Sztuka od kuchni

Czy zastanawialiście się jak drukuje się niektóre plakaty czy ulotki? Rzeczy tak powszechne dzisiaj i wykorzystywane na przykład w reklamie zostały odkryte w siedemnastym wieku. Nie wierzysz?


SITODRUK
To technika graficzna szablonowa. Matrycę drukarską stanowi prostokątna rama, zwykle aluminiowa lub drewniana, z napiętą na niej siatką z jedwabiu, nylonu, poliestru lub metalu.
Do utworzenia szablonu potrzebny jest wzorzec, czyli diapozytyw tego, co chcemy wydrukować. Najczęściej bywa nim zaprojektowany przez artystę plakat, czy ulotka.
W celu stworzenia matrycy przypina się do ramy siatkę, na przykład nylonową, na którą nanosi się za pomocą tamponu emulsję światłoczułą, suszy w ciemności, a na koniec naświetla za pomocą rzutnika pisma.
W miejscach nienaświetlonych, odpowiadających czarnym fragmentom oryginału, polimer wchodzący w skład emulsji światłoczułej pęcznieje i przy płukaniu matrycy rozpuszcza się w wodzie. W tych właśnie miejscach odsłonięte zostają oczka siatki. W taki oto sposób powstaje matryca czyli sito.
Sam druk polega rozprowadzeniu gęstej farby drukarskiej na powierzchni sita, a następnie „przeciśnięciu” jej za pomocą płaskiej, elastycznej rakli (przez odsłonięte oczka) bezpośrednio na powierzchnię, na której mamy zamiar drukować. Dzisiaj wiemy, że drukować możemy na każdej powierzchni. Aby otrzymać druk wielokolorowy należy przygotować do każdego nanoszonego koloru osobne sito, a następnie z niezwykłą dokładnością nadrukowywać poszczególne płaszczyzny. Problem ten dotyczy oczywiście druku bez używania maszyny.
Obecnie sitodruk jest popularną metodą druku obrazów, plakatów, koszulek, ale należy pamiętać, że technika ta została odkryta w siedemnastym wieku przez japońskich artystów i stosowana była głównie do zdobienia tkanin przeznaczanych na kimona.

Prestiż magazyn szczeciński
( 44)
Kwiecień'11