Podglądając w sieci

-

Nie zawsze pamiętamy, że nowoczesna technika może służyć nie tylko do podglądania nas, ale także my możemy podglądać świat. Oczywiście najłatwiej w sieci. Podglądajmy i szukajmy zatem, czyniąc nasze życie wygodniejszym. Dobra informacja to ciągle bardzo cenny towar. Świadome przeszukiwanie sieci nierzadko przynosi zaskakująco pożyteczne treści.

Co z e-głosowaniem?

Niektórzy twierdzą, że wybieramy całe życie, co jakiś czas tych, którzy o nim decydują.

Nie brakuje głosów, że głosowanie internetowe znacznie zwiększy frekwencję wyborczą. Właśnie zakończyły się prace nad serwisem E-glosowanie.org, który ma w przyszłości doprowadzić do tego, że możliwe będzie głosowanie za pomocą kliknięcia. Ostateczną decyzję dotyczącą wyborów w internecie podejmie Sejm, a ich testowa wersja zaplanowana została na 4 czerwca.

Google przegra z Wolfram Alpha?

Trwają prace nad nową wyszukiwarką, która ma szansę zagrozić dominacji firmy Google. W odróżnieniu od innych, ta nie będzie wcale wyświetlać list wyników. Będzie ona po prostu odpowiadać na konkretne pytania. Jeśli więc zapytamy o wynik matematycznego działania bądź co znajduje się na setnym miejscu po przecinku w liczbie ?, uzyskamy konkretną odpowiedź.

Ponoć na zamkniętych testach dla jednego z portali techn o l o g i c z n y c h wyszukiwarka wypadła świetnie. Czy przypadnie nam do gustu, okaże się wkrótce, gdyż w najbliższym czasie zostanie udostępniona szerszej publiczności.

Komputer czyta z warg i rozpoznaje języki

Naukowcy z University of East Anglia’s School of Computing Sciences stworzyli komputer, który automatycznie czyta z ruchu warg i na dodatek rozpoznaje język, w którym dana osoba mówi. Co ciekawe komputer na razie rozpoznaje dziewięć języków, w tym polski. Powstanie takiej technologii możliwe było dzięki opracowaniu statystycznego modelu, który powstał dzięki pomocy 23 lingwistów posługujących się biegle dwoma lub trzema językami. Ich ruchy warg pomogły opracować wspomniany model, który według naukowców sprawdza się bardzo dobrze. Komputer rozpoznaje język i mowę dzięki analizie specyficznych kształtów, ruchów i sekwencji, jakie tworzą nasze usta i język podczas mówienia w danym języku.

Opłaty za ściąganie danych z sieci?

Przedstawiciele American Cable Association twierdzą, że internauci nie unikną powrotu do opłat, których wysokość była odliczana na podstawie ilości danych, jakie pobraliśmy z sieci. Przyczyną takiej zmiany jest bardzo szybki rozwój technik telekomunikacyjnych. Osoby które chciałyby wykorzystywać nowe usługi (np. VoD – Video on Demand), musiałyby więc płacić za dodatkowe pasmo. Bardzo możliwe wydaje się więc, że niedługo pojawiać się będzie coraz więcej ofert, w których klient będzie miał ograniczoną ilość danych do pobrania, a za przekroczenie tego limitu będzie musiał dodatkowo zapłacić. Większym problemem będzie jednak sytuacja, kiedy takie właśnie pakiety zaczną wypierać z rynku popularne aktualnie oferty, które oferują nieograniczoną ilość danych.

Co robić ze zmoczoną komórką?

Nasze komórki latem wpadają do jeziora a zimą są zalewane kawą. Spróbujmy zminimalizować straty. Na pewno bezwzględnie nie próbować włączać telefonu. Wyjąć natychmiast baterię. Wyciągnąć również kartę SIM. Jeśli telefon miał krótki kontakt z w miarę czystą wodą, powinno wystarczyć rozłożenie go na tyle, na ile to możliwe, i odłożenie na około jeden dzień do wyschnięcia. Dobrze jest wziąć czystą podkładkę i położyć w suchym, ciepłym (ale nie gorącym) miejscu. Kartę SIM i styki w telefonie wystarczy przetrzeć czystą bawełnianą szmatką. Jeżeli telefon „wykąpał się” w kawie, coli czy innym niebędącym czystą wodą płynie, trzeba się napracować nieco więcej. Najmniejszy problem, jeśli mieliśmy stary model, a teraz mamy pretekst żeby kupić nowy.

KUBA GRABSKI

Prestiż magazyn szczeciński
( 22)
Maj'09
gajda