Panie doktorze,

mam opadające powieki, ale nie chce jeszcze korzystać z zabiegów chirurgicznych i szczerze mówiąc trochę się ich obawiam...
Czy można metodą nieoperacyjną poprawić wygląd oka?

Małgosia

 

Pani Małgorzato, problem opadających powiek to defekt kosmetyczny, który zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn jest uciążliwy. Z biegiem czasu może stawać się coraz poważniejszy i może ograniczać pole widzenia. Pacjenci skarżą się, że opadające powieki nadają twarzy zmęczonego wyrazu. Są one skutkiem rozluźnienia struktur włókien kolagenowych podskórnych, zmniejszenia elastyczności i gęstości skóry. Nadmiar skóry nad okiem czasami wiąże się również z predyspozycjami genetycznymi. Proszę pamiętać, że dzisiejsza medycyna estetyczna i kosmetologia proponują rozwiązania, które przynoszą świetne efekty i poprawiają kondycję skóry w okolicy oka. Z zabiegów bezinwazyjnych, które nie wymagają okresu rekonwalescencji, a skutecznie napinają skórę, należą: technologie ultradźwiękowe (HIFU – np. Ultraformer), fala radiowa (np.Pelleve) oraz światło w zakresie podczerwieni (np. Zaffiro). Do innych metod zaliczyć można zabiegi mezoterapii igłowej, a także zabiegi laserowe, które stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Zabiegi laserowe, które rekomenduję w takich przypadkach to lasery frakcyjne.

Pozdrawiam, Piotr Zawodny

 

Panie doktorze, 

po lecie na mojej twarzy pojawiły się nieestetyczne, ciemnobrązowe plamki. Czy to są przebarwienia i jeśli tak – jak można się ich pozbyć? Proszę o pomoc.

Marta

 

Pani Marto, prawdopodobnie są to przebarwienia i w wielu przypadkach powstają na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Tak więc, jeśli tego typu zmiany zaobserwowała Pani po lecie, bardzo prawdopodobne jest to, że są to właśnie przebarwienia posłoneczne. Nowoczesna medycyna estetyczna dysponuje szerokim wachlarzem zabiegów, dzięki któremu możemy istotnie wpływać na ten problem. Jedną z najskuteczniejszych metod terapii jest laseroterapia. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka rodzajów przebarwień i zmian o charakterze barwnikowym, a niektóre z nich należy usunąć chirurgicznie i dla bezpieczeństwa onkologicznego, zbadać pod mikroskopem. Z tego powodu, przed wyborem odpowiedniej metody ich leczenia, należy je skategoryzować. Do tego celu potrzebna jest konsultacja z wykonaniem badań dermatoskopowych w przypadku znamion barwnikowych lub badanie VISIA w przypadku przebarwień.

Pozdrawiam, Piotr Zawodny

Prestiż  
Październik 2021