Chrysler dla koneserów

CHRYSLER DLA KONESERÓW

Czy można połączyć samochód wyścigowy z oldsmobilem? Dlaczego nie. Najlepszym dowodem na to jest chrysler prowler. Pod drobnym, zrobionym z aluminium nadwoziem w stylu retro kryje się mocny silnik o pojemności 3,5 litra, do tego amortyzatory wprost z Formuły 1 – i tak oto powstał najbardziej oryginalny roadster na świecie.

 

Stylistyka nadwozia nawiązuje do pojazdów typu hot rod, robionych na zamówienie bądź budowanych ręcznie przez swoich właścicieli. Ten unikatowy egzemplarz można zobaczyć na szczecińskich ulicach. Ma nawet swój numer – 733.

– Moje auto jest świetnym lekiem na stres. Włączasz muzykę na maksa i śmigasz na autostradę, a wszystkie troski pozostawiasz za sobą. Oprócz tego robi ogromne wrażenie. Nie ma osoby, która by się za nim nie obejrzała – mówi Wanda Rybkowska- Cegielska, pracownik działu marketingu Mike’s American Bikes.

Bardzo rzadko zdarza się, by tak oryginalne auto trafiło do seryjnej produkcji. A jednak producent zdecydował się na ten krok. Prowler miał swoją premierę w roku 1993, podczas salonu samochodowego w Detroit. Prototyp zebrał tak entuzjastyczne recenzje, że Chrysler zdecydował się skierować go do produkcji seryjnej. Pierwsze modele prowlera pojawiły się na amerykańskim rynku w 1997 roku, od razu wzbudzając sensację. Chrysler rozpoczął produkcję w 2001 roku.

Szczeciński egzemplarz jest tak charakterystyczny, że trudno przeoczyć go na ulicy. Otwarte dwuosobowe nadwozie ma kształt klina z ogromnymi przednimi kołami wysuniętymi przed karoserię, do tego stylizowane chromowane alufelgi. Większa część nadwozia została wykonana z aluminium lub specjalnych stopów, które zmniejszają jego ciężar. Wnętrze samochodu jest połączeniem luksusu i sportowego charakteru. Kubełkowe fotele wykonano z ekskluzywnej czarnej skóry, skórą są także pokryte elementy kierownicy, kokpitu oraz gałka zmiany biegów. Większą część wskaźników oraz chromowane zegary zgrupowano pośrodku kokpitu. Bezpośrednio przed oczami kierowcy jest tylko obrotomierz. Auto ma klasyczny układ napędowy, przy czym jego automatyczna, 4-stopniowa skrzynia biegów umieszczona została przy osi tylnej. Pojazd wyposażony jest w silnik V6 o pojemności 3,5 l i mocy 300 KM. Te parametry pozwalają chryslerowi rozpędzić się maksymalnie do 240 km/h.

IZABELA MAGIERA-JARZEMBEK

Dane techniczne: Marka: Plymouth / Chrysler Prowler Rok: 2002 – Final edition Numer modelu: 733 Silnik: V6, 300 KM Poj. silnika: 3,5 litra, benzyna Prędkość max: 240 km/h.

Prestiż magazyn szczeciński
( 25)
Sierpień'09