Irlandia w Katedrze

Irlandia w Katedrze

Kto pamięta serial „Robin z Sherwood” i jego tytułową piosenkę? Wielki przebój wyśpiewał irlandzki zespół Clannad razem ze swoją wokalistką Moyą. 4 grudnia gwiazdę będzie można posłuchać na żywo w szczecińskiej Katedrze.

Występ Moyi zakończy tegoroczny cykl „Morze Muzyki”.

- Cieszę się, że tegoroczny cykl kończy tak świetny koncert, który będzie jednocześnie naszym mikołajkowym prezentem dla szczecinian – mówi Dariusz Startek, organizator cyklu.

Moya, członkini legendarnej grupy Clannad naprawdę nazywa się Marie Brennan. Historia tego zespołu jest związana właśnie z rodziną Brennanów, w szczególności zaś z dwiema utalentowanymi siostrami
- Marie, czyli Moyą oraz Eithne, czyli znaną nam dobrze Enyą. Moya do tej pory jest związana z Clannadem, który obok U2 jest najbardziej rozpoznawalną irlandzką grupą.

Popularność, tak zespołowi, jak i siostrom Brennan, przyniosły lata 80. i największe ówczesne sukcesy. W 1983 roku nagrali płytę „Magical Ring”, którą dali się poznać jako wykonawcy muzyki z pogranicza popu i rocka
z charakterystycznymi irlandzkimi elementami. Jeszcze większy sukces przyszedł rok później, wraz z płytą „Legend”, która została wykorzystana w filmie i serialu „Robin z Sherwood”, wielkim hicie, popularnym również w Polsce.

W zespole Moya jest wokalistką i harfistką. Od 1992 roku nagrywała też autorskie płyty, najpierw jako Marie, a od 2002 roku jako Moya Brennan. Tak sygnowane są jej dwa ostatnie albumy – „Two Horizons”, a także „An Irish Christmas”.

Ten drugi zostanie zaprezentowany podczas grudniowego koncertu w Szczecinie. To miły świąteczny prezent od koncerty.com, agencji organizującej cykl „Morze muzyki”. Dwa poprzednie koncerty, to występy kubańskiego jazzmana Omara Sosy oraz „koreańskiej Norah Jones” – Youn Sun Nah. Podczas ostatniego koncertu usłyszymy irlandzkie i międzynarodowe kolędy. wb

Prestiż magazyn szczeciński
( 28)
Listopad'09
gajda