Badania za kalendarz

Dwanaście kobiet i dwanaście miesięcy. Powstaje niezwykły kalendarz, którego bohaterkami są znane szczecinianki. Panie stanęły przed obiektywem Aleksandry Medvey-Gruszki w szlachetnym celu – dochód ze sprzedaży kalendarza  ma opłacić badania cytologiczne dla jak największej grupy kobiet.  Inicjatorkami tej akcji są ginekolożki dr Dorota Gródecka i dr Joanna Lewandowska z Tuwima Ginekologia, które nie po raz pierwszy, również w taki sposób, zachęcają inne panie
do regularnych badań ginekologicznych.

Autor

Aneta Dolega

– W styczniu obchodziliśmy Miesiąc Świadomości Raka Szyjka Macicy. Wtedy wspólnie z dr Lewandowską zorganizowałyśmy akcję edukacyjną, połączoną z sesją fotograficzną, w której udział wzięły znane panie ze Szczecina. Bohaterki tego przedsięwzięcia wymieniały także powody, dla których się regularnie badają – mówi dr Dorota Gródecka. – Idąc niejako za ciosem, postanowiłyśmy zorganizować kolejną akcję, mającą na celu propagowanie badań cytologicznych, badań, które są jednymi z najważniejszych, jakie każda kobieta, przynajmniej raz w roku, powinna przeprowadzić. Tym razem pomysł nabrał kształtu kalendarza. 

W akcję włączyła się Filharmonia Szczecińska, we wnętrzach której odbyła się sesja fotograficzna. – Pomysł jest taki, żeby dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczyć na badania cytologiczne dla jak największej grupy pań, Dodatkowo, z dr Lewandowską chcemy ufundować badania USG – mówi dr Gródecka. – Pierwszymi paniami, którym chcemy umożliwić takie badania są mamy dzieci znajdujących się w Zachodniopomorskim Hospicjum. One mają wystarczająco już dużo na głowie by myśleć jeszcze o sobie. Chcemy choć trochę ułatwić im życie.

Premiera kalendarza odbędzie się 25 listopada w Filharmonii. Na jego kartach pojawią się m.in. Monika Szymanik z Kamienicy w lesie, projektantka Sylwia Majdan, pisarka Sylwia Trojanowska, blogerka Joanna Hoffmann, aktorka Olga Adamska. 

Prestiż  
Październik 2021