Akta czarownicy

Postać Sydonii von Borck, niesłusznie oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki cały czas powraca. Najsłynniejsza „czarownica” z tej części Europy jest również niewyczerpaną inspiracją dla innych, w tym dla polsko-niemieckiego projektu „Akta Sydonii / Die Akte Sidonia”, którego część stanowi słuchowisko nawiązujące do jej losów.

Autor

Aneta Dolega

Audycja, której premiera jest zapowiedziana na drugą połowę marca (dostępna będzie bezpłatnie na stronie projektu i na kanale YouTube Pommersches Landesmuseum) powstawała po dwóch stronach granicy – w Greifswaldzie i w Goleniowie. W tych miastach znajdują się bowiem Muzeum Pomorza (Pommersches Landesmuseum) i Teatr Brama, partnerzy tego projektu. Sydonia przemawia w nim głosem dwóch aktorek: Katji Klemt (w wersji niemieckiej, na zdjęciu) i Aleksandry Ślusarczyk (w wersji polskiej). 

Przy tworzeniu scenariusza korzystano m.in. z oryginalnych protokołów sądowych, dokumentów pochodzących z procesu Sydonii. To jednak nie wszystko. W tym materiale nie brakuje także fragmentów prawie nieznanego współcześnie dramatu inspirowanego historią Sydonii von Borck, napisanego przez Paula Jaromara Wendta dla Miejskiego Teatru (Stadt-Theater zu Stettin), który miał premierę w 1874 roku w Szczecinie. – Naszym celem jest uwolnić jej historię od stereotypów, opisać jej losy w oparciu o źródła przechowywane w archiwach w Polsce i w Niemczech, nagłośnić wypowiedzi ekspertów i ekspertek na jej temat, a także zachęcić mieszkańców i gości regionu do zgłębiania jego fascynującej historii– tłumaczy Dorota Makrutzki z Muzeum Pomorza w Greifswaldzie, pomysłodawczyni projektu. – Punktem wyjścia dla projektu są przechowywane w archiwach rękopisy, w których zachowały się również fragmenty zapisane przez samą Sydonię. Korzystając ze sztuki aktorskiej chcieliśmy je ożywić i sprawdzić jak mogłyby one wybrzmieć dzisiaj. 

„Akta Sydonii / Die Akte Sidonia” to próba spojrzenia na historię prześladowań czarownic w Księstwie Pomorskim w szerszym kontekście, której Sydonia von Borck jest najbardziej znanym przykładem. My również zachęcamy do lektury naszych dwóch artykułów poświęconych postaci legendarnej Sydonii von Borck oraz niechlubnych polowań na czarownice: „Czarownice nie płoną*” i „Sydonia: na tropie czarownicy”.

 

Prestiż  
Marzec 2021