Czy tarczyca jest Twoją tarczą?

Można o niej powiedzieć, że to mały organ wielkiej wagi. Wpływa na nasze zdrowie – także psychiczne. Tarczyca, która swoją budową przypomina motyla, odgrywa wielką rolę w organizmie i warto, aby właśnie teraz poświęcić jej więcej uwagi. Styczeń to Miesiąc Świadomości o Chorobach Tarczycy.  

Autor

prestiz

Mówiąc najkrócej, jest niezbędna do życia. Hormony T3 i T4, które produkuje tarczyca, wpływają na aktywność życiową organizmu. Docierają wraz z krwią do niemal każdej komórki, by je zasilić. Można więc powiedzieć, że te dwa hormony regulują pracę całego organizmu. Gdy występują w nadmiarze, procesy metaboliczne zaczynają przyspieszać. I odwrotnie – ich niedobór prowadzi do spowolnienia czynności życiowych. Wytwarzanie T3 i T4 jest sterowane przez TSH – hormon, który dla tarczycy jest tzw. prawą ręką i który również badamy, by sprawdzić, czy z naszą tarczycą wszystko w porządku.

Lista procesów w organizmie, na które wpływa tarczyca jest bardzo długa i ciekawa. Często nie domyślamy się, że odczuwane dolegliwości mogą być związane z zaburzeniami jej pracy. Tarczyca wpływa m.in. na:

 1. przebieg procesu dojrzewania
 2. przemianę materii i masę ciała
 3. przepływ krwi w naczyniach i pracę serca
 4. samopoczucie, pamięć i koncentrację
 5. wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego
 6. wydzielanie hormonów wzrostu i płciowych
 7. kondycję skóry
 8. cykl menstruacyjny
 9. rozkład kości i rozwój osteoporozy
 10. wytwarzanie ciepła.

Chorująca tarczyca długo nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka, obejmująca m.in. badania hormonów tarczycy oraz USG. Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS w styczniu zachęca do tego szczególnie i w ramach akcji profilaktycznej Motyl oferuje konsultację endokrynologiczną oraz badania tarczycy z 15% rabatem. 

Gdy choruje tarczyca, choruje cały organizm

Choroby tarczycy są jednymi z najczęściej występujących na świecie. Objawiają się w postaci niedoczynności lub nadczynności tarczycy, bądź chorobą Hashimoto. Szacuje się, że ok. 300 mln ludzi na świecie może chorować na tarczycę, a wiele z nich nie być tego świadomym!  Dlaczego?  Gdy tarczyca zaczyna chorować, objawy pojawiają się stopniowo. Nie każdy skojarzy, że suche i wypadające włosy, wzmożona senność i brak energii to problemy z tarczycą. Warto pamiętać, że o chorującej tarczycy świadczy zespół symptomów, wysyłanych przez różne organy. Co powinno szczególnie zaniepokoić? M.in.:

 1. nadmierny przyrost lub utrata wagi
 2. kłopoty z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki)
 3. zaburzenia snu (senność lub bezsenność)
 4. brak odporności na zimno
 5. problemy z zajściem w ciążę
 6. sucha skóra na łokciach i kolanach
 7. zaburzony cykl menstruacyjny
 8. wyczerpanie.

Jeśli hormony nie są dostarczane do komórek w odpowiedniej ilości, nie mogą sprawnie budować tkanek i organów. Chora tarczyca, niezależnie od zaburzeń wytwarzania hormonów, sama może ulec zmianom strukturalnymi tworząc guzki.

Nie każdy guzek to rak

Nawet, jeśli podczas badania dowiemy się, że na tarczycy znajduje się guzek lub ich skupisko, nie należy od razy myśleć o najgorszym. W 85% są to łagodne zmiany o charakterze niezłośliwym. Aby to potwierdzić lub wykluczyć zazwyczaj przeprowadza się biopsję. Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę to:

 • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych,
 • zmiana barwy głosu, chrypka,
 • trudności w przełykaniu i oddychaniu,
 • powiększenie obwodu szyi.

Rak tarczycy rozpoznawany jest najczęściej u osób w średnim wieku, ale chorują na niego również młodsi. Zachorowalność u kobiet jest 8 razy większa niż u mężczyzn. Najlepiej do dziś poznane czynniki podnoszące ryzyko choroby to:

 1. niedobór jodu w pożywieniu
 2. zabiegi radioterapii w dzieciństwie, szczególnie w okolicy szyi i głowy
 3. zbyt duża stymulacja tarczycy przez hormon TSH
 4. predyspozycje genetyczne.

Ryzyko zachorowania dotyczy wielu osób, ale największe występuje u kobiet w wieku 40+, u których wystąpiły powyższe czynniki. Rak tarczycy jest nowotworem stosunkowo rzadkim i stanowi niecały 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Szanse na wyleczenie są duże, a przeżywalność pacjentów w 5-letnim okresie po chorobie sięga do 80%. 

Złap bakcyla na Motyla

Jeśli chcesz przyłączyć się do Akcji Motyl zbadać swoją tarczycę, zapraszamy do Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS w Szczecinie – w ramach akcji (tylko w styczniu!) można skorzystać z 15% rabatu na konsultację endokrynologiczną oraz badania tarczycy.

1( 142)
Styczeń'21
gajda