Chrońmy krokusy

Szczecin słynie z krokusów. Kwietne dywany w marcu i kwietniu, a często nawet wcześniej, są ozdobą wielu zakątków miasta. Krokusy można podziwiać m.in. na Jasnych Błoniach, w parku Żeromskiego, Wałach Chrobrego, bulwarach i zjeździe z Trasy Zamkowej. Kwiaty zachwycają mieszkańców miasta oraz turystów. Kiedy przychodzi szczyt ich kwitnienia – są najczęściej fotografowaną wizytówką Szczecina! Setki tysięcy barwnych kwiatów robi wrażenie. Nic dziwnego, że chętnie chwalimy się ich fotografiami w mediach społecznościowych lub wykonujemy zdjęcia na pamiątkę. Należy jednak pamiętać o tym, by „fotkę” robić bez wchodzenia na ukwiecony trawnik. Przyłapani na gorącym uczynku mogą zapłacić nawet 500 złotych mandatu. Straż miejska podkreśla, że stanowczo reaguje na każdorazowe niszczenie zieleni. Róbmy więc piękne zdjęcia, ale nie depczmy kwiatów. Na pewno będą nam wdzięczne za szacunek efektownie kwitnąc w następnych latach, a poza tym: niszczenie zieleni drogo kosztuje. 

Sokół wędrowny w regionie

Sokół wędrowny to w Polsce gatunek skrajnie nieliczny, ratowany przy wzmożonych wysiłkach przyrodników. Niezwykle rzadki, szybki, bezwzględny i piękny ptak nie jest u nas często spotykany. 

Co więcej, te sokoły nie budują same gniazd, ale zajmują siedziby innych. Młode ptaki ucząc się latać, niszczą swoje domostwa, a rodzicielska para, która nie znajdzie kolejnego, porzuca rewir. Tymczasem na terenie Nadleśnictwa Goleniów zaobserwowano oraz potwierdzono zasiedlenie przez sokoły wędrowne pozostawionego gniazda. Para przystąpiła do lęgów w dawnej siedzibie kruka. Przegoniły innych sąsiadów i wygląda na to, że się zadomowiły. Sokoli romans trwa. Wszyscy są ciekawi, jak dalej będzie wyglądać życie tej ptasiej rodziny. Leśnicy objęli teren zakazem wstępu. Ptaki te są bowiem objęte ścisłą ochroną gatunkową. Po sezonie nadleśnictwo umieści w tej okolicy sztuczną platformę lęgową w drzewostanie. 

Drzewa pod ochroną

Szczecińskie drzewa będą lepiej chronione. Prezydent Miasta niedawno wydał specjalne zarządzenie w tej sprawie. Każda planowana ingerencja w zieleń miejską będzie weryfikowana przez Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodnika Miasta. W życie wchodzą też ,,Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin”. Nowe przepisy ograniczą wycinkę drzew. Procedury bardzo szczegółowo określają sposób postępowania zarówno na etapie planowania, jak i realizacji jakichkolwiek działań w obszarze zieleni.  Nowe przepisy dotyczą terenów należących do Miasta, a stosować się do nich muszą wszystkie jednostki i spółki miejskie, w tym także placówki oświatowe.  Cele projektu to m.in. zwiększenie zasobów zieleni, podniesienie poziomu pielęgnacji roślin miejskich oraz polepszenie ich warunków wzrostu.

Dzika Odra 

Powstał portal nt. rewildingu w Polsce i Niemczech. Platforma rewilding-oder-delta.com upowszechnia wiedzę na temat koncepcji „ponownego zdziczenia”, czyli innowacyjnej idei ochrony przyrody. Chodzi o to, by więcej naturalnych przestrzeni o dużej skali pozostawało pozostawionych samym sobie. Naturalne procesy ponownie tworzą różnorodne krajobrazy, zniszczone ekosystemy są regenerowane, a mocno zdegradowane krajobrazy są przywracane. Poprzez ponowne zdziczenie sama przyroda tworzy bardziej zróżnicowane, dzikie i odporne na klimat siedliska. Upowszechnianiem tematu zajmuje się organizacja Rewilding Oder Delta. To polsko-niemiecki sojusz ekologów, którzy optują za powrotem do natury. Grupa skupia się na delcie Odry, która jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i w dużej mierze nienaruszonych ekologicznie obszarów przyrodniczych Europy. Organizacja, chce pokazać jakie korzyści daje ponowne zdziczenie dla natury i ludzi. Ekolodzy łączą temat przywracania naturalnych ekosystemów z promocją regionalnej zielonej gospodarki.

Więcej roślinnego mięsa

Polacy polubili zamienniki mięsa. Sprzedaż jego imitacji podwoiła się w ciągu roku. Rośnie zainteresowanie tofu. Poza tym, co dziesiąte gospodarstwo kupuje „mięso” na bazie roślin. 

Takie produkty można z łatwością dostać zarówno w dyskontach, jak i sieciach gastronomicznych. Coraz więcej tradycyjnych firm z Polski prowadzi sprzedaż roślinnych zamienników. Trwa reorganizacja ich biznesów. Rodzime firmy odważnie wchodzą w ten trend, a ich produkty trafiają do szerokiego grona odbiorców. Grupa wegetarian i wegan w Polsce rośnie. Dynamicznie wzrasta też liczba fleksitarian, czyli osób, które ograniczają spożycie mięsa. Zmieniają się więc nawyki żywieniowe Polaków. Coraz chętniej zamawiamy też potrawy wegetariańskie na wynos. Popularnością cieszą się zamienniki popularnych dań mięsnych oraz oryginalne, ciekawe propozycje z menu. To znak, że świadomość społeczna wzrasta. Produkty roślinne wchodzą do mainstreamu. 

Wytwarzamy mniej śmieci

W Polsce zauważony rekordowy wzrost recyklingu. Nasz kraj wytwarza prawie najmniej śmieci w Unii Europejskiej! Eurostat podaje, że mieszkańcy UE wytwarzają średnio ok. 502 kg odpadów komunalnych na osobę. Polska na tym tle wypada bardzo dobrze. Produkujemy średnio około 336 kg śmieci. To daje nam drugi najlepszy wynik wśród krajów członkowskich. Najwięcej śmieci wytwarzają Duńczycy, później Luksemburg i Malta. Polska znajduje się po drugiej stronie zestawienia, zaraz za Rumunią, która wytwarza najmniej odpadów w całej UE. Tuż za są Estonia i Węgry. Zdecydowanie widać, że w porównaniu do lat wcześniejszych, wskaźnik recyklingu oraz kompostowania odpadów dynamiczne wzrasta. Także ilość odpadów komunalnych składowanych na wysypiskach UE w ciągu ostatnich lat znacząco spadła. Widoczne tendencje nastrajają optymistycznie. 

Sposób na zmianę klimatu

Naukowcy podkreślają, że ze zmianami klimatu można sobie poradzić, ale to wymaga działań. Lekcją jest przeszłość. Badania opublikowane niedawno w czasopiśmie „Nature” pokazują, że w dawnych wiekach społeczeństwa umiały przystosować się do wahań klimatycznych. Ludzie dostosowywali się do zmiennych warunków. Wytwarzali mechanizmy gospodarcze, społeczne i instytucjonalne, które mimo niesprzyjających okoliczności, pozwalały na rozwój np. handlu czy rolnictwa. Z badań, w których brali udział również Polacy, płyną wioski na przyszłość. 

Dawniej najlepiej w trudnych warunkach radziły sobie te społeczeństwa, które potrafiły się sprawnie zreorganizować i zmienić. Naukowcy podkreślają, że wahania klimatu obecnie są większe oraz gwałtowniejsze niż w przeszłości, ale też dzisiejsze społeczeństwo jest inne, skala zglobalizowania świata oraz rozwój możliwości technologicznych działają na naszą korzyść.  

Nocowanie na dziko

Nocowanie w lesie na dziko stanie się legalne i bezpłatne w całej Polsce. Lasy Państwowe wyznaczają w każdym z nadleśnictw specjalne obszary, gdzie miłośnicy spania pod chmurką, bushcraftu oraz survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez łamania przepisów. Wszystko dlatego, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba zainteresowanych spędzaniem wolnego czasu w lesie. Korzystanie z wyznaczonych terenów będzie bezpłatne. Specjalnie obszary udostępnione zostaną dla zainteresowanych od 1 maja. Trzeba będzie jednak przestrzegać pewnych zasad. Noclegi powyżej dziewięciu osób oraz dłuży pobyt w lesie trzeba zgłaszać mailowo na adres danego nadleśnictwa, co najmniej dwa dni przed planowanym zielonym noclegiem.  Preferowane są hamaki, należy dbać o leśną zieleń
i uważać, by jej nie naruszyć. Leśne nocowane to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą doświadczyć dreszczyku emocji, ciekawie spędzić weekend, uciec od wielkomiejskiego szumu. Informacji najlepiej szukać na stronach internetowych nadleśnictw. 

Ptaki na dobry humor

Towarzystwo ptaków cieszy nas tak, jak podwyżka – mówią niemieccy naukowcy. Kolejne badania nad zbawiennym wpływem kontaktu z naturą na psychikę ludzką są zaskakujące! Badacze z Niemiec wykazali, że obecność ptaków w otoczeniu może być dla ludzi źródłem satysfakcji, porównywalnej z podwyżką pensji. Wzięli od lupę 26 000 ludzi z 26 krajów Europy. Zauważyli ciekawą relację. Według nich bogactwo gatunków skrzydlatych braci mniejszych jest pozytywnie związane z satysfakcją życia w całej Europie. Różnorodność ptaków w otoczeniu okazała się równie ważna dla zadowolenia badanych, jak ich dochody. Naukowcy wyliczyli nawet, że  jeśli w otoczeniu ankietowanego żyje 14 gatunków ptaków,
to ich obecność zapewnia taką samą satysfakcję, jak przyznanie rocznej podwyżki w wysokości 1 344 funtów (w przypadku zarabiających 13 380 funtów rocznie). Przyjemność daje nam szczególnie podziwianie i słuchanie śpiewu ptaków, a poza tym: przebywanie w różnorodnym krajobrazie.

Drzewa na ratunek

Sadzenie drzew może uratować nas przed katastrofą klimatyczną. Wszyscy jednak muszą zabrać się do pracy i należy zacząć od zaraz. Naukowcy ze Szwajcarii twierdzą, że to może uchronić ludzkość przed wypaleniem oraz zatopieniem. Musimy jednak zalesić około 4,4 miliarda hektarów. Wtedy naturalne procesy pomogą oczyścić naszą atmosferę ze zbieranego przez dekady zanieczyszczenia. Im większa bioróżnorodność, tym skuteczniej będzie można walczyć z CO2. Niestety, na przestrzeni lat bardzo negatywnie zmieniliśmy krajobraz Ziemi. Na szczęście, wciąż istnieją miejsca, które nadają się do zalesiania, jest ich wystarczająco wiele, by odzyskać zielone płuca planety.. Niektórzy mówią, że scenariusz wielkiego zalesiania jest naiwny, ale nie jest niemożliwy. Potrzeba międzynarodowej współpracy. Da się, ale wszyscy muszą wziąć w tym udział, a wtedy być może zieleń nas uratuje.  

 

 

Prestiż  
Kwiecień 2021