Sposób na młode spojrzenie

Skóra w okolicy oka jest niezwykle wymagająca. To właśnie oczy w pierwszej kolejności zdradzają naszą ogólną kondycję i wiek. Cienie, zmarszczki, wiotkość skóry, obrzęki, opadające powieki. To wynik czasu, zmęczenia, to również oznaka że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Medycyna estetyczna radzi sobie i z tym problemem. Do dyspozycji mamy szereg mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów. O ich zaletach i działaniu mówi dr n. med. Marcin Wiśniowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej.

Autor

prestiz

Jakie zabiegi przeprowadza pan w swoim gabinecie, jeśli chodzi o tę część twarzy?

W gabinecie przeprowadzamy wiele zabiegów dotyczących okolicy oka. Od mezoterapii igłowej, wypełnień z użyciem kwasu hialuronowego, przeszczepu komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej, rewitalizacji z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny, poprzez zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego czy radiofrekwencji mikroigłowej, aż do zabiegu blepharoplastyki powiek górnych. Jest to bardzo trudna i wymagająca okolica dlatego najlepiej sprawdzają się techniki łączone.

Opadające powieki to częsty problem u wielu osób i niekoniecznie związany z upływem czasu. Stanowi problem, nie tylko estetyczny. Jaki rodzaj zabiegu jest tutaj wskazany, na czym on polega i jakie daje efekty?

Zazwyczaj u pacjentów zgłaszających się do naszej kliniki, problem nie dotyczy rzeczywistego opadania powieki, a jedynie nadmiaru skóry na powiekach górnych. Nadmiar skóry może przeszkadzać w prawidłowym widzeniu, powodować łzawienie i podrażnienie oka. Twarz wygląda przez to na zmęczoną i smutną. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na wycięciu nadmiaru skóry z fragmentem mięśnia okrężnego oka, a czasami także usunięciu poduszek tłuszczowych. Skóra zamykana jest bardzo cienkimi szwami, które usuwam po tygodniu. Bezpośrednio po zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk. Po około 2 tygodniach pacjent może juz funkcjonować zupełnie normalnie. Efekty takiego zabiegu są trwałe i zazwyczaj wystarczają pacjentowi na resztę życia. Ten prosty zabieg chirurgiczny przywraca twarzy pogodny wygląd, oczy stają się bardziej widoczne, a my wyglądamy młodziej.

Oko jest bardzo wrażliwym i delikatnym narządem. Wiele osób rezygnuje z bardziej inwazyjnych zabiegów związanych z tą częścią twarzy. Panie doktorze, dlaczego nie trzeba się ich bać?

Blepharoplastyka powiek górnych to zabieg, który przeprowadzany jest na aparacie ochronnym oka w znieczuleniu miejscowym. Jedyny dyskomfort to znieczulenie, natomiast cały zabieg jest niebolesny, a efekty spektakularne, niemożliwe do osiągnięcia innymi technikami.

Szukając informacji nt. chirurgicznej korekty opadającej powieki, przeczytałam że przed zabiegiem ważne jest by mieć wyrównane wszelkie zaburzenia hormonalne. Dlaczego jest to takie ważne?

Bardzo ważne jest aby pacjent poddający się takiemu zabiegowi był zdrowy. Zaburzenia hormonalne, szczególnie te dotyczące tarczycy, mogą przebiegać także z objawami ocznymi co wymaga leczenia przyczynowego. Inne zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpływać na okres rekonwalescencji oraz gojenia po zabiegu, a tym samym ostateczny efekt.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zabiegów jeśli chodzi o okolicę oka. Zmarszczki, wiotka skóra, sińce. Które zabiegi radzą sobie z tym najlepiej? 

Nie ma jednego idealnego zabiegu na wszystkie problemy, dlatego tak ważne jest aby stosować techniki łączone, szczególnie takie, które działają długoterminowo i przeprowadzane są w seriach. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie takiej terapii od urządzeń wysokoenergetycznych np. radiofrekwencji mikroigłowej, uzupełnienie mezoterapią igłową i odpowiednio dobranym preparatem. 

Dziękuję za rozmowę.

 

 
dr n. med. Marcin Wiśniowski

Specjalista chirurgii ogólnej, specjalista transplantologii klinicznej, międzynarodowy trener implantacji nici Silhouette Soft, trener w zakresie
przeszczepiania komórek macierzystych, pochodzących z tkanki tłuszczowej, zastosowania kwasu, hialuronowego oraz biostymulatora tkankowego Ellanse

 
1( 142)
Styczeń'21