InSPIRACJE powracają

„NoTV/Tulse Luper VJ” to multimedialne dzieło wybitnego reżysera filmowego Petera Greenawaya. Autor osobiście kieruje całym projektem.

Przesztrzeń (space) będzie tematem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE.

65 artystów z 15 krajów, wystawy, pokazy filmów, koncerty, performance, najnowsze i najgorętsze zjawiska w sztuce współczesnej. inSPIRACJE z roku na rok stają się imprezą ważną i liczącą się na kulturalnej mapie Polski. To jedyna interdyscyplinarna impreza w Polsce, która łączy wszystkie sztuki wizualne.

Największym wydarzeniem będzie wizyta Petera Greenawaya, wybitnego reżysera filmowego, autora m.in. genialnego „Kontraktu rysownika” i „Kucharza, złodzieja, jego żony i jej kochanka”. Brytyjski artysta wraz z DJ-em Yonderboi zaprezentuje filmowo-muzyczny performance „NoTV/Tulse Luper VJ”. Zmieni się w „dyrygenta obrazu w czasie rzeczywistym”, mieszając swoje awangardowe obrazy kinowe z remiksem muzycznym. Stworzy widowisko multimedialne, będące połączeniem dźwięku, obrazu i światła.

Drugim niezwykłym gościem będzie Zbigniew Rybczyński. Reżyser, operator, autor animowanych i eksperymentalnych filmów, uhonorowany w 1983 r. Oscarem za film „Tango” w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany, spotka się z widzami, przedstawi rewolucyjną autorską technologię mającą zastąpić „blue box”. Kolejny gość specjalny imprezy Stefan Wojnecki, profesor ASP w Poznaniu, doktor habilitowany fizyki, twórca wyższego szkolnictwa fotograficznego w Polsce. Wojnecki pokaże prekursorskie prace z pogranicza fizyki i sztuki.

Intrygująco zapowiadający się projekt „Enter/Escape. Jak malarstwo kształtuje nowe przestrzenie”, zestawia artystów różnych pokoleń, ale prezentuje ich współczesne prace. Tytuł, kojarzący się z przyciskami na klawiaturze komputera, sugeruje związek z multimediami. „Enter” zaprasza do wejścia do wnętrza instalacji, udziału w akcji artystycznej, znalezienia się w środku dzieła. „Escape” oznacza opuszczenie ram obrazu, wyjście poza prostokąt płótna. W wystawie wezmą udział: Wojciech Fangor, Leon Tarasewicz, Dominik Lejman, Anna Okrasko i Olga Lewicka.

Ponadto festiwal odwiedzą artyści, działający w obrębie tzw. „street artu”, m.in. Aram Bartholl ze swoją wariacją na temat internetowej wyszukiwarki Google Map; Akroe, który w jednym z parków zbuduje kolorowe wzgórze Big Sister, oraz jedna z producentek muzycznych z ekipy Platoniq, która na ulice Szczecina wyruszy dźwiękowym tramwajem. Na miejscu będzie można nagrać egzemplarz płyty z dźwiękami „złapanymi” przez tramwaj. Nie zabrakni imprez towarzyszących i tradycyjnej już Galerii Bezdomnej, która tym razem wprowadzi się do budynku po dawnych Zakładach Odzieżowych Dana.

ANETA DOLEGA

Prestiż  
Marzec 2009