„Nie wystarczy być ojcem czworga dzieci, trzeba jeszcze być mężczyzną...”

Joanna Osińska Dziennikarka TVP

Autor

Joanna Osińska

 

Ten cytat Henry’ego de Montherlant, spadł na mnie jak grom z jasnego nieba i rozerwał ciszę w głowie.

W przedziale również było jak w kosmicznej czarnej dziurze. Ludzie po świętach, raczej w  posępnych humorach, wracali do swoich warszawskich prac zatopieni w lekturze albo w objęciach Morfeusza. Nikt nie chciał rozmawiać, nawet przez telefon komórkowy. Zapewne do każdego wracały, zepchnięte do podświadomości na czas świąt, koszmary codziennej egzystencji.

Słowa Henry’ego przypomniały mi, jak duże zainteresowanie wzbudziły „Gawędy starszej pani” o relacjach damsko-męskich, o których wspominałam w poprzednim artykule. Dostałam sporo pytań, czy np. taki przewodnik istnieje dla mężczyzn. Odpowiadam: TAK! I właśnie zaczyna się wyżej wymienionym cytatem.

Niewtajemniczonych informuję, że główną bohaterką była Szeherezada, która według „starszej pani” wydaje się najmądrzejszą kobietą na świecie. Jej bronią, dzięki której zdobyła mężczyznę swego życia, stało się sześć magicznych kroków:

1. Była bezgranicznie uległa. Noc w noc, przez prawie trzy lata, gotowa była na śmierć.

2. Oddając mężczyźnie swoje ciało, zajmowała się jego duchem (opowiadała mu bajki, mądre bajki).

3. Nigdy nie mówiła wszystkiego, najciekawsze zostawiając w rezerwie.

4. Zaprzęgła w swoją służbę czas, który pracował na jej korzyść (z nocy na noc była bardziej atrakcyjna – zakończenie bajki zdradzała dopiero następnego dnia i natychmiast rozpoczynała kolejną, by nad ranem znów przerwać w najważniejszym momencie.

 

O kolejnych krokach nie napiszę. W końcu od czego jest lektura całości.

A wiecie, jaka jest pierwsza rzecz, której musi nauczyć się chłopak, skoro mówimy o przewodniku na życie dla mężczyzny? W krainie pełnej miłości przywilej pierwszego orgazmu ma kobieta.

A pierwszą rzeczą, której musi nauczyć się dziewczyna? Na drodze prowadzącej do szczęśliwej miłości przywilej pierwszego kroku ma mężczyzna.

To wcale nie jest łatwe i na początku każdemu wydaje się nonsensem – tak uczą Mądrości Szeherezady.

W dawnych czasach rodzice panny młodej na wydaniu zwykli pytać, czy kandydat do ręki córki ma środki na utrzymanie rodziny, którą chce założyć. Upewniali się, czy potrafi pomagać jej w licznych codziennych obowiązkach.

Doświadczeni wiedzieli, że męska niemożność w tym względzie zabija miłość kobiety.

W „Skrzypku na dachu”, kiedy biedny krawiec wyznaje ubogiemu mleczarzowi, że kocha jego córkę, ten strofuje go za nieprzyzwoitość. Dopiero na słowa: „przysięgam ci, że twoja córka nie będzie głodować”, ojciec odpowiada: „nareszcie zaczynasz mówić jak mężczyzna” i zgadza się na ich ślub. Ale być mężczyzną – to też dotrzymywać słowa, nie rzucać go na wiatr.

Tradycja!!! Mam wrażenie, że powoli wraca, tak jak moda na stare polskie imiona dla dzieci: Marysia, Zosia, Franek…

Napisałam wcześniej, o tym, co jest pierwszą rzeczą, której musi nauczyć się chłopak. Teraz będzie o tym, – co jest pierwszą próbą mężczyzny. To dokonanie. Dokonanie jest tym, co tworzy mężczyznę.

Skąd te mądre zdania? Od pewnej mądrej starszej pani, która w praktyczny sposób napisała kilka książek o życiu. Niektóre ustępy znam na pamięć. Kiedy dostaję oślego rozumu w postępowaniu z mężczyznami, zawsze przypomina mi się stosowny cytat. Jest jak koło ratunkowe. Nie mogę zdradzić tytułów, bo popełniłabym grzech „kryptoreklamy”. Podpowiem jedynie, że warto zajrzeć do cyklu „Biblioteczka Adama i Ewy” i odszukać dwie cienkie książeczki, które są jak kobieta i mężczyzna. Jedna jest różowa, a druga niebieska.

Z takim kagankiem oświaty wysyłam was w świat miłości, w którym ścierają się największe burze – uczuć. No cóż, one właśnie napędzają ten padół.

 

 

Cytat

(Starsza Pani)

 

Lodowa szachownica

 

Lody czekoladowe, lody waniliowe, ajerkoniak, likier czekoladowy, gorzka czekolada, wiórki kokosowe

Na talerzyku deserowym układamy po 2 gałki lodów każdego smaku „na krzyż”. Lody waniliowe polewamy łyżeczką likieru czekoladowego i posypujemy wiórkami, a czekoladowe – łyżeczką ajerkoniaku i tartą gorzką czekoladą. W wersji „dla panów” może być jakiś mocniejszy alkohol.

 

 

Do zobaczenia w kolejnej podróży.

Joanna Osińska

Joanna Osińska
Dziennikarka TVP, prezenterka programu informacyjnego TVP Szczecin „Kronika”. Prowadzi serwis ekonomiczny „Biznes” w TVP.Info

: „W sferze materialnej panie mają wstręt do fikcji”

 

 

 

 

 

Prestiż magazyn szczeciński
( 33)
Kwiecień'10
gajda