Internetowy pamiętnik

Autor

Maciej Pieczyński

galeria

Doda, Janusz Palikot, Michał Wiśniewski, Inga Iwasiów, Ryszard Czarnecki, Kasia Nosowska. Co łączy te nazwiska? To znani polscy celebryci z różnych sfer popkultury, którzy praktykują coraz popularniejszą formę ekspresji, jaką jest prowadzenie bloga, czyli współczesnego, internetowego pamiętnika.

Blogosfera to nie tylko internetowe dzienniki, ale i nowy rodzaj elektronicznego medium. Swojego bloga mają zwykli użytkownicy internetu, jak i wielkie gwiazdy. Dziś nie wystarczy błyszczeć na ekranach telewizorów i zapełniać głośniki odbiorników, żeby być naprawdę popularnym. Dziś „tysięczny tłum spija słowa z ust” tych, którzy potrafią uzewnętrzniać się w sieci.

I to zarówno jeśli chodzi o muzyków, jak polityków, pisarzy i aktorów, projektantów mody i dziennikarzy. Blogosfera to miejsce, w którym można znaleźć subiektywne spojrzenie na świat ucznia gimnazjum, ekscentrycznego muzyka czy poważnego polityka.

Już dwa lata temu amerykański serwis Technorati przeprowadził badania, według których 71 % ankietowanych blogerów traktuje internetowe dzienniki jako poważne źródło informacji o świecie, a 51 % zapytanych stwierdziło, że w ciągu najbliższych pięciu lat blogi ostatecznie zwyciężą tradycyjne media w walce o czytelników. Popularność blogosfery ciągle rośnie. Świadczy o tym między innymi coroczny konkurs stacji Chilli Zet na najlepszego bloga. Tegoroczną edycję będzie rozstrzygać jury w składzie: Monika Olejnik, Maria Czuwaszek-Karolak i Jerzy Stuhr.

 

Trendsetterka w sieci

 

Wśród interesujących blogów, prowadzonych przez szczecinian, wyróżnia się blog Michaliny Wasilewskiej. Pola Ilowicz – bo tak brzmi artystyczny pseudonim Michaliny, prowadzi bloga o modzie. I właśnie pasja do świata mody, ubiorów, pojawiła się u niej na długo zanim przyszedł pomysł na uzewnętrznianie się w sieci.

Michalina już jako dziecko szyła ubrania lalkom, a jako nastolatka sobie. – Zaczęłam projektować, wymyślać swoje rzeczy – wspomina.

W czasie studiów (ukończyła polonistykę) założyła blog szafiarski, który otworzył jej drogę do uzewnętrzniania się w sieci na temat projektowania ubiorów. – Na początku stylizacje na blogu były tworzone z rzeczy ze sklepów, z czasem zaczęłam pokazywać swoje własne projekty – opowiada.

Blog pola-ilowicz.blogspot.com istnieje od listopada 2008 roku. Zdobył sobie już pewną stałą grupę czytelników, określany jest jako trendsetterski. Czym Michalina tłumaczy jego popularność? – Mój styl, moja filozofia mody opiera się na byciu zawsze na bieżąco z aktualnymi trendami, na kopiowaniu ich, ale na odnalezieniu własnej ścieżki, na konsekwentnym trzymaniu się stylu, który mi odpowiada i w którym czuję się najlepiej – mówi.

Michalina marzy o karierze projektantki. Prowadzenie bloga o modzie traktuje jako pierwszy, nieśmiały krok w tym kierunku.

Na blogu Poli Ilowicz znaleźć można zdjęcia, na których sama Pola prezentuje się w zaprojektowanych przez siebie kreacjach. Do obejrzenia są też kreacje pokazowe. Ponadto widnieje tam zakładka o treści: „podobają ci się moje sukienki? Chciałbyś podobną? Napisz do mnie”. Blog Poli Ilowicz to wielofunkcyjna instytucja mody, w której można zarówno zapoznać się z panującymi trendami, obejrzeć oraz zamówić autorskie kreacje młodej projektantki.

 

O muzyce i popkulturze

 

Jarek Jaz i Maciej Gorzelak to wzajemnie się uzupełniający duet twórców bloga o muzyce bassandculture.wordpress.com. Dla Jarka pisanie o muzyce nie jest nowością. – Już od co najmniej dekady piszę o niej na łamach różnych gazet, m.in. „Aktivist”, „Lajf”, „Elle” – opowiada dziennikarz, obecnie związany z „Moim Miastem” i „Głosem Szczecińskim”. Po latach dziennikarstwa muzycznego Jarek uznał dominację internetu nad słowem drukowanym i postanowił przenieść swoje pióro z łamów kolorowych magazynów do sieci.

Również współtwórca Bassandculture, Maciej Gorzelak, nie od dziś związany jest z muzyką. – Maciek jest didżejem, gra w klubach od wielu lat dźwięki, dla których bass jest motywem przewodnim. Traktuje to jak rozwijanie pasji – mówi Jarek.

Bassandculture nie jest blogiem wyłącznie o muzyce. – Naszym celem jest przedstawianie naszej wizji odbierania popkultury i tego, co w jej śmietniku interesuje nas i inspiruje najbardziej. Lubimy odsiewać ziarna od plew, dlatego poza muzyką piszemy też o modzie, filmie, sztuce – dodaje.

Na blogu tym można zarówno posłuchać kawałków, które wpadły w ucho jego autorów, jak i przeczytać recenzje filmów, płyt, a także obejrzeć zdjęcia, nie mające nic wspólnego z popkulturą.

