Szczeciński Szlak Azjatycki

W mieście powstała nowa trasa turystyczna z zielenią w roli głównej. Szczeciński Szlak Azjatycki to ciekawy projekt. Ścieżka łączy walory wizualne i edukacyjne. To pomysł Szczecińskiego Klubu Azji. Trasa prowadzi wzdłuż ciągu roślinności pochodzenia azjatyckiego. Zaczyna się pod szpinakowym Urzędem Miasta, gdzie można znaleźć m.in. wiśnię piłkowaną oraz tamaryszka. Później prowadzi przez aleję platanów przy Jasnych Błoniach, obok Pomnika Czynu Polaków, a następnie po ścieżkach Parku Kasprowicza. To tu można znaleźć m.in. lipę krymską, jodłę Nikko oraz grujecznik. Szlak można przejść samemu – wystarczy pobrać mapkę dostępną na stronie klubazji.szczecin.pl. Wszystkie rośliny są tam opisane i sfotografowane. To idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o florze miasta lub interesują się zieloną stroną Azji.

Więcej parków narodowych

Powstał pomysł stworzenia dwóch kolejnych parków narodowych na Pomorzu Zachodnim. Z taką propozycją wystąpili aktywiści z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przyrodnicy opracowali mapę 21 nowych parków narodowych, które powinny w Polsce powstać. Wśród nich znalazły się dwa zielone zakątki z Pomorza Zachodniego. Przyrodnicy wystosowali postulat w sprawie utworzenia Szczecińskiego Parku Narodowego (Puszcza Bukowa) i Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (jako projekt polsko-niemiecki). Ekolodzy z Fundacji DP uważają, że istnieje większa potrzeba ochrony naszych lasów. Na tę chwilę: parki narodowe w Polsce zajmują tylko 1% terytorium kraju. Powinny podobno przynajmniej 3%. Ostatni park narodowy w Polsce powstał w 2001 roku. Obecnie mamy 23 takie zakątki. Aktywiści proponują zwiększyć ich liczbę do 44. W województwie zachodniopomorskim znajdują się tylko dwa tego typu zielone miejsca. To Woliński Park Narodowy oraz Drawieński Park Narodowy. 

 

Azyl dla świń

W naszym regionie, pod Łobzem, powstał drugi w Polsce azyl dla świń. We wsi Nowe Węgorzynko zwierzęta mogą dożyć spokojnej, szczęśliwej starości. Trafiają tam świnie chore, uratowane z ubojni i miejsc gdzie miały złe warunki bytowe. Miejsce prowadzi małżeństwo zakochane w chrumkających zwierzętach. Większość świń mieszka na podwórku, w specjalnie przystosowanych do tego miejscach, ale dwie z nich dzielą z opiekunami domowe pielesze. – My przyjmujemy wszystkie świnki, więc jeżeli świnka już jest nieprzydatna dla gospodarza, to najpewniej trafi na rzeź, albo trafi do nas. Dlatego chcemy ratować jak najwięcej takich zwierząt, żeby mogły do nas trafić i dożyć jakby naturalnej śmierci, taki jest cel azylu dla zwierząt, ale w tym przypadku azylu dla świń – mówi Marcin Krasoń. W tym przyjaznym zakątku znajdzie się też miejsce dla innych zwierząt, które potrzebują pomocy. 

Krowy na wyspach

W okolicy Świnoujścia krowy pełnią funkcję nietypowych kosiarek. Zwierzęta są transportowane barką na wyspy Wolińskiego Parku Narodowego. Wyjadają trawy i trzciny, które zagłuszają inne rośliny oraz zniechęcają rzadkie okazy ptaków do zasiedlania się na tych terenach. Tym samym – zapewniają równowagę w środowisku. W ten przyjemny sposób pracuje około 200 krów. Pomysłodawcy mówią, że zwierzęta są rozwiązaniem ekologicznym, skuteczniejszym i tańszym niż tradycyjne maszyny. Krowy również wyglądają na zadowolone. Teren jest duży, przestrzenny. – Chętnie przychodzą, niechętnie wychodzą – mówią inicjatorzy pomysłu. Podobny projekt kilka lat temu miał miejsce we Francji. Jedno z miast, szukając oszczędności na odciążenie budżetu miejscowości, zamiast tradycyjnych kosiarek wybrało właśnie krowy. Ekologiczne rozwiązanie stało się inspiracją dla innych.

Wielki labirynt

Zakręcone alejki, ślepe uliczki i dobra zabawa. W Łodzi otwarto wielki labirynt z żywopłotu. Rósł prawie 3 lata. Obecnie ściany mają wysokość 150 cm, ale docelowo osiągną 2 metry. Labirynt stworzono z grabu pospolitego, często stosowanego przy budowie żywopłotów i odpornego na przymrozki. Ma on cztery wejścia i kilometr długości. Został otwarty 1 czerwca, na Dzień Dziecka. Pomysłodawca atrakcji w jednym z wywiadów przyznał, że motywacją do stworzenia zielonego zakątka była jego córka. Chciał stworzyć miejsce, w którym można miło spędzić rodzinny czas. Labirynt znajduje się w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, który warto odwiedzić również ze względu na inne atrakcje (np. ogród japoński). Warto dodać, że na Pomorzu Zachodnim także można znaleźć ogromny labirynt grabowy. Znajduje się w Ogrodach Hortulus. W sercu tego labiryntu stoi 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę. 

