Kosmetyczka czy kosmetolog?

Odwiedzając salon piękności czy gabinet związany ze zdrowiem i urodą, nie tylko wybieramy rodzaj zabiegu, ale także osobę, która go przeprowadzi. W zależności od zabiegu, możemy skorzystać z usług lekarza medycyny estetycznej, kosmetyczki lub kosmetologa. Ostatnie dwie profesje często traktujemy jako jedną i tę samą. Okazuje się, że między kosmetyczką, a kosmetologiem są istotne różnice. 

Autor

Aneta Dolega

– Zasadniczą różnicą jest system kształcenia – wyjaśnia kosmetolog Patrycja Wanagelis-Penczyłło z Esthetic Concept. – Aby wykonywać zawód kosmetyczki wystarczy skończyć kurs lub 2-letnie studium kosmetyczne, po którym uzyskuje się tytuł technika usług kosmetycznych. Natomiast kosmetolog to osoba uczęszczająca na uczelnie wyższe, kończąca studia 3-letnie licencjackie oraz 2-letnie studia magisterskie. Najczęściej, aby uzyskać tytuł zawodowy „kosmetolog”, należy ukończyć naukę na uczelniach medycznych, gdzie wykładowcy prowadzą zajęcia również dla kierunków lekarskich, więc przekazywana wiedza płynie od doświadczonych profesorów.

Wspomniana wiedza obejmuje wiele przedmiotów. Są to: anatomia, dermatologia, chemia kosmetyczna, fizjologia i patofizjologia, immunologia, podstawy chirurgii plastycznej, farmakologia, biochemia, fizykochemia, mikrobiologia, lasery w kosmetologii, zaawansowane techniki w kosmetologii, elementy biotechnologii, a także zajęcia laboratoryjne oraz zajęcia praktyczne. Obowiązkiem każdego studenta jest odbycie praktyk zawodowych, czasem do 360 godzin poza murami uczelni. Dzięki temu, oprócz wiedzy akademickiej student zdobywa umiejętności praktyczne oraz uczy się pracować z klientem. Jeden rok studiów stacjonarnych to nawet 900 godzin nauki. Dodatkowo podczas studiów licencjackich, student zdaje dwa egzaminy zawodowe, potwierdzające zdobyte kwalifikacje. 

– Podczas kursu czy 2-letniego studium nie jesteśmy w stanie zdobyć tej samej wiedzy – tłumaczy kosmetolog. – Osoba kończąca kierunek studiów jakim jest kosmetologia zdobywa wiedzę z dziedziny biologii, chemii oraz fizyki. Ponadto, po zdobyciu zawodu może skorzystać z oferowanych na rynku szkoleń z dziedziny medycyny estetycznej. Jednak tu też musi uważać, gdyż szkolenie szkoleniu nierówne. Należy wybierać kosmetologów, którzy wiedzę i umiejętności zdobyli na kursach przeprowadzanych przez certyfikowane ośrodki szkoleniowe.

Dlaczego jest to takie istotne? – Dzięki zdobytej wiedzy, kosmetolog często jest w stanie zróżnicować zmiany chorobowe u klienta i jeżeli jest to przeciwwskazaniem do zabiegu, odmówić wykonania usługi – mówi Patrycja Wanagelis-Penczyłło. – W takich sytuacjach klient kierowany jest do dermatologa w celu postawienia diagnozy. Kosmetolog w wielu przypadkach jest pierwszą osobą, która wskaże klientowi, że z jego skórą nie wszystko jest w porządku i kieruje go do lekarza. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu zmian na skórze, leczenie jest łagodniejsze, a pacjent szybciej wraca do zdrowia. 

 

Patrycja Wanagelis-Penczyłło

Mgr kosmetologii, absolwentka kierunku kosmetologia II-stopnia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Swoją wiedzę i umiejętności zdobyła na licznych szkoleniach w Centrum Szkoleniowym Kosmetologii Medycznej w Warszawie u doktora Zbigniewa Leśniowskiego. Jest to jedyny ośrodek w Polsce posiadający akredytację Europejskiego Ośrodka Doskonalenia Lekarzy Medycyny Estetycznej ECLEST. Specjalizuje się w zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego oraz technologii HI-TECH.

Prestiż  
Kwiecień 2021