Dla Jarka i Maćka blog jest twórczą formą dzielenia się z innymi swoją pasją. Jak na razie blogerzy traktują swoją twórczość jako rozrywkę, relaks. – Ale perspektywa własnego, poważnego portalu, nie tylko muzycznego, który poza satysfakcją dostarcza możliwości przeżycia, bardzo nam odpowiada – dodaje Jarek.

Jak zapewniają w tworzeniu bloga o muzyce i popkulturze niewątpliwie pomaga aktywne uczestnictwo w życiu nocnym Szczecina. „Jeden z nas włóczy się non stop po imprezach” – piszą na łamach swojego bloga autorzy. – Nocą poznaliśmy o wiele więcej ciekawych osób niż w ciągu dnia – stwierdza Jaz. – Lubię atmosferę miejsc, w których można posłuchać tej muzyki, która mi pasuje, porozmawiać, spotkać mnóstwo osób. To część życia po prostu. Nie najważniejsza, ale dość istotna – dodaje.

Jarek Jaz ma świadomość, jak ważna jest blogosfera w dzisiejszym marketingu muzycznym. Natychmiastowa możliwość dzielenia się dźwiękami to droga, z której korzysta mnóstwo artystów. Kontrolowane przecieki premierowych albumów do internetu, to także codzienność, a czasem nawet element kampanii marketingowej.

– Blogi to miejsce o niezwykłym potencjale i pozytywnym fermencie. Niektóre są już poważnymi instytucjami, bez których udziału nie obywają się premiery klipów, są pierwszymi na liście, które otrzymują od artystów nowe utwory, wydają własne kompilacje – mówi Jarek.

A co w muzyce rodem ze Szczecina najbardziej wpada w uszy szczecińskich twórców muzycznego bloga? – Jesteśmy fanami didżejskich kolektywów Murder Death Kill oraz SpaceBumz. Lubimy produkcje Webbera i kibicujemy każdemu projektowi ze Szczecina, który osiąga sukcesy, np. Big Fat Mama – wymienia Jaz.

 

Internetowy pamiętnik

 

Blogosfera to nie tylko dzielenie się swoją pasją – modą, czy muzyką. Pierwsze skojarzenie z blogiem to raczej internetowy pamiętnik. Z takim zamysłem rozpoczęła się historia bloga www.kasiawita.blog.onet.pl autorstwa Katarzyny Marciszewskiej, byłej dziennikarki portalu wSzczecinie.pl, obecnie kierowniczki sklepu w Tesco. – Przez wiele lat pisałam pamiętnik, doszłam jednak do wniosku, że czas się unowocześnić i przejść do sieci – opowiada Kasia. – Chociaż na blogu, w odróżnieniu od pamiętnika, nie mogę napisać wszystkiego, co bym chciała. Dlatego może kiedyś wrócę do pamiętnikarstwa – dodaje.

Blog zrodził się u niej z potrzeby pisania. – Nie będę ukrywać, że lubię być czytana przez innych – przyznaje Kasia. – Odczuwam potrzebę bycia wysłuchaną – dodaje.

Początkowo blog Marciszewskiej był ekspresją jej osobistych przeżyć, rozterek związanych z pisaniem doktoratu, pobytem we Włoszech na stypendium. Obecnie blogerka zaczyna pisać o sprawach bardziej uniwersalnych, interesujących dla czytelnika. Blog zamienia się w portal o subiektywnym spojrzeniu na rzeczywistość. W jednym z wpisów czytamy: „dzisiaj będzie o parytetach, bo mnie strasznie wkurzają przeciwnicy tego rozwiązania, najczęściej kobiety”, po czym następuje szeroka argumentacja za ułatwieniem startu kobiet w polityce.

Moda, muzyka, polityka to tylko jedne z wielu tematów, poruszanych przez szczecińskich blogerów. Z pamiętnika, opisującego wewnętrzne, osobiste przeżycia, blog staje się nowym medium najbardziej subiektywnym, ale coraz poważniejszym spojrzeniem internauty na rzeczywistość.

Coraz częściej swoje internetowe pamiętniki prowadzą osoby ze świecznika. Na szczecińskim podwórku można wymienić choćby radną Małgorzatę Jacynę-Witt. Z innego bieguna jest ks. Rafał Sorkowicz, który przez długi czas mieszkał w Szczecina. Prowadzi oryginalny, internetowy pamiętnik, na którego łamach komentuje różne wydarzenia w świecie z katolickiego, konserwatywnego punktu widzenia.

CIEKAWE blogi:


Świat:
- Anna Kurnikowa
http://www.kournikova.com/blog/
- Dmitrij Miedwiediew
http://blog.kremlin.ru/
- Alicia Keys
http://www.aliciakeys.com/us/alicia-keys-blog
- Paulo Coehlo
http://paulocoelhoblog.com/
- Andres Iniesta
http://www.andresiniesta.es/blog/


Polska:
- Michał Wiśniewski
http://mwisniewski.blog.onet.pl/
- Ryszard Czarnecki
http://ryszardczarnecki.blog.onet.pl/
- Krystyna Janda
http://www.krystynajanda.pl/dziennik
- Joanna Krupa
http://www.joannakrupa.com/about/
- Marek Migalski
http://migalski.blog.onet.pl/

Szczecin
- Jarek Jaz i Maciej Gorzelak
http://bassandculture.wordpress.com./
- Katarzyna Marciszewska
http://kasiawita.blog.onet.pl/
- Michalina Wasilewska „Pola Ilowicz”
 http://pola-ilowicz.blogspot.com/
- Małgorzata Jacyna – Witt
http://www.jacyna-witt.pl/
- ks. Rafał Sorkowicz
http://sorkovitz.blog.onet.pl/

Prestiż magazyn szczeciński
( 41)
Styczeń'11