 

Dziwadło w rozkwicie

Niedawno Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego przeżył prawdziwe oblężenie. Wszystko ze względu na dziwadło olbrzymie. Ten kwiat nie tylko zadziwia oryginalnym wyglądem, ale też zapachem – jego woń przypomina rozkład padliny. Co więcej, naturalnym terenem występowania tej rośliny są lasy równikowe, ale nawet tam dziwadło nie kwitnie często. Poza tym, to gatunek zagrożony wyginięciem. Tymczasem dziwadło rozkwitło w szklarni warszawskiego ogrodu. Spektakularne zjawisko wywołało spore poruszenie. Wyjątkowy kwiat po raz pierwszy zakwitł w Polsce. Stało się więc to sensacją na skalę krajową. Pisały o tym ogólnopolskie media, w warszawskim ogrodzie tworzyły się kolejki, a reszta zainteresowanych oglądała rozkwit dziwadła w sieci. Następna okazja, by zobaczyć kwitnące dziwadło olbrzymie, być może nadarzy się za kilka lat.

Dogoterapia działa

Pies to naprawdę wyjątkowy przyjaciel człowieka. Okazuje się, że dogoterapia pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze, poprawia koncentrację, planowanie i zapamiętywanie, a do tego: łagodzi stres. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Washington State University i opublikowanych w piśmie „AERA Open”. Już 10 minut zabawy z psem zmniejsza krótkoterminowo poziom stresu. Poza tym, badacze zauważyli ogromną poprawę stanu zdrowia psychicznego u osób, które były najbardziej narażone na zaburzenia związane z uczuciem niepokoju. – Kontakt ze zwierzęciem pozwala na większe odprężenie podczas pracy nad tym co nas stresuje. Koncentrujemy się wtedy bardziej na rodzeniu sobie z problemem i czujemy się mniej przytłoczeni. Wspomaga to procesy myślenia, wyznaczania celów, a także motywację, koncentrację i zapamiętywanie – mówi Patricia Pendry, autorka analizy.

Kieszonkowe parki 

Parki kieszonkowe to niewielkie zieleńce, które powstają w najbardziej zurbanizowanych regionach. Umożliwiają kontakt z zielenią, obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze i poprawiają jakość życia. Mini-parki są odpowiedzią na niedobór flory w wielkich, gęsto zabudowanych miastach. To miejsca przyjazne dla ludzi, ale też owadów oraz ptaków. Często są oryginalne i wyjątkowe. Stanowią idealne miejsce do relaksu oraz spotkań towarzyskich. Ciekawe parki kieszonkowe można znaleźć na całym świecie, podobno szczególnie warte uwagi znajdują się na nowojorskim Manhattanie, w australijskim Sydney i londyńskiej dzielnicy Paddington. Ostatnio znalazły wielu zwolenników w greckich Atenach – powstają w miejscach wcześniej zaniedbanych, pełnych śmieci oraz chwastów. W Polsce także takie zieleńce zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Mini-parki ma m.in. Kraków, Łódź, Gdańsk i Warszawa.

Muzeum Badań Polarnych 

Rzeźby z kości morsa, sanie, skamieniałości, bursztyny z Syberii, eksponaty z przedwojennych wypraw na Grenlandię. W lipcu zostanie otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych. Miejsce powstaje w Puławach. Zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, a także zdjęcia z polskich wypraw, mapy, księgozbiory z badaniami.
Przed otwarciem placówki na ruszyć Wakacyjne Kino Polarne, które będzie prezentować filmy dotyczące życia baz na Spitsbergenie, badań naukowych prowadzonych w lodowcach, a także sylwetek polskich badaczy rejonów polarnych. Lokalizacja muzeum na terenie Lubelszczyzny jest nieprzypadkowa. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jednym z najsilniejszych ośrodków badań polarnych. Posiada nawet własną stację na Spitsbergenie. Poza tym, dwóch dawnych miejscowych naukowców z Puław, było związanych z Syberią, Laponią i Grenlandią. 

 

Zielone projekty Aliny 

Architekt krajobrazu tu kluczowy zawód w kontekście kryzysu klimatycznego. Teraz trzeba szczególnie dbać o zrównoważony rozwój miast i czynić z nich przestrzeń przyjazną dla wszystkich mieszkańców. W związku z tym: warszawskie Muzeum Woli przypomina postać słynnej, powojennej architekt zieleni. Alina Scholtz zaprojektowała liczne tereny miejskiej flory i ogrody prywatne. Zawsze myślała o zmienności zieleni oraz porach roku. Była pionierką polskiej architektury krajobrazu, a jej projekty wyprzedzały swoje czasy. Współcześni uważają, że to właśnie dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Wystawę poświęconą pani architekt, „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, można podziwiać w Muzeum Woli do końca listopada. Ekspozycja ma przypomnieć ważną postać kobiecą oraz zachęcić do dyskusji na tematy ekologicznie. 

 

Prestiż  
Lipiec 2021