Europa na sportowo

Old Trafffford

galeria

Ponad 50 stadionów piłkarskich, prawie 20 hal widowiskowosportowych i tyle samo skoczni narciarskich – takim turystycznym dorobkiem pochwalić się może szczecinianin Michał Kugler. W czasie swoich licznych podróży zwiedził niemal całą Europę.

Michał jest typowym sportowym fanatykiem. Z wykształcenia socjolog i politolog, z zawodu dziennikarz sportowy i menedżer futsalu Pogoni 04, a z zamiłowania wielbiciel piłki nożnej, hokeja, siatkówki, skoków narciarskich.

– Zwiedziłem też kilkadziesiąt hokejowych lodowisk, stadionów żużlowych i lekkoatletycznych. Jeżdżę regularnie na mecze naszej reprezentacji – opowiada Michał.

Największym sentymentem darzy jednak stadiony piłkarskie. Amsterdam, Manchester, Wiedeń, Bruksela, Belgrad, Helsinki, Lizbona – to miejsca, o k t ó r y c h mógłby opowiadać godzinami. Ogromne wrażenie zrobiła na nim Amsterdam Arena, jeden z najnowocześniejszych stadionów sportowych świata.

– Wysuwające się trybuny i murawa boiska, rozsuwany dach, parkingi piętrowe czy też tunel powietrzny prowadzący z dworca kolejowego wprost na stadion – to tylko niektóre drobiazgi, jakich długo pewnie jeszcze u nas nie zobaczymy – dodaje Kugler.

Miał okazję zwiedzić też stary stadion Wembley, na którym w 1999 roku oglądał mecz Anglia – Polska. Był to jak na tamte czasy istny pałac, w środku którego posadowiono boisko piłkarskie. Charakteryzowały go głównie dwie bliźniacze wieże pałacowe, a dach stadionu był tak zrobiony, że wszystkie okrzyki kibiców Anglii zostawały w środku.

Ulubionym stadionem Michała jest Old Trafford w Manchesterze o pojemności prawie 80 tysięcy, nazywany także Dream Theater. To wspaniały obiekt, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, który dzięki doskonałej logistyce błyskawicznie się zapełnia i wyludnia.

– Żadnych płotów, pełny monitoring i ogromne kary za przekroczenie linii wyznaczonej przez organizatorów, za próbę wniesienia racy i za rzucenie serpentyny na boisko – opowiada. – Panuje tam niesamowita atmosfera.

Z sentymentem wspomina też stadion Zimbru Kiszyniów w Mołdawii, gdzie pojechał, kibicując Pogoni Szczecin. Tam też przekonał się, że na naszych polskich stadionach nie jest wcale tak źle. W Kiszyniowie nie było problemu z wejściem na stadion z alkoholem, nie wspominając już o braku sanitariatów czy też drewnianej tablicy z wynikami.

Adam Małysz, Martin Schmidt, Dariusz Michalczewski, Rusłan Szagajew czy Leo Beenhakker to tylko kilka ze sław, które miał okazję spotkać w czasie swoich sportowych podróży.

– Poznałem Leo Beenhakkera – to bardzo sympatyczny otwarty człowiek, natomiast Adam Małysz jest dokładnie taki jak w telewizji: skromny i trochę nieśmiały – wspomina.

Michał jest także kolekcjonerem sportowych pamiątek. W swoim domu nagromadził już ich tyle, że można by nimi obdzielić niejedno muzeum. W kolekcji ma proporczyki, szaliki, koszulki, zdjęcia z autografami i wiele innych trofeów.

– Kiedyś pomyślę o zorganizowaniu wystawy moich wszystkich pamiątek – mówi.

Na wyprawy jeździ zazwyczaj z przyjaciółmi, sam finansuje swoje podróże. Teraz zbiera fundusze na przyszły rok, a plany ma ambitne. Postanowił wyruszyć poza Europę, chce zobaczyć Mistrzostwa Świata w RPA w piłce nożnej oraz zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver.

IZA MAGIERA-JARZEMBEK 
PODZIĘKOWANIA DLA ADAMA WOSIKA 
ZA POMOC W REALIZACJI MATERIAŁU

 

Old Trafffford – stadion Manchesteru United, zwany często Teatrem Marzeń. Stadion powstał w 1911 roku za gigantyczną wówczas sumę 120 tysięcy funtów. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Kanału Manchesterskiego stadion został zbombardowany podczas II wojny światowej. Jedyną zachowaną oryginalną częścią przedwojennego Old Trafffford są mury tunelu między ławkami rezerwowych, którym niegdyś piłkarze wychodzili na mecz. Boisko ma 106 metrów długości i 65 metrów szerokości, zaś trawa (o nazwie Kentucky Blue) została sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych. Ostatni remont został ukończony latem 2006 roku. Rozbudowano trybuny znajdujące się w narożnikach boiska, tak by sięgały one na wysokość trzeciego piętra miejsc przeznaczonych dla widowni. Po przebudowie limit 68 000 miejsc został zwiększony do 76 300 widzów.

Amsterdam Arena - jego budowa rozpoczęła się w 1993 roku, a została ukończona w 1996. Stadion kosztował 250 milionów guldenów. Materiały zużyte na budowę to: 4000 ton stali i 70 000 m³ betonu. Stadion zajmuje powierzchnię 35 000 m². Jego wysokość wynosi 75 m, długość 235 m, a szerokość 180 m. To pierwszy stadion w Holandii z rozsuwanym dachem. Pojemność stadionu wynosi 51 133 miejsca, widoczność z każdego miejsca jest bardzo dobra. Nad trybunami wiszą dwa telebimy, pokazujące powtórki z akcji podczas meczów. Pod murawą znajduje się dwupoziomowy parking, który pomieści 2600 samochodów, obok stadionu mieści się drugi parking na 8500 aut. Na stadion można się dostać przez 65 wejść. ŹRÓDŁO : WIKIPEDIA

Prestiż magazyn szczeciński
( 22)
Maj'09
gajda