Co było modne dwieście lat temu?

-

W zbiorach Książnicy Pomorskiej w Szczecinie wciąż pozostaje wiele nieodkrytych skarbów. My zobaczyliśmy tam pierwsze pisma... lifestyle’owe!

Journal des Luxus und der Mode” to wydawnictwo weimarskie, ukazujące się w Niemczech w latach 1787-1827. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczyło tych sfer ówczesnego życia, które związane były z luksusem i z byciem modnym. Gazeta, ukazująca się w formie broszur, które w tej chwili są zebrane rocznikami w postaci książek, była przeznaczona głównie dla kobiet.

– Choć nie brakowało w niej też tematów dotyczących mody męskiej – mówi Agata Michalska z Książnicy, która jest autorką pracy poświęconej temu wydawnictwu.

Panie mogły znaleźć w „Journal...” informacje dotyczące tego, jakie buty pasują do konkretnego fasonu sukienki, jaki kapelusz czy czepek panny powinny nosić latem, itd. Wiadomości na temat nowinek ze świata mody były poparte miedziorytowymi ilustracjami, których niestety zachowało się niewiele.

Oprócz mody i jej tajników w piśmie znaleźć można było też wiadomości kulturalne, polityczne i historyczne, które były publikowane w oddzielnej rubryce: „Inteligenzblat”. Do czytelników gazeta trafiała głównie za pośrednictwem prenumeraty. Czasem można było kupić ją u niektórych księgarzy. W oświeceniu czasopiśmiennictwo było w pełnym rozkwicie, więc na rynku nie brakowało konkurencji.
W zbiorach Książnicy znaleźć można przeszło 400 tytułów gazet
z tamtego okresu. Każdy czytelnik może zgłosić się do pracowników Książnicy, aby dotrzeć do interesujących go zbiorów. Większość
z nich jest bez problemu udostępniana.

wb

Prestiż magazyn szczeciński
( 31)
luty'10