Muskularny kabriolet

Jak kiedyś policzyli fani, mustangi wystąpiły w ponad 350 filmach! Żaden inny samochód nie stał przed kamerą częściej. A najdroższy w historii „Eleanor” z filmu „60 sekund” został sprzedany na aukcji za milion dolarów. W tym numerze mustang Shelby GT 500. 

Autor

Izabela Marecka

Mustangi od zawsze były wzorem mocy, wyglądu i stylu. To muscle car w każdym calu. Silniki V8 zapewniają nie tylko odpowiednie osiągi, ale i wspaniały podkład dźwiękowy dla wycieczki tymi samochodami. Nic dziwnego, że szczeciński Shelby GT 500 przyciąga spojrzenia na ulicach wszędzie gdzie tylko się pojawia. 

Model GT500 powstał przy współpracy z Carrollem Shelby, legendarnym kierowcą wyścigowym i konstruktorem, twórcą m.in. kultowej Cobry. Jego założeniem było, żeby auto nawiązywało właśnie do Cobry. Pas przedni wyposażony został w funkcjonalny rozdzielacz powietrza i wyjątkowy dyfuzor. Zapewnienia to poprawę przepływu powietrza i aerodynamiki. Wloty na masce doskonale odprowadzają duże ilości ciepła wytwarzanego przez silnik. Zmienione wkłady reflektorów oferują bardziej agresywny wygląd i przez symetryczne ułożenie górnej i dolnej kraty z dużymi otworami powietrza wizualnie nawiązują do klasycznych GT500. Wygląd wnętrza jest połączeniem stylu retro i sportowej elegancji. Wyraźne kontury tablicy rozdzielczej i tunelu środkowego podkreślono wstawkami z aluminium, do tego skórzane kubełkowe fotele i trójramienna sportowa kierownica podkreślają jego agresywny, sportowy charakter. Chrom został tu zastąpiony aluminium. Na środkowej części widnieje tabliczka z nr VIN i własnoręcznym podpisem Carrola Shelby. 

Jak się prowadzi? Oczywiście świetnie, perfekcyjnie trzyma się drogi. Wyposażony jest w manualną skrzynię biegów, która podkreśla jego sportowy charakter. To auto uwielbia prowokacje. Nawet na niewinnym rondzie: wjeżdżasz, dodajesz gazu i czujesz, jak sunie bokiem. Równiutko, jakby wiedzione cyrklem. Nie walczy, nie rzuca, nie szarpie. Jednak przed taką mocą i przyspieszeniem należy mieć respekt, bowiem kontrolowanie go podczas dynamicznej jazdy do łatwych nie należy.

Mustang Shelby GT 500

Rok: 2007 Moc: 515 KM Pojemność: 5.4 V8 Masa: 1800 kg 0-100: 4.7 s.

Prestiż  
Czerwiec 2013