to jej znak rozpoznawczy. Mila Łapko w swoim studio realizuje projekty artystyczne, sesje modowe i wizerunkowe. Działa w obszarze w fotografii, video  i komunikacji wizualnej. Jest także wykładowczynią na szczecińskiej  Akademii Sztuki, gdzie wykłada m.in. fotografię mody i postprodukcję.

Autor

Aneta Dolega

galeria

W swoich autorskich projektach łączy artystyczne wykształcenie z filozoficznym, co czyni jej prace intrygującymi i niejednoznacznymi. Przykładem tego są fragmenty projektu, który powstaje w ramach stypendium w Dziedzinie Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, a którego fragmenty prezentujemy. 

„Mistycyzm. Transformacje obrazu fotograficznego w przestrzeni internetu” opiera się na rekonstrukcji doznań mistycznych i jest inspirowany filozofią psychologa William Jamesa oraz między innymi powieścią science fiction Philipa K. Dicka „Valis”, cudem słońca, który miał miejsce w 1917 roku w Fatimie, zagadnieniem halucynacji i refleksją nad tym, co jest wyobrażone, a co rzeczywiste.  –  James prowadził badania, oparte na metodach empirycznych, których podstawą były doznania mistyków oraz zwykłych ludzi. Analizując naturę umysłu upodabniał się do fenomenologa badającego strumień świadomości – tłumaczy autorka. – Pomysł na projekt pojawił się w trakcie kursu filozofii współczesnej, której przedstawiciele zmagali się z tematyką podmiotowości, granic poznania i języka. Mistycyzm to intrygujący temat również z perspektywy zagadnień dotyczących natury umysłu, sztucznej inteligencji i trans-humanizmu. Zapraszamy na stronę internetową artystki, gdzie można oglądać te same fotografie w formie interaktywnej.

 MUA: Natalia Kostov / Modele: Marli Libucha/ DZ Management, Levi/ Gaga Models / asystentki: Julia Lisowska, Nannie Na, Grażyna Iłowiecka

 
1( 142)
Styczeń'21