Kulturalne miasto

Kulturalne miasto

 

Od Nabrzeża Starówka po plac Grunwaldzki i Niebuszewo można było obserwować Festiwal Spoiwa Kultury. Było co oglądać, bo impreza łączy prawie wszystkie gatunki sztuki.

Tegoroczna, dziesiąta już edycja festiwalu pokazała, w jaki sposób różne formy artystyczne – teatr, film, muzyka i sztuki plastyczne, w dodatku pochodzące z różnych kultur – mogą się wzajemnie przenikać i tworzyć tytułowe „spoiwa kultury”. Mocną stroną imprezy była w tym roku muzyka. Już pierwszego dnia koncerty zdominowały działania teatralne i performance’y. Wystąpiła grupa
z Zoublistanu, Salto ze Szczecina oraz Baaba z Warszawy.
Ci ostatni zagrali koncert z filmem „Domek w Dartmoor”.

Następny dzień rozpoczęła akcja plastyczna na placu Grunwaldzkim, gdzie Andrzej Boj Wojtowicz tworzył szczecinian „Portret zbiorowy”. Widzom podobała się akcja teatralna Weroniki Fibich ukazująca losy Polaków, Żydów i Niemców na powojennym Niebuszewie. Wrażenie robiły egzotyczne występy tanzańskiej grupy Wagogo Mirungu i krakowskiego jazzującego Bester Quartet. W sobotę zorganizowano warsztaty, w których mogli uczestniczyć zainteresowani fotografią lub tanzańskim tańcem i grą na bębnach. Muzyczny finał zapewniła marsylska grupa Rassegna – było bardzo etnicznie i energetycznie. Ostatnim spektaklem było niemieckie „Ginko”.

wb

Prestiż magazyn szczeciński
( 25)
Sierpień'09