Eko newsy

Autor

Karolina Wysocka

Rok Ekologiczny

Jakiś czas temu zadecydowano, że rok 2021 na Pomorzu Zachodnim będzie Rokiem Ekologicznym. Najbliższe miesiące mają upłynąć pod znakiem działań sprzyjających środowisku. Wszystko zapowiada się ciekawie. W całym regionie będą realizowane działania podnoszące świadomość ekologiczną mieszkańców. Wśród nich m.in. kampanie edukacyjno-informacyjne, konkursy, akcje, warsztaty i konferencje tematyczne. – Postrzeganie ekologii zmienia się. Już większość ścieków odprowadzana jest do oczyszczalni, a śmieci są lepiej utylizowane. Wyzwań środowiskowych jednak wciąż nie brakuje, choć mamy opinię jednego ze środowiskowych liderów – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W ostatnich latach na Pomorzu Zachodnim zrealizowano wiele projektów proekologicznych oraz nastawionych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Teraz działania związane z ochroną środowiska będę jeszcze bardziej intensywne.

Miasto bliżej wody

Szczecin planuje wydać ponad 250 milionów złotych na infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną. Ćwierć miliarda pójdzie na nowoczesne, ekologiczne inwestycje. Zaplanowane przedsięwzięcia mają uzupełnić te aktualnie realizowane oraz nachodzące. Wśród nich jest m.in. modernizacja Zakładu Produkcji Wody „Miedwie”. Kolejne dotyczą oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej. W planie przewidziane są również następne inwestycje w odnawialne źródła energii, np. budowa nowych farm fotowoltaicznych. Realizacja tych zadań ma zapewnić mieszkańcom Szczecina nieprzerwaną dostawę czystej i bezpiecznej wody do picia, a także odbiór oraz oczyszczanie ścieków. Dzięki tym przedsięwzięciom miasto ma się stać jeszcze bardziej zielone. Woda i ekologia to bowiem jedne z kluczowych wartości wpisanych w markę miasta: Szczecin Floating Garden 2050. Planowane działania ściśle korespondują z zieloną ideą rozwoju metropolii. 

Nowoczesne radiowozy

Zachodniopomorscy policjanci będą jeździć nowymi, ekologicznymi radiowozami. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie przed kilkoma laty jako pierwsza jednostka w Polsce stała się swoistym pionierem we wprowadzaniu do swojej floty pojazdów elektrycznych. Teraz do tamtych aut dołączyły kolejne. W sumie takich pojazdów jest już dziewięć. Pięć jest nieoznakowanych, cztery oznakowane i w pełni elektryczne, a jeden z nich dostosowany jest do przewozu psów służbowych. 

Jak podkreślają przedstawiciele policji, samochody są nowoczesne i sprzyjają środowisku. Nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, w tym szczególnie groźnych dla zdrowia pyłów. Bezemisyjne pojazdy będą służyć funkcjonariuszom Oddziału Prewencji i w Wydziałach do Walki z Korupcją oraz Postępowań Administracyjnych KWP w Szczecinie. 

 

Kochajcie wróbelka

Radosne ćwierkanie w wiosenne dni, stada małych ptaków taplających się wesoło w kałużach… Według ekspertów to wszystko nieubłaganie odchodzi w przeszłość! Naukowcy ze smutkiem podkreślają, że z Polski w ekspresowym tempie znikają wróble. Nie mają gdzie budować gniazd, głodują, padają ofiarą większych zwierząt. Coraz trudniej znaleźć im schronienie. Tymczasem, te małe ptaszki są urocze i pożyteczne. Na szczęście są osoby gotowe nieść im pomoc. W całym kraju można znaleźć coraz więcej ludzi, którzy wyciągają życzliwą dłoń do Ćwirka, Elemelka i innych skrzydlatych braci mniejszych. Także w naszym województwie mamy tego przykłady. W Wolinie powstał „Wróbli zaułek”. W jego skład wchodzą karmniki, poidło, ptasie budki, tablice edukacyjne oraz mała stacja pogodowa. Co ciekawe, pomysłodawcą tego projektu jest miejscowy ksiądz, który zainspirował się ekologiczną encykliką papieża Franciszka. 

Klimatyczne ABC

Polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik na temat zmiany klimatu. Książka może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli szkolnych i akademickich. Publikacja „Klimatyczne ABC” w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie. – To pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik poświęcony zmianie klimatu. Powstał jako odpowiedź naukowców na pilną potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym – informuje Uniwersytet Warszawski w komunikacie dla PAP. Książka podzielona jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia,  a także jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu. Podręcznik może być wykorzystywany jako materiał dydaktyczny dla uczniów i studentów. Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony Wydawnictw UW. Przydatne materiały znajdują się pod adresem: klimatyczneabc.uw.edu.pl.

 

Rośliny na lockdown

Hiszpańscy naukowcy podkreślają, że rośliny w domu pozwalają przetrwać okres zamknięcia. Posiadanie we własnych czterech kątach zieleni ma pozytywny wpływ na psychikę, która jest szczególnie mocno nadwątlona ze względu na pandemię COVID-19. Badanie opisane w „Urban Forestry and Urban Greening” sprawdzało rolę roślin domowych w czasie pierwszego lockdownu. Wyniki potwierdziły, że uprawianie zieleni doniczkowej miało pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny w okresie przymusowego zamknięcia. Osoby, które nie uprawiały roślin domowych częściej zmagały się z negatywnymi emocjami. Miłośnicy małej zieleni z kolei stwierdzili, że w tym trudnym okresie chcieliby mieć w swoich mieszkaniach jeszcze więcej kwiatów. Większość z nich wyraziła również pragnienie, by po powrocie do normalności dalej znajdować czas na pielęgnację domowych roślin, a także rozwinąć swoją domową dżunglę. 

Większe kary za śmiecenie

Trwają prace nad ustawą, która podwyższy kary za działania przeciwko środowisku. Nowe przepisy zakładają, że za najpoważniejsze przestępstwa będzie groziło nawet 25 lat więzienia. Zmiany mają dotyczyć również kodeksu wykroczeń. Rozważany jest też wariant, by osobom zanieczyszczającym środowisko, prócz sankcji finansowych, groziła także dodatkowa kara: sprzątanie. Resort klimatu chce, by kwestia śmieci zaczęła być traktowana z powagą. – W najbliższych tygodniach opublikujemy projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania przeciwko środowisku. Czas skończyć z pokutującym mitem, że to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary – powiedział w wywiadzie dla „DGP” Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. To duży krok w zmianie myślenia na temat przestępstw wobec ekologii. 

Minimalizm jest eko

Ubiegłe miesiące pokazały wszystkim, że do stabilnego życia wcale nie potrzebujemy zbyt wiele. Minimalizm obecnie jest symbolem świadomości ekologicznej. Coraz więcej też mówią o tym różni specjaliści oraz media. Dla sporej liczby osób niedawno stał się on sposobem na życie, szczęście oraz rozwijanie prośrodowiskowych działań. Prostota to nie tylko klucz do wyrafinowanej elegancji, potrzebujemy jej także w codzienności. Poza tym, minimalizm i ekologia mają wiele wspólnego. Warto więc temu tematowi przyjrzeć się bliżej. Mniej kupując, również mniej marnujemy. Zmniejszamy np. ilość śmieci oraz spalin. Mniej posiadając, mniej potrzebujemy. Tym samym, oszczędzamy pieniądze, czas, zdrowie oraz wpływamy pozytywnie na środowisko. Stajemy się świadomymi konsumentami i skupiamy na tym, co naprawdę ważne. Proste życie jest teraz jednym z wiodących trendów, a ten nurt z pewnością będzie przybierał na sile. Czas na mniej.

Zbawienna cisza

Niedawno amerykańscy ekolodzy stworzyli zestawienie najcichszych miejsc na świecie. Jak podkreślają jest ich coraz mniej. Hałas wytwarzany przez człowieka przenika niemal całą planetę. Dziś nawet parki narodowe są niego narażone, a ma on przecież negatywny wpływ na dziką przyrodę. Tymczasem naturalnie ciche i spokojne miejsca są bardzo ważne dla ludzi oraz zwierząt. Ostatnie takie zakątki można znaleźć m.in. w północnej części USA  (Boundary Waters w północnej Minnesocie i Bob Marshall Wilderness Complex w zachodniej Montanie) na Maui (Park Narodowy Haleakala), w Kanadzie (Park Narodowy Elk Island) oraz Chile (Rezerwat Narodowy Río Clarillo). W zestawieniu wymieniono także jedno ciche miejsce z Polski! Amerykańscy ekolodzy docenili Białowieski Park Narodowy. Tym samym nasz zielony zakątek znalazł się wśród najlepszych miejsc na świecie, w których można znaleźć spokój, ciszę oraz naturalne piękno.

Oczyszczająca trawa 

Jakiś czas temu naukowcy odkryli ekologiczne właściwości pewnej rośliny wodnej. Trawa morska, Posidonia oceanica, może neutralizować zanieczyszczenie wód tworzywami sztucznymi. Rosnąca na obszarach przybrzeżnych roślina wyłapuje fragmenty plastiku i usuwa je z morza w postaci kul przypominających kłębki włóczki, nazywanych kulami Posejdona. Trawa ta tworzy bujne łąki, które są ważne dla biologicznej różnorodności. Zapewnia schronienie i pokarm wielu gatunkom. Pochłania także dwutlenek węgla oraz poprawia jakość wody. Teraz okazało się jeszcze, że sprząta po człowieku. Nieustannie usuwa plastikowe odpady z morza. Kule Posejdona są wyrzucane na brzeg podczas sztormów. Istnieje około 70 gatunków trawy morskiej. Rośliny te można znaleźć na obszarze od Arktyki do tropików. Znaczenie tej rośliny dla morskich ekosystemów jest ogromne, a najnowsze badania na jej temat to informacje szczególnie istotne dla ochrony środowiska.

2( 143)
luty'21