Czas na pracę tymczasową

Elastyczne zarządzanie kadrą, czyli dostosowywanie wielkości zatrudnienia do bieżącego zapotrzebowania, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zatrudnionym pracownikom, staje się dla wielu przedsiębiorców wentylem bezpieczeństwa w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. 

Autor

prestiz

Pandemia nieoczekiwanie przerwała dekady ciągłego wzrostu gospodarczego. Wprowadzone restrykcje doprowadziły do przymusowego wstrzymania pracy w wielu firmach. Przełożyły się również na znaczne pogorszenie koniunktury i zmniejszenie wskaźników konsumpcji. Przedsiębiorcy, którym udało się utrzymać na rynku twierdzą, że kraj już jest w recesji albo znajdzie się w najbliższym czasie. Co więcej, z badań Konfederacji Lewiatan wynika, że aż 84% przedsiębiorstw wskazuje na pogorszenie warunków prowadzenia biznesu w roku 2020. 

– Niestety oferowana pomoc państwa jedynie w niewielkim stopniu spowolniła skutki gospodarcze pandemii. Wiele firm zostało zmuszonych do zmiany planów, nie tylko na najbliższe miesiące, ale nawet na lata. Na skutek wprowadzonych obostrzeń w wielu branżach pojawiły się decyzje o redukcji zatrudnienia lub cięciu nakładów przeznaczonych na rozwój – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzająca LSJ.  

Jak pogodzić sytuację rynkową i konieczność działania „tu i teraz” z planami biznesowymi? Rozwiązaniem może być elastyczne zarządzanie kadrą, czyli dostosowywanie wielkości zatrudnienia do bieżącego zapotrzebowania, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zatrudnionym pracownikom. – Usługa pracy tymczasowej cieszy się dużą popularnością wśród klientów LSJ. W roku 2020 zatrudniliśmy w oparciu o umowę o pracę tymczasową ponad 2 tys. pracowników, wśród których 50% stanowili cudzoziemcy – podkreśla dyrektor LSJ i dodaje – Zauważamy, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania, gdyż umożliwia ono dopasowanie liczby pracowników do aktualnych potrzeb. 

Popularne dotychczas głównie wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i centrów dystrybucyjnych rozwiązanie, w nadchodzących miesiącach może okazać się strzałem w dziesiątkę również dla firm z branży SSC. Nie ma bowiem żadnych przeciwskazań, aby zatrudnienie na stanowiskach administracyjnych elastycznie dopasowywać do bieżącego zapotrzebowania, tak jak to się dzieje w przypadku stanowisk „blue collar”.   

– Praca tymczasowa oraz outsourcing pracowniczy niwelują ryzyka, a jednocześnie pozwalają na zdobycie określonej liczby pracowników w określonym czasie. Warto jednak postawić na sprawdzonego partnera, firmę od lat funkcjonującą na rynku – wskazuje Opiekulska-Sozańska. – Proces realizowany przez firmę zewnętrzną, bez względu na to czy jest to rekrutacja, praca tymczasowa, legalizacja, outsourcing kadr, powinien być realizowany w sposób wnoszący wartość dodaną klientowi. Dlatego w LSJ dążymy do ciągłego doskonalenia i optymalizacji, tak aby nasz rozwój i rozwój usług, które dostarczamy szedł równolegle z rozwojem naszych klientów 

Ostanie miesiące pokazały, że prowadzenie biznesu może się wiązać z dużą niepewnością, zwłaszcza gdy światowa gospodarka praktycznie się zatrzymuje. Warto się zatem zastanowić nad większą elastycznością – również zatrudnienia, pozwalającą na szybkie dostosowanie się do panujących warunków, a przede wszystkim na zaufaniu sprawdzonemu, skutecznemu partnerowi.  

 

„Usługa pracy tymczasowej cieszy się dużą popularnością wśród klientów LSJ. W roku 2020 zatrudniliśmy w oparciu o umowę o pracę tymczasową ponad 2 tys. pracowników”.

„Praca tymczasowa oraz outsourcing pracowniczy niwelują ryzyka, a jednocześnie pozwalają na zdobycie określonej liczby pracowników w określonym czasie. Warto jednak postawić na sprawdzonego partnera”.

Magdalena Krzywicka

Zachęcamy do kontaktu z Magdaleną Krzywicką, doradcą ds. usług HR:

+48 507 988 481,
mkrzywicka@lsj.pl

LSJ HR Group
ul. Celna 1
Szczecin

www.lsj.pl
e-mail: biuro@lsj.pl
tel. +48 91 814 52 52

2( 143)
luty'21