Ekspert radzi

Autor

Piotr Zawodny

Doktorze,

mam opadające powieki, lewa opada nawet bardziej niż prawa. Mam już 56 lat i chciałabym się wreszcie pozbyć tego problemu, bo powieki przeszkadzają mi w widzeniu i wyglądają nieestetycznie. Czy rozwiązaniem jest tylko plastyka? Jakie są inne metody?

Małgorzata

Pani Małgorzato, w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna ma wiele do zaoferowania, a nieinwazyjnych możliwości w pozbyciu się opadających powiek jest coraz więcej. Jedną z takich metod jest terapia skoncentrowanymi ultradźwiękami technologii HIFU. Dzięki działaniu termicznemu następuje stymulacja naturalnych procesów przebudowy kolagenu, a pacjent już po kilku miesiącach od zabiegu może cieszyć się bardziej elastyczną i napiętą skórą wokół oczu. Dużym atutem tego zabiegu jest bezbolesność, krótki czas trwania zabiegu oraz brak okresu rekonwalescencji. Kolejną innowacyjną technologią wykorzystywaną w problemie opadających powiek jest PLAZMA. Jest to zabieg, wykorzystujący mikrowiązkę zjonizowanego gazu, który powstaje pomiędzy skórą pacjenta, a głowicą urządzenia. Tworzy się w tym miejscu łuk elektryczny, który potrafi sublimować naskórek i jednocześnie obkurczać go, powodując silne napięcie, ujędrnienie i redukcję zmarszczek
w okolicy poddanej zabiegowi. Pierwsze efekty widoczne są tuż po przeprowadzonym zabiegu. Jednak decydując się na tę opcję pacjent musi przygotować się na 5-7 dni gojenia. Po zabiegu występują jednomilimetrowe strupki i delikatny obrzęk. 

Obie z wymienionych terapii, w zależności od stopnia nasilenia i zaawansowania problemu, wymagają powtórnych zabiegów po upływie czasu wyznaczonego przez lekarza. Powtórzenia nie wymaga natomiast zabieg laserowej plastyki powiek, czyli blefaroplastyki. Za pomocą lasera nadmiar skóry jest usuwany znad powieki, a rekonwalescencja trwa około 7-8 dni.

Proszę jednak pamiętać, że problem opadających powiek jest problemem bardzo złożonym i indywidualnym. Dlatego w takim przypadku bardzo ważne jest, aby zabieg poprzedzała wizyta konsultacyjna,
na której lekarz omówi z pacjentem wszystkie możliwości i dobierze właściwą metodę, dzięki której będzie mógł on cieszyć się spektakularnymi efektami. 

dr n.med. Piotr Zawodny

Dzień dobry,

mam męski problem z tak zwaną stulejką... Chcę wykonać u Państwa w klinice zabieg, ale nie rozumiem, na czym polega różnica
w zabiegu laserowej korekcji stulejki i takim tradycyjnym zabiegu bez lasera. Czy któryś z nich ma więcej korzyści?

Marcin

W trakcie plastyki napletka można wykorzystać skalpel lub energię lasera CO2. Technicznie te dwa narzędzia służą w danym przypadku do cięcia skóry.  W trakcie cięcia laserem CO2 dochodzi, oprócz przecinania skóry oraz nerwów, do zamykania naczyń zarówno krwionośnych jak i chłonnych. Tego efektu nie da się uzyskać przy użyciu skalpela. Dlatego, w mojej ocenie, przy wykorzystaniu lasera pooperacyjna rana jest mniej bolesna, a także bardziej sucha, co prowadzi do łatwiejszej zmiany opatrunków, szybszego gojenia oraz szybszego powrotu do normalności – potwierdzają to nasi pacjenci.

lek. med. Markijan Kubis, rezydent urologii

1( 142)
Styczeń'21