Rewolucja jest kobietą

Portrety uczestniczek Strajku Kobiet autorstwa Bartosza Mateńko zdobyły pierwsze miejsce w kategorii EDYTORIAL w międzynarodowym konkursie Tokyo International Foto Awards. 

Autor

Aneta Dolega

Szczeciński fotograf w swoim projekcie, nie tyle skupił się na samych wydarzeniach, co na jego uczestniczkach – kobietach, w różnym wieku, które walczą w Polsce o należne im prawa a którego głównym zapalnikiem był wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa aborcyjnego.  – Skupiłem się na kobietach, ponieważ protesty dotyczą właśnie ich – tłumaczy. – Strajk Kobiet to nie grupka młodych rozwrzeszczanych dzieciaków, tylko bardzo zróżnicowane społecznie i wiekowo grono. Studentki, bizneswoman, matki, singielki, nastolatki, babcie – wszystkie je można spotkać na protestach. To wojowniczki, a piorun to ich symbol. Widzę tu dumę, piękno i złość.

Zdjęcia powstały na szczecińskich ulicach w dniach 26-30 października 2020 roku. Bartosz Mateńko jest absolwentem wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Filologii Polskiej. Zajmuje się reportażem i fotografią uliczną.

 
2( 143)
luty'21