Od Naczelnej

Daria Prochenka

Autor

Daria Prochenka

"Prestiż”, który oddajemy w wasze ręce, jest bardzo kontrastowy. Pokazujemy to, co było kiedyś, wspominając czasy PRL, oraz wybiegamy mocno w przyszłość, w świat futurystycznych trendów światowego designu.

Naszą ciekawość wzbudził Maciej Karpiak, młody architekt, który zachwycił swoimi pomysłami Hugo Bossa. Tak bardzo, że mógł potem zaprojektować nową linię wnętrz jego sklepów. Meble Macieja, bardzo nowoczesne i niekiedy o futurystycznych kształtach, okazały się bezkonkurencyjne. Drzwi do kariery przed młodym projektantem stoją już otworem, wystarczy żeby przekroczył próg.

Tę świeżość spojrzenia zestawiamy ze wspomnieniami z najstarszych szczecińskich sklepów, w których w czasach PRL nikt nie myślał o wyglądzie półek, ale o tym, by było co na nich postawić. Wróciliśmy wspomnieniami do chwil, gdy rolka papieru toaletowego była bezcenna, a w kolejkach spędzało się większość życia. Na stronie... możecie przeczytać anegdoty z dawnych lat i wpisy do ksiąg skarg i wniosków. Niektórym osobom w naszej redakcji, aż łezka się zakręciła w oku... ze śmiechu.

Miejsca w których zatrzymał się czas odnaleźli też Andrzej i Asia Tyszkiewiczowie, którzy co roku wyruszają na wyprawę do Azji. W Birmie nie ma telefonów, wojsko rządzi krajem, a pub przypomina piwiarnię w Bieszczadach z 1988 roku. Ludzie żyją tam bardzo biednie, ale mimo tych niedogodności nie tracą pogody ducha i wiary, że będzie lepiej.

Taką wiarę w sukces mieli też bohaterowie naszego cyklu „Szczecińska droga do sukcesu”. Dwie firmy Stoprocent i Endorfina istnieją od dziesięciu lat i są już rozpoznawalne w całej Polsce, ale to dopiero cel minimum. Dlatego teraz ruszają na podbój Niemiec. Czym im się uda? „Prestiż” będzie uważnie śledził ich losy, do czego i was zachęcamy. Może już w niedalekiej przyszłości całą Europę zaleją kolorowe fale ubrań i szczęście dzięki Stuprocentowej Endorfinie.

Daria Prochenka

Prestiż  
Marzec 2009