Wino wyjątkowe, czyli lodowe

Po raz pierwszy od dwóch lat w Zachodniopomorskiem uda się wyprodukować wino lodowe. To prawdziwe i ryzykowne zadanie. Ale po raz kolejny podjęli się go właściciele znanej Winnicy Turnau z Baniewic. Jedno z ich win lodowych w ubiegłym roku znalazło się na liście 50 najlepszych słodkich win na świecie.

Autor

Dariusz Staniewski

galeria

 Jak sama nazwa wskazuje ten wyjątkowy trunek powstaje w specyficznych warunkach, dzięki… silnym mrozom. A to skomplikowany czynnik, bo jak wiadomo o minusowe temperatury w Polsce coraz trudniej. Wino lodowe, jest bardzo rzadkie, unikatowe i drogie. Dlatego tym bardziej cenione. Najwięcej powstaje go w Kanadzie. Choć najwcześniej jego produkcją zajęto się w Niemczech. Aktualnie wina tego rodzaju produkowane są m.in. w Austrii, Szwajcarii, Francji, Luksemburgu. W Polsce kolejny raz postanowili je uzyskać właściciele zachodniopomorskiej Winnicy Turnau.  

– Tegoroczny zbiór, to nie było nasze pierwsze podejście do wina lodowego. Wcześniej już próbowaliśmy.  Pierwsze nasze zbiory odbyły się 6 stycznia 2017 rok, w święto Trzech Króli. Rok później, w lutym 2018 roku też nam się udało, a temperatura wtedy spadła do – 12 stopni. Dwa lata temu nie przyszły wystarczające mrozy i się nie udało. Rok temu też nam się nie udało. Dlatego jesienią 2020 roku, zastanawialiśmy się czy zostawić winogrona na krzewach czy nie. No bo jeżeli mróz się nie pojawi, to z nich już nic nie można zrobić. Trochę się tego obawialiśmy. Ale zaryzykowaliśmy, zostawiliśmy. I udało się – mówi Jacek Turnau, prezes Winnicy Turnau. 

Uzyskanie wina lodowego jest skomplikowaną procedurą. Jesienią trzeba zostawić na krzewach winogrona, które są bardzo zdrowe i mają do tego jeszcze wysoką kwasowość. W Winnicy Turnau taką odmiana jest Johanniter. Bardzo ważne jest, aby temperatura powietrza spadła do -7, -8 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy winogrona w pełni zamarzają.

Coraz większym wyzwaniem w Polsce, a już u nas w regionie szczególnie, jest osiągnięcie takiej temperatury. Bo zimy są coraz cieplejsze, Przy -7, -8 stopniach winogrona zbiera się w nocy. Tym razem operacje tę przeprowadziliśmy w nocy z 17 na 18 stycznia. Zaczęliśmy zbiór o godzinie 5 nad ranem. Po to właśnie, żeby je zebrać przy najniższej temperaturze. Następnie, również w minusowej temperaturze, należy winogrona wycisnąć. Chodzi o to, żeby one się nie rozmroziły. Tylko dzięki temu, że winogrona są zamarznięte wyciskamy z nich, to co nie zamarzło, czyli bardzo słodki ekstrakt.  I tak naprawdę z jednego grona uzyskujemy tylko kilka kropel soku, więc tego wina powstaje bardzo mało. Dosłownie ze 100 kilogramów winogron uzyskujemy tylko kilkanaście litrów soku – moszczu. Z niego potem powstaje wino lodowe –wyjaśnia Jacek Turnau.

Dodaje, że po pierwszym zbiorze powstało około 900 butelek wina lodowego. Tym razem będzie podobnie, również około 900 butelek.

 Z tych dwóch pierwszych zbiorów nie mamy już zapasów. To wino już się skończyło. I to nawet niedawno, w grudniu ubiegłego roku. Ale kilkanaście butelek zawsze odkładamy sobie do archiwum, żeby mieć dla przyszłych pokoleń. Tym bardziej więc się cieszymy, że będzie kolejny rocznik. Nie wiem czy jesteśmy jedyni w kraju, którzy teraz próbują wyprodukować wino lodowe. To ciężko stwierdzić. Ale nie dotarły do nas żadne informacje, aby ktoś jeszcze próbował je teraz wyprodukować – stwierdził Jacek Turnau.

Wina lodowe są bardzo słodkie. To wino deserowe, które idealnie sprawdzi się w połączeniu ze słodszymi daniami. Ale często jest również podawane np. do foie gras. 

Dwa pierwsze roczniki naszego wina lodowego były bardzo dobrze oceniane przez odbiorców. Bardzo im smakowały.  Ale takie wina mają jednocześnie bardzo unikatowe aromaty, między innymi miodowe. Dzięki temu bardzo przypadły do gustu naszym klientom. Ale największe wyróżnienie spotkało nas w grudniu ubiegłego roku. Najbardziej prestiżowy magazyn winiarski we Francji „La Revueduvin de France” podał listę najlepszych 50 słodkich win na świecie. I znalazło się na niej nasze wino lodowe. To wielkie wyróżnienie. Francuzi zauważyli polskie wino! – stwierdził Jacek Turnau.

Właściciele Winnicy Turnau planują, że wino lodowe z najnowszego zbioru trafi na rynek jeszcze w tym roku. 

 

2( 143)
luty